Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kazachstanas ruošiasi rinkimams

Po daug kam netikėto Kazachstano prezidento Nursultano Nazarbajevo atsistatydinimo didžiausia Vidurio Azijos valstybė ruošiasi priešlaikiniams prezidento rinkimams, kurie vyks šių metų birželio 9-ąją.

Pasitraukė pirmasis prezidentas

Siekdamas įgyvendinti politines bei demokratines reformas, pirmasis Kazachstano prezidentas N.Nazarbajevas pradėjo vadinamąją „švelnaus valdžios tranzito“ procedūrą. N.Nazarbajevas, stovėjęs prie naujojo nepriklausomo Kazachstano ištakų, 2019 metų kovą savo iniciatyva atsisakė valstybės vadovo įgaliojimų anksčiau termino. Daugelis Kazachstano piliečių buvo priblokšti tokio sprendimo, bet visuomenė į šį pirmojo respublikos prezidento žingsnį reagavo supratingai.

N.Nazarbajevo kreipimasis į savo piliečius buvo labai įspūdingas: „Kiekvienai kartai tenka spręsti savo uždavinius. Aš ir mano karta dėl savo šalies padarėme viską, ką galėjome. Rezultatai jums yra žinomi. Pasaulis keičiasi, ir ateina naujos kartos. Tai yra natūralus ir normalus procesas. Sekanti karta spręs naujas savo laikmečio problemas. Tegul jie siekia padaryti šalį dar geresne“, – sakė pirmasis Kazachstano prezidentas.

Tarptautinėje praktikoje esama pavyzdžių, kai jau garbaus amžiaus lyderiai tebebūdami savo poste palieka šį pasaulį. Paskutinis toks įvykis – Vietnamo prezidento Čan Dai Kuango mirtis. Įprastai po tokių netikėtų įvykių šalyje prasideda chaosas ir sustiprėja vidinė kova už valdžią, kuri neretai virsta masiniais neramumais ar net pilietiniu karu.

Perėmė įgaliojimus

Pagal šalies Konstituciją, prezidento įgaliojimai buvo perduoti Parlamento Senato (aukštųjų rūmų) spikeriui Kasymui-Žomartui Tokajevui (66 m.). Šis politikas gerai žinomas užsienyje, yra dirbęs JT Generalinio sekretoriaus pavaduotoju (2011–2013 m.). K.Ž.Tokajevas – politikos mokslų daktaras, buvęs Kazachstano užsienio reikalų ministro pareigose, ilgą laiką užėmęs Kazachstano ministro pirmininko postą, o pastaraisiais metais – Parlamento Senato pirmininko postą.

N.Nazarbajevas savo kalboje pažymėjo: „Kasymas-Žomartas Tokajevas laisvai kalba anglų, rusų ir kinų kalbomis. Jis pažįsta šalį, jos ekonomiką ir politiką. Kandidatavo ir dirbo JT Generalinio sekretoriaus pavaduotoju. Tai buvo svarbus jo, kaip diplomato, nuopelnų pripažinimas ir tarptautinio pasitikėjimo Kazachstanu ženklas. Jis dirba šalia manęs nuo pirmųjų Kazachstano nepriklausomybės dienų. Aš jį gerai pažįstu. Jis yra sąžiningas, atsakingas ir pareigingas žmogus. Visos valstybinės programos buvo rengiamos ir priimamos dalyvaujant jam.“

N.Nazarbajevas neeiliniame „Nur-Otan“ partijos suvažiavime nuo valdančiojo bloko pasiūlė K.Ž.Tokajevo kandidatūrą būsimiems neeiliniams prezidento rinkimams.

Centrinė rinkimų komisija patvirtino 7 kandidatus į Kazachstano prezidento postą. Dabar Kazachstano piliečiams teks priimti sprendimą, nuo kurio priklausys šalies gerovė ir ateitis. Turint omenyje šalies mentalitetą ir visuomenės vertybes, dauguma Kazachstano gyventojų balsuos už tą kandidatą, kurio programa tęs pirmojo šalies prezidento N.Nazarbajevo kursą.

 

Kazachstano Centrinės rinkimų komisijos patvirtinti kandidatai:

  1. Amangeldy Taspichovas – respublikos profesinių sąjungų susivienijimo „Kazachstano Respublikos Profsąjungų Federacija“ kandidatas.
  2. Amiržanas Kosanovas – nacionalinio patriotinio judėjimo „Ult Tagdyry“ („Tautos sąžinė“) kandidatas.
  3. Danija Jespajeva – Kazachstano Demokratų partijos „Aq Zhol“ („Šviesos kelias“) atstovė.
  4. Žambylas Achmetbekovas – „Kazachstano komunistų liaudies partija“.
  5. Kasymas-Žomartas Tokajevas – valdančios partijos „Nur Otan“ („Tėvynės šviesa“) atstovas.
  6. Toleubajus Rachimbekovas – „Liaudies demokratinė patriotinė partija „Auyl“ („Kaimas“).
  7. Tugelis Sadi-Bekas – judėjimo „Uly dala qyrandary“ („Didieji stepių ereliai“) atstovas.

 

Marius Brazauskas

Rekomenduojami video