Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kurortinis teroras

Jau pripratome, kad atostogų sezono metu padaugėja vadinamojo kurortinio teroro atvejų. Islamistų išpuoliai prieš niekuo dėtus vakariečius, atvykusius pailsėti į musulmoniškas šalis, kelia vis didesnį susirūpinimą.

Siaubo kronika

Kai Irako valdžia paskelbė apie lemiamų kautynių su teroristinės grupuotės „Islamo valstybė“ smogikais Mosulo mieste finalą ir ruošėsi švęsti pergalę, Egipte, populiariame Hurgados kurorte, islamistas surengė kruviną išpuolį prieš poilsiaujančius europiečius. Į municipalinį bendro naudojimo paplūdimį atėjęs jaunas vyras perplaukė nedidelę įlanką ir išlipo kitoje jos pusėje, privačiame „Sunny Days El Palacio“ viešbučio paplūdimyje. Pasak išpuolio liudininkų, rankoje jis nešėsi peilį. Vyras ramiu žingsniu prisiartino prie pakrante vaikštinėjančių poilsiautojų. Taikiniu jis rinkosi tik moteris. Kol į paplūdimyje pasigirdusius klyksmus sureagavo viešbučio apsauga, užpuolikas spėjo subadyti šešias viešbučio gyventojas. Dvi vokietės, kurioms arabiškai kažką rėkaliojęs teroristas perpjovė gerkles, mirė vietoje, dar keturios –po dvi čekes ir armėnes – buvo sunkiai sužeistos į krūtinę. Išpuolį surengęs iš pažiūros maždaug 20 metų amžiaus vyras metė peilį, šoko į vandenį ir norėjo plaukti į kitą įlankos pusę. Atskubėję viešbučio apsaugos darbuotojai jį sulaikė ir perdavė policijos pareigūnams.

Hurgada – vienas didžiausių Egipto kurortų. Apie 40 kilometrų palei Raudonosios jūros pakrantę nusidriekusiame mieste poilsiauja šimtai tūkstančių turistų iš Vakarų Europos šalių, kurias „Islamo valstybės“ teroristai yra pasirinkę pagrindiniu savo taikiniu. Liepos 14-osios islamisto išpuolis „Sunny Days El Palacio“ viešbučio paplūdimyje atvertė naują puslapį Hurgados teroristinių atakų kronikoje. 2016 m. sausio mėnesį du islamistai užpuolė „Bella Vista“ viešbučio gyventojus. Šaltaisiais ginklais ginkluoti jauni vyrai atplaukė jūra. Išlipę paplūdimyje jie užkalbino kelis turistus iš užsienio, o paskui užpuolė juos ir subadė peiliais. Du vyrai iš Austrijos buvo nudurti, trečias užpultasis (iš Švedijos) – sunkiai sužeistas. Vienas iš užpuolikų viešbučio apsaugos darbuotojų buvo nušautas vietoje, kitas – sužeistas. Vėliau atsakomybę už šį teroro aktą prisiėmė „Islamo valstybė“.

Teroristą sulaikė „Sunny Days El Palacio“ viešbučio apsaugos darbuotojai. Scanpix nuotr.

Rimtas smūgis

Vokietijos spaudoje skelbiama, kad panašios taktikos laikėsi ir liepos 14 dieną poilsiautojas „Sunny Days El Palacio“ viešbučio paplūdimyje užpuolęs teroristas. Esą iš pradžių jis užkalbinęs dvi vokietes sklandžia vokiečių kalba, o užpuolęs jas arabiškai pradėjo šaukti, kad egiptiečiai nesibaimintų, nes jis jų neliesiąs. Po išpuolio paaiškėjo, kad skerdynes paplūdimyje surengė 29 m. Abdelis-Rahmanas Shaabanas, vieno iš Egipto universitetų absolventas. Šaltinių šios šalies teisėsaugos tarnybose teigimu, jis internetu palaikė ryšius su viena „Islamo valstybės“ grupuote, kurios nariai davė jam užduotį Hurgadoje nužudyti keletą poilsiaujančių vakariečių. Gali būti, kad moteris jis pasirinko todėl, kad jos galėjo mažiausiai pasipriešinti.

Kiekvienas islamistų teroro aktas Egipto kurortuose yra rimtas smūgis šios šalies turizmo pramonei, vienai svarbiausių nacionalinės ekonomikos šakų. 2010 m. Egipte poilsiavo 14 mln. užsieniečių. Kaip vėliau paaiškėjo, tai buvo rekordinis pasiekimas, nes jau po metų šalyje prasidėjo sukilimas prieš tuometinį prezidentą. „Arabų pavasaris“ Egipte atnešė politinį nestabilumą, nesaugumo jausmas atbaidė daugelį potencialių turistų iš Europos šalių, jau seniai pamėgusių Raudonosios jūros pakrantę. Vis dėlto Hurgados ir kitų kurortų trauka išliko gana nemaža: poilsiaujančiųjų Egipte skaičius 2015 m. buvo sumažėjęs iki maždaug 9 mln., tačiau pauzės tarp didelį atgarsį viešojoje erdvėje sukeliančių teroristinių išpuolių vienaip ar kitaip vis dar leidžia išsilaikyti ant kojų Egipto turizmo pramonei.

Šalies valdžia labai rimtai kovoja su terorizmu turistų gausiai lankomose vietose, tam pasitelkiamos ne tik gausios saugumo pajėgos, bet ir reguliarioji kariuomenė. Visai nesunku suprasti, kodėl pavienių peiliais ginkluotų islamistų išpuoliai vertinami kaip nacionalinio masto grėsmė: pajamos iš turizmo sudaro daugiau nei 10 proc. Egipto bendrojo vidaus produkto. Pernai, palyginti su 2015 m., metinis Egipte apsilankiusių turistų skaičius nukrito 42 proc., ir jų mažėjimo tendencija išlieka. Savaime suprantama, kad poilsiautojų skerdynės viduryje baltos dienos Hurgados paplūdimyje ją gali tik sustiprinti.

Savo aukomis teroristas pasirinko tik moteris. Scanpix nuotr.

Grėsmė svetur ir namuose

Žinoma, skaičių kalba tik patvirtina, kad baimės akys didelės. Pavyzdžiui, kasmet Hurgadoje poilsiauja daugiau kaip 230 tūkst. turistų iš Didžiosios Britanijos. Absoliuti dauguma jų į namus grįžta nepatyrę nė vieno bent kiek rimtesnio incidento, susijusio su jų asmeniniu saugumu. Tikimybė, kad kažkoks beprotis užpuls tave rūpestingai saugomoje viešbučio teritorijoje ir jo paplūdimyje, yra itin maža. Tačiau, kaip matome, teroro aktų kurortuose visiškai išvengti nepavyksta, to tikriausiai ir neįmanoma padaryti, nes veikia pavieniai fanatikai, galintys nukreipti į atsitiktines aukas ne tik peilį, bet ir transporto priemonę.

Poilsines keliones į Egiptą organizuojančios Didžiosios Britanijos bendrovės perspėja klientus laikytis svarbiausių saugumo taisyklių, padedančių išvengti užpuolimo pavojaus arba bent jau labai jį sumažinti. Turistams patariama visą laiką, net ir akylai saugomose viešbučių teritorijose, būti budriems, vengti didesnių žmonių susibūrimo vietų, laikytis Egipto valdžios atstovų bei kelionių organizatorių rekomendacijų. O ką daryti, jei, nepaisant visų atsargumo priemonių, staiga iškyla mirtinas pavojus? Jei, tarkime, viešbutyje pasigirsta šūviai ir žmonių riksmai, pranešantys apie teroristų ataką?

Apsaugoti žmones nuo teroristų Raudonosios jūros kurortuose, ko gero, lengviau, nei Vakarų Europos sostinėse. Scanpix nuotr.

Bėk, slėpkis ir pranešk

Tokiais atvejais poilsiautojai primygtinai raginami laikytis pagrindinės taisyklės: bėk, slėpkis ir pranešk. Pasak saugumo ekspertų, jei poilsiautojai turi pagrindo manyti, kad vykdomas teroristų išpuolis, pirmiausia jie turi kaip galima greičiau pasitraukti iš tos vietos – mesti viską ir ieškoti saugiausio atsitraukimo kelio. Taip pat reikėtų paraginti kitus sutiktus žmones prisijungti prie skubančiųjų. Jei nėra kur bėgti, reikia užsibarikaduoti patalpoje, išjungti savo mobiliųjų telefonų garsą ir sėdėti tyliai. Jei pavyko pasprukti toliau iš įvykio vietos, reikia nedelsiant informuoti policiją ar vietinės valdžios atstovus.

Saugumo ekspertai ragina visus kelionių organizatorius supažindinti poilsiautojus su šiomis taisyklėmis panašiai kaip keleivinių lėktuvų stiuardai prieš pat skrydį demonstruoja keleiviams, ką reikėtų daryti tuo atveju, jei lėktuvas būtų priverstas leistis ant vandens. Nors tai pasitaiko itin retai, tačiau net ir trumpas instruktažas atsitikus nelaimei gali išgelbėti šimtų žmonių gyvybes. Esą tą patį galima pasakyti ir apie patarimus, ką daryti netikėtai atsidūrus teroristinio išpuolio epicentre.

Pavojus tapti fanatikų islamistų taikiniu egzistuoja ne tik vakariečių pamėgtuose musulmoniškų šalių kurortuose. Ko gero, čia jis net mažesnis nei tėvynėje, nes „Islamo valstybė“ aktyviai skatina pavienes islamistų teroro atakas Vakarų Europos miestuose. Egipto, Tuniso, kitų turistų iš Vakarų pamėgtų musulmoniškų kraštų valdžia itin suinteresuota savo kurortų apsauga nuo teroristų. Suprantama, tai ne mažiau rūpi ir Prancūzijos ar Vokietijos valdžiai, tačiau užtikrinti užsienio kurortuose atostogaujančių žmonių saugumą yra paprasčiau. Ten turistai gyvena uždarose teritorijose, kurios griežtai saugomos nuo pašalinių. Paryžiaus, Amsterdamo, Briuselio gyventojus apsaugoti nuo peiliais, „kalašnikovais“, pavogtais sunkvežimiais apsiginklavusių „pašalinių“ gerokai sunkiau. Taigi, visai galimas dalykas, kad rizika tapti ginkluoto bepročio auka pačiame Londono ar Berlyno centre yra gerokai didesnė, nei Hurgados ar kokio kito Egipto, Tuniso ar Turkijos kurorto paplūdimyje. Tačiau įsitikinimas, kad savo namuose ir sienos saugo, matyt, dar ilgai bus gajus.

Rekomenduojami video