Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Lukiškių aikštė nustebino gausiais archeologiniais radiniais

Archeologams tiriant Lukiškių aikštę paaiškėjo, kad čia turgus veikė daug seniau nei iki šiol manyta. Ištyrę nedidelę dalį teritorijos archeologai rado daugiau nei 400 monetų. Seniausia – Livonijos ordino, kaip manoma – 13-14 amžiaus.

Vasarą pradėjus Lukiškių aikštės rekonstrukciją pirmiausia joje įsikūrė archeologai. Iškasę puspenkto šimto kvadratinių metrų ploto duobes jie po žemių sluoksniu rado daug monetų, koklių likučių ir žmonių palaidojimų.

„Tie palaidojimai visi perlaidoti, mes neradome sveikų, neliestų kapų, jie sunaikinti, kai buvo įrenginėjamas turgus ir vėlesniu laikotarpiu“, – sakė archeologas Olegas Fediajevas.

Pasak archeologo, tikėtina, kad palaikai, kuriuos rado, yra prie Šventųjų apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčios laidotų benamių. Kodėl jie mirė, koks buvo jų gyvenimas – toliau laboratorijose tirs antropologai.

Iki šiol manyta, kad turgus Lukiškių aikštėje veikė nuo 19-ojo amžiaus, tiriant atkasti ir tuo metu aikštėje stovėjusio turgaus paviljono pamatai. Tačiau didžioji dalis radinių – monetų, spaudų, kryželių – daugiausia 17-18 amžiaus. Rasta ir to laikmečio plombų. Jomis apsaugodavo vežamas prekes – audinius ar grūdus.

„Turgus šitoje vietoje veikė ne nuo 19 amžiaus, kaip buvo manoma, bet nuo pačios bažnyčios atsiradimo, taip kaip yra daugumoje bažnyčių. Mes surinkom virš 400 monetų, virš 100 plombų, virš šimto radinių, kurie yra vertingi, nematyti“, – kasinėjimo metu rastais radiniais džiaugėsi archeologas.

Prieš pradėdamas kasinėjimą O. Fediajevas sako tikėjęsis rasti įrodymų, kad netoliese gyveno totoriai. Keli papuošalai, pavyzdžiui, ieties antgalis – galėjo būti totorių, tačiau tai dar turi patvirtinti mokslininkai. Patį vertingiausią radinį iš žemės ištraukė sekmadienį – tai Livonijos ordino moneta, kuriai gali būti apie 700 metų.

Lukiškių aikštės rekonstrukciją ketinama baigti kitų metų rudenį. Čia bus įrengti nauji takai, poilsio zonos, dalį aikštės, arčiau Gedimino prospekto išgrįs plytelėmis.

Rekomenduojami video