Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Atskirk pelus nuo grūdų
LKBK – mūsų nepriklausomybės šauklys
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kas slypi už D. Trumpo ir V. Putino komandų bendravimo?

Savaitei baigiantis, pirmaujanti tema daugelyje užsienio laikraščių buvo klausimas, dėl ko JAV prezidentas Donaldas Trumpas staiga atleido FTB direktorių James`ą Comey. Beveik visi linko prie nuomonės, jog tai susiję su įtartinais Amerikos prezidento komandos ryšiais su Rusijos prezidento agentais.

Nors pagrindinis JAV sostinės dienraštis „Washington Post“ šios nuomonės neatmetė, jis manė, kad „šuo gali būti pakastas giliau“. Jo požiūriu, „tik specialus prokuroras galėtų išaiškinti, kodėl D. Trumpas iš tiesų „pavarė“ J. Comey.“

„Po D. Trumpo begėdiško įsikišimo į FTB nepriklausomumą, – tęsė Vašingtono laikraštis, – šalies teisėsauga patiria pačią sunkiausią pasitikėjimo krizę per pastaruosius 40 metų.

Greito atsakymo reikalauja daugelis nerimą keliančių klausimų. Po to, kai D. Trumpas J. Comey atleido, daugelis amerikiečių savęs klausia, ar už skandalo dėl manipuliacijos Amerikos rinkimais iš rusų pusės neslypi kažkas gerokai daugiau.“

Ir kai kurie Europos laikraščiai užsiminė hipotezę, kad D. Trumpo išrinkimas Amerikos prezidentu – tai  Rusijoje sumąstytas ir įgyvendintas projektas, o kiti negailėjo kandžių replikų, kaip antai:

„Trumpo cirkas vėl surengė spektaklį“, – rašė Pietų Švedijos dienraštis „Sydsvensksan“ ir klausė: „Kokia yra tikroji staigaus FTB viršininko išmetimo priežastis? D. Trumpas J. Comey galėjo atleisti ir anksčiau, tačiau sausį jis dar norėjo jį išlaikyti. Bet prieš beveik du mėnesius J. Comey Kongrese patvirtino, jog FTB tiria rusų įsivėlimą į JAV rinkimų kovą ir galimus kontaktus tarp D. Trumpo komandos ir Rusijos vadovybės narių.

Tad ar gali šis tyrimas būti sustabdytas išmetant FTB direktorių iš posto? Juk tai tik davė garo gausėjantiems reikalavimams paskirti specialų prokurorą su plačiais įgaliojimais nustatyti šių priekaištų pagrįstumą.

Jei D. Trumpas neturi ko slėpti, tai dabar jis kaip tik daro viską, kad savo buvimą „ne prie ko“, savo nekaltumą paneigtų“.

Pasak Norvegijos dienraščio „Berlingske Tidende“, „neįmanoma neįžiūrėti ryšio tarp Comey atleidimo ir jo pradėto tyrimo dėl Rusijos įtakos. D. Trumpas atrodo norintis atsikratyti grėsmės sau pačiam, todėl ir meta iš darbo jo komandos elgesį tiriantį FTB direktorių. Tai skandalinga“.

Rio de Žaneiro laikraštis „O Globo“, kaip ir daugelis kitų, pažymėjo, jog „tai pirmas kartas po Richardo M. Nixono sukelto „Watergate“ skandalo, kad prezidentas tokiu būdu atakuotų FTB.

Šis poslinkis gali privesti prie bandymo surengti D. Trumpui apkaltą. Dėl to ypač svarbu, kad JAV institucijos ištirtų, ar Rusija vykdė kokias nors manipuliacijas Amerikos prezidento rinkimų atžvilgiu. Imtis šio tyrimo  turėtų kokia nors nepriklausoma pusė.“

Vienos dienraštis „Standard“ teigė, jog „kaip anuomet Nixonui, taip ir  Trumpui pašlijo nervai. Ir kaip per „Watergate“ skandalą Nixonas, taip dabar Trumpas padarė fatališką klaidą. Juk negalima išspirti nepriklausomos agentūros vadovą tik tam, kad išsaugotum savo paties sveiką kailį.“

„Gal tai vienu pykčio priepuoliu per daug“, klausė Paryžiaus dienraštis „Figaro“ ir atsakė: „Tai bent jau didelė klaida. Apkaltos šmėkla vėl sklando po Vašingtoną.“

Slovakijos sostinės Bratislavos dienraštis „Sme“ taip pat teigė, kad „jeigu D. Trumpas nebūtų turėjęs ko bijoti dėl savo pagalbininkų ryšių su rusais, jis nebūtų su tuos buvusius ar nebuvusius ryšius tiriančiu FTB direktoriumi pasielgęs taip brutaliai.“

Anot Amsterdamo laikraščio „Telegraf“, su D. Trumpu susijusių didelių ir mažų skandalų sąrašas tikrai ilgas, bet ar šis nekilnojamojo turto magnatas ir jo sėbrai iš tiesų nesileido į tamsius sandėrius su rusais?

„Štai centrinis klausimas, kuris su J. Comey atleidimu iš pareigų tapo tik dar opesnis. Kvailiau D. Trumpas ir negalėjo pasielgti kaip FTB direktorių atleisti iš pareigų“, – tarė Nyderlandų dienraštis.

Budapešto dienraštis „Nepszava“ taip pat teigė, kad „demokratų vadas Senate Chuckas Schumeris teisus: J. Comey atleistas, nes jis tirdamas rusų programišių atakas priartėjo per arti prie prezidento. Dėl to Ch. Schumeris ir reikalavo nedelsiant paskirti specialų prokurorą.“

Šanchajaus dienraštis „Jiefang Ribao“ abejojo, ar D. Trumpas įstengs savo sąsajų su Rusija skandalo taip greitai nusikratyti. „Juk jam turėtų būti aišku, kad ir po J. Comey atleidimo šie reikalai bus ne pamiršti, bet tiriami toliau. Nejaugi jis mano, kad naujas FTB direktorius, turintis D. Trumpo pasitikėjimą, galės viską sušluoti po kilimu“, – klausė Kinijos laikraštis.

Madrido dešiniųjų pažiūrų dienraštis „Mundo“ rašė, kad „jeigu būsimasis, prezidento paskirtas FTB vadovas į archyvą padės ligi šiol pasiektus D. Trumpo komandos ryšių su rusais tyrimų rezultatus, bus tai pats didžiausias skandalas.“

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

 

M. Drunga

Rekomenduojami video