Ispanija šią savaitę mini keturis šimtmečius nuo garsiausio savo rašytojo rašytojo Miguelio de Cervanteso (Migelio de Servanteso) mirties – šimtais renginių pradedant kultūriniais ir baigiant keistais ar net prieštaringai vertinamais.
Garsiojo romano „Don Kichotas“ autorius mirė 1616 metų balandžio 22 dieną Madride, bet jo mirties metinės visuomet minimos balandžio 23-iąją – dieną, kai jis buvo palaidotas, ir sutampančią su britų literatūros žvaigždės Williamo Shakespeare'o (Viljamo Šekspyro) mirties diena.
M.de Cervantesas, spalvinga figūra, išgyvenusi jūrų mūšį, piratų pagrobimą, penkerius nelaisvės metus Alžyre ir „pasisėdėjimus“ kalėjime, yra vadinamas šiuolaikinio romano tėvu, o jo „Don Kichotas“ tapo vienu iš daugiausiai verčiamų pasaulio kūrinių.
Ši knyga apie iliuzijomis gyvenantį ir klajojančiu riteriu tapti sumaniusį bajorą, kuris leidžiasi išvaduoti pasaulio nuo jo blogybių, iškart sulaukė sėkmės kai buvo 1605 metais išleista. Tai, kad M.de Cervantesas herojų pavaizdavo netobulą, kaip ir bet kuris kitas žmogus, tuo laiku buvo revoliucingas dalykas.
Tai įkvėpė rašytojus visame pasaulyje, nuo Jane Austen (Džein Ostin) ir Fiodoro Dostojevskio iki Gustave'o Flaubert'o (Giustavo Flobero) ir Marko Twaino (Marko Tveno).
„Cervanteso darbas yra universalus, nes nėra apribotas kokia nors era ar šalimi – jis kalba apie jausmus ir žmones ... Tai labai aktualu šiandien“, – sakė netoli Madrido esančio Alkala de Henareso kaimo, kuriame rašytojas gimė, meras Javieras Rodriguezas Palaciosas (Chavjeras Rodrigesas Palasiosas).
Karališkieji asmenys, marcipanai, „MasterChef“
Rašytojo mirties 400-ųjų metinių metais Ispanijoje vyksta šimtai renginių, nuo kultūrinių, tokių kaip vieši skaitymai, parodos ir spektakliai, iki socialiai atsakingų ir tiesiog keistų iniciatyvų.
Šeštadienį karališkieji asmenys ir premjero pareigas einantis Mariano Rajoy (Marianas Rachojus) nuvyks į Alkala de Henaresą dalyvauti metinėje Miguelio de Cervanteso premijos įteikimo ceremonijoje. Šiuo apdovanojimu pagerbiami kurio nors rašytojo viso gyvenimo pasiekimai.
Minėjimo renginiai vyks ir kituose šalies miestuose, tarp jų – Tolede aridiniame centrinės Ispanijos La Mančos regione, kuris garsėja gastronomija ir kuriame yra gyvenęs M.de Cervantesas.
Ten bus pristatyta didžiulė Don Kichoto figūra iš marcipano.
Renginiai su oficialiais minėjimais šį šeštadienį nesibaigs. Pavyzdžiui, per nacionalinę televiziją rodomas populiarus gastronomijos šou „MasterChef“ skirs vieną dalį M.de Cervantesui ir jos metu konkurso dalyviai ruoš patiekalus, minimus romane „Don Kichotas“.
Alkala de Henareso pradinės mokyklos mokiniams šiemet bus užduota parašyti trečią „Don Kichoto“ dalį – pabaigą pirmam ir antram knygos tomams, kuriuos M.de Cervantesas išleido 1605 ir 1615 metais.
Kontroversija
Savo pareiškime karalius Felipe VI (Felipė VI) sakė, kad minėjimo renginiai „padės akcentuoti tai, kas mus vienija“, tokiu metu, kai Ispanija yra įklimpusi į politinį netikrumą partijoms nesutariant dėl koalicinės vyriausybės po aiškaus laimėtojo neiškėlusių gruodžio rinkimų.
Tačiau keli mokslininkai ir menininkai reiškė nerimą dėl to, kad nėra centrinio vadovavimo minėjimams, ypač palyginti su Britanijoje tuo pačiu metu minimomis W.Shakespeare'o mirties metinėmis.
Daugelis su pavydu atkreipė dėmesį į sausio mėnesį paskelbtą britų ministro pirmininko Davido Camerono (Deivido Kamerono) odę W.Shakespeare'ui, kuri buvo išversta ir išspausdinta laikraščiuose visame pasaulyje, nuo Ispanijos „El Pais“ iki JAV „Miami Herald“.
Galiausiai M.Rajoy kovo mėnesį parašė savo paties opusą apie M.de Cervantesą dienraščiui „El Mundo“.
Be to, J.Rodriguezas Palaciosas sakė, kad vyriausybė centralizuotai neskyrė jokių pinigų minėjimo renginiams ir kad kiekvienas regionas, miestas ar darinys turi finansuoti juos iš savo pačių kišenės ar su rėmėjų pagalba, nors kai kurie ir atitinka mokestinių lengvatų kriterijus.
Oficiali renginių programa irgi buvo vėlai pateikta ir fotografas Jose Manuelis Navia (Chosė Manuelis Navija) – M.de Cervanteso gerbėjas ir atminimo parodos Madride autorius – sakė, kad valdžia artinantis metinėms, regis, žaidė gaudynių.
Jis atkreipė dėmesį į faktą, kad Kastilijos-La Mančos regiono, kur vyksta „Don Kichoto“ veiksmas, valdžia tik neseniai pavedė jam ir dar aštuoniems fotografams vieną metinių projektą, kuris turi būti baigtas ... gegužę.
Juokdamasis J.M.Navia prisiminė, kad kitas fotografas pasilenkė, kai valdžia balandžio pradžioje pristatė savo projektą, ir pasakė: „Žinojome apie tai maždaug prieš 400 metų“.
Tačiau J.Rodriguezui Palaciosui nėra laiko apgailestauti.
„Turime žiūrėti į priekį ir bandyti organizuoti tiek veiklų, kiek tik galime ... Galvoju, kad tai bus geri Cervanteso metai“, – sakė jis.