Kurstančius pareiškimus žarstantis Filipinų politikas Rodrigo Duterte antradienį pažadėjo negailestingai kovoti su nusikalstamumus, užsitikrinęs triuškinamą pergalę prezidento rinkimuose po kampanijos, kurią žymėjo šio kandidato necenzūrinės populistinės tirados ir kuri atskleidė gilų rinkėjų pyktį šalies isteblišmentui.
71 metų R. Duterte pagrindiniai varžovai pripažino pralaimėjimą, kai neoficialūs rezultatai parodė, jog šis karingas kandidatas yra įgijęs neįveikiamą 6,1 balsų persvarą po pirmadienį vykusių rinkimų. Tokie rezultatai padrąsino visame pasaulyje tuos, kurie reikalauja stiprių populistinių lyderių.
R. Duterte, ilgametis pietinio Davao miesto meras, užhipnotizavęs milijonus filipiniečių necenzūrine leksika nuspalvintomis tiradomis, kuriose žadėjo šiurkščius, bet greitus sprendinius dviem šalį krečiančioms rykštėms – nusikalstamumui ir skurdui. Jis taip pat vaizdavo save kaip ryžtingą ir stiprų lyderį, pajėgų išspręsti virtinę kitų gilių šalies visuomenės problemų.
„Kukliai, nepaprastai kukliai priimu šį liaudies suteiktą mandatą“, – R. Duterte anksti antradienį sakė naujienų agentūrai AFP, kai viena rinkimus stebinti organizacija paskelbė preliminarius rezultatus.
„Jaučiuosi esantis dėkingas Filipinų žmonėms“, – pridūrė jis.
Kalbėdamasis su žurnalistais, atvykusiais į Davao, R. Duterte siūlėsi susitaikyti su savo varžovais po itin priešinančios kampanijos, dėl kurios prezidentas Benigno Aquino įvardijo jį kaip bręstantį diktatorių, kuris šaliai atneš terorą.
„Noriu dabar ištiesti ranką ir leisti mums pradėti gyti“, – pareiškė R.Duterte, kuris dėl savo kampanijos stiliaus ir gebėjimo apeiti nusistovėjusias politinės logikos taisykles buvo neretai lyginimas su tikėtinu JAV respublikonų kandidatu į prezidento postą Donaldu Trumpu.
Kita vertus, R. Duterte žadėjo susitelkti į savo kampanijos pagrindinę temą – pastangas per šešis mėnesius šalyje išrauti nusikalstamumą ir eliminuoti korupciją.
Per kampanijos renginius jis kėlė įtūžį kritikams, bet žavėjo savo gerbėjus keiksmažodžiais papildytais pažadais nužudyti dešimtis tūkstančių nusikaltėlių, nepaisyti žmogaus teises užtikrinančių įstatymų ir atleisti save nuo atsakomybės už masines žudynes.
Grasinimai žudyti
Sužinojęs apie savo tikėtiną pergalę, R. Duterte vengė ekstremalios kurstančios retorikos, bet pabrėžė, kad kovos su nusikalstamumu operacijos, ypač nukreiptos prieš narkotikus, bus vienas iš jo pagrindinių prioritetų tapus prezidentu. Jis taip pat sakė esantis pasiruošęs negailėti nusikaltėlių gyvybių.
„Aš tai darysiu (kovosiu su narkotikais), net jeigu bus kalbama, kad esu budelis“, – teigė R. Duterte, kurį žmogaus teisių organizacijos kaltina vadovavus Davao savanorių savisaugos smogikų būriams, nužudžiusiems per tūkstantį žmonių.
„Pažiūrėkit, ką nuveikiau Davao. Aš nenuvilsiu žmonių“, – tikino jis.
R. Duterte per savo kampaniją gyrėsi, kad yra susijęs nusikaltėlius medžiojančiais smogikais ir perspėjo nesitaikstysiantis su policijos korupcija.
„Jeigu esi policininkas ir toliau užsiimi reketu, rinkis: arba tu nužudysi mane, arba aš nužudysiu tave“, – sakė jis.
Tikėtina, kad rinkimų komisija dar ilgiau negu savaitė nepaskelbs R. Duterte oficialiu pirmadienį vykusio balsavimo laimėtoju.
Tačiau ji yra įgaliojusi Katalikų Bažnyčios vadovaujamą rinkimų stebėsenos organizaciją PPCRV skelbti informaciją apie balsų skaičiavimą. Antradienio rytą, kai buvo suskaičiuota 91 proc. visų balsų, neoficialūs rezultatai rodė, kad R. Duterte negali pralaimėti.
Davao meras buvo surinkęs 38,68 proc., administracijos kandidatas Maras Roxasas – 23,32 proc., o trečia likus senatorė Grace Poe – 21,66 proc. balsų, nurodė PPCRV.
Filipinuose rinkimų laimėtoju pripažįstamas daugiausia balsų surinkęs kandidatas. Naujasis prezidentas bus prisaikdintas birželio 30 dieną.
G. Poe, Filipinų kino žvaigždžių šeimos įsivaikinta dukra, savo pralaimėjimą pripažino po vidurnakčio, o M. Roxasas – antradienio popietę.
„Aišku, kad meras Duterte bus naujasis prezidentas, – M. Roxasas sakė savo šalininkams. – Linkiu jums sėkmės.“
Netašytos kalbos
Per rinkimų kampaniją R. Duterte dominavo vietos žiniasklaidoje ir teikė peno tarptautinės žiniasklaidos antraštėms dėl savo nepaliaujančiu šiurkščių pareiškimų. Kandidatas netgi popiežių yra išvadinęs „kekšės sūnumi“.
Jis tai pat ne kartą yra gyręsis savo meilės nuotykiais.
Tarptautiniai diplomatiniai sluoksniai baisėjosi jo R. Duterte juokeliais, kad jis pats būtų norėjęs išprievartauti „dailią“ australę misionierę, kuri buvo nužudyta 1989 metais kilus riaušėms viename Filipinų kalėjime.
R. Duterte įtūžo dėl reakcijos į jo kalbas apie išprievartavimą, įskaitant JAV ir Australijos ambasadorių atsiliepimus, tvirtindamas, kad jo žodžiai buvo ištraukti iš konteksto.
Antradienį R. Dutertė pareiškė, kad tie diplomatai patys turės stengtis pataisyti ryšius su juo. Be to, jis užsiminė esantis pasiruošęs surengti tiesiogines derybas su Kinija dėl ginčijamų teritorijų Pietų Kinijos jūroje.
Analitikai prognozuoja, kad R. Duterte sušvelnins savo kurstančią retoriką ir tikriausiai neišpildys savo pažadų organizuoti įtariamų nusikaltėlių masinio naikinimo akciją.
„Žudyti be teismo ir užmiršti žmogaus teises – jis negali to daryti, nes tai sukurtų didesnį nestabilumą ir chaosą, kuriam jis nori užkirsti kelią“, – naujienų agentūrai AFP sakė Earlas Parreno, Maniloje įsikūrusios Politikos ir ekonomikos reformų instituto analitikas.
„Per šią kampaniją jis tik vaidino; jis sutirštindavo spalvas, kad paskleistų savo žinią“, – tvirtino ekspertas.