Balandžio šiluma suteikė ankstyvą startą vaismedžiams, drauge su kaukazinėmis slyvomis, abrikosais, raudonlapėmis vyšniomis žiedus jau skleidžia viešnios iš Tekančios Saulės šalies – sakuros. Alytuje jos auga Žaliojoje gatvėje ir Senamiesčio skvere. Japonai sakurų žydėjimo metu švenčia tradicinę šventę – hanami.
Išvertus iš japonų kalbos tai reiškia „žiedų žiūrėjimas“, o šventės esmė yra su artimaisiais, draugais leisti laiką, gėrintis trumpu ir taip pasiilgtu pavasario žydėjimu. Šis savaitgalis – puikus metas „žiedų žiūrėjimui“, kurio subtilybių galima pasimokyti iš japonų, o džiaugtis ir lietuviškų sodų baltumu, ir rožiniais sakurų debesėliais.
Primena šimtamečius lietuviškus ąžuolus
„Mano svajonė buvo pamatyti Japoniją, bet pasisekė keliauti ten tuo metu, kai žydi sakuros. Reginys – jaudinantis iki ašarų. Kartu ir tam tikra loterija, nes sakurų žydėjimo laikas keičiasi priklausomai nuo gamtos sąlygų, sunku nuspėti, kada jis prasidės. Mums labai pasisekė, nes pataikėme per patį žydėjimą“, – sako alytiškė, kelionių agentūros „Etuna 100 kelionių“ vadovė Onutė Gruzdienė.
Į Japoniją ji vyko drauge su grupe, pirmąja iš Lietuvos, įleista po ilgos kovidinių draudimų pertraukos, visiškai sustabdžiusios turizmą į šią šalį. Kelionė buvo intensyvi ir turininga, per 14 dienų nuvažiuota daugiau kaip tūkstantis kilometrų, ir visur keliautojus lydėjo nesibaigiantis sakurų žydėjimas.
„Japonijoje sakuros auga visur, privačiuose kiemuose ir viešuosiuose parkuose, jų alėjos tęsiasi kilometrus, o savo dydžiu medžiai primena šimtamečius lietuviškus ąžuolus. Matydamos šį grožį mūsų grupės keliautojos braukė ašaras. Pas mus labai gražu, kai obelys žydi, nuostabūs jų žiedai, bet medžiai pavieniai, o Japonijoje sakurų – daugybė. Kiote teko lankytis viename iš trijų garsiausių šios šalies sodų – Šešių tobulybių sode, nežinau, ar gyvenime dar pamatysiu ką nors gražesnio. Stebuklas, ką gali sukurti gamta, kai žmogus jai subtiliai padeda“, – sako O.Gruzdienė.
Dėl klimato kaitos sakuros skleidžiasi vis anksčiau
Sakurų žydėjimas Japonijoje – ypatingas laikas ne tik turistams, bet ir patiems Tekančios Saulės šalies gyventojams. Šiemet žydėjimas prasidėjo dešimčia dienų anksčiau nei įprastai. Japonijoje sakuros dar visai neseniai pražysdavo balandį, tačiau pastaruosius keletą metų japoninės vyšnios skleidžiasi jau kovo pabaigoje.
Apie sakurų žydėjimo pradžią sostinėje Tokijuje paskelbia didžiosios naujienų agentūros, tiesiogines transliacijas surengia televizijos. Žydėjimo sezono pradžia nustatoma pagal Tokijo Jasukunio šventykloje augančią sakurą, stebint žiniasklaidos atstovams ir smalsuoliams, naujieną paskelbia Japonijos meteorologijos agentūros pareigūnas.
Sakurų žydėjimo Japonijoje reikšmę liudija ir tai, kad šį procesą stebi mokslininkai, analizuoja tendencijas: manoma, kad ankstyviausias žydėjimas iki šių metų buvo užfiksuotas 1236, 1409, 1612 metais.
Ekspertų teigimu, sakuros Japonijoje žydi vis anksčiau dėl klimato kaitos. Pastarieji pavasariai Japonijoje buvo kiek kitokie, nes dėl karantino ribojimų pažiūrėti sakurų žydėjimo nebuvo įleidžiami įprastai šiuo metu į šalį plūstantys užsienio turistai, o ir patys japonai laikėsi reikalavimų nesibūriuoti.
Po sakuromis galima svajoti, medituoti ir tiesiog džiaugtis
„Milžinišką įspūdį palieka ne tik pats sakurų žydėjimas, bet ir tai, kaip japonai moka džiaugtis šiuo grožiu, stengiasi kuo daugiau laiko praleisti miestų parkuose arba gatvėse ir visur, kur pasodintos sakuros. Nuo ryto juose renkasi žmonės ir įsitaiso po žydinčiais medžiais. Įsitaiso ant patiesalų, kai kurie atsineša mažus staliukus ar kėdutes bei užkandžius. Daugelis ateina vilkėdami nacionaliniais kostiumais, mielai įsiamžina su turistais. Šeimos, jaunimas, visi mėgaujasi tradiciniais piknikais po sakuromis“, – pasakoja alytiškė.
Sakurų žydėjimo laiku švenčiama šventė, kurią japonai vadina hanami – „žiedų žiūrėjimas“. Ką galima veikti po žydinčiomis sakuromis? Japonai tiesiog mėgaujasi procesu: bendrauja, užkandžiauja, geria arbatą, medituoja, svajoja ar tiesiog tyliai stebi žiedus.
„Man labai patinka keliauti, tačiau labiausiai mėgstu lankytis tose šalyse, iš kurių galiu kažko pasimokyti. Japonija žavi savo švara, tvarka, kultūra. Nuostabu, kaip japonai saugo savo gamtą, jie nešiukšlina. Beje, viešose vietose retai kur pamatysi šiukšliadėžes, nes kiekvienas privalo pasiimti savo šiukšles, kurias atsinešė į parką ar kitą viešą vietą. Teko matyti, kaip mergaitė kramtomosios gumos gabalėlį įsideda į specialią dėžutę, o ne išmeta. Japonės nešiojasi savo rankšluostėlius rankoms, kad nereikėtų naudoti vienkartinių popierinių, jie labai saugo medžius“, – pastebi O.Gruzdienė.
Iš Japonijos lietuviai „išsivežė“ ir tam tikrą geros tylos pojūtį – patys pastebėjo, kad kalba tyliau, pagarbus nusilenkimas ir nebylus ačiū šalia esančiam – dar viena nuostabi tradicija.
Alytuje sakuros irgi užaugs
Sakurų žydėjimo hanami šventė, švenčiama Japonijoje, išliko nepakitusi jau tūkstančius metų. Ji simbolizuoja atgimimą, besikeičiantį gyvenimo ciklą, trapumą ir džiaugsmą. Po tamsios, niūros, ilgos žiemos atėjęs pavasario šėlsmas įtraukia žmones visai nesvarbu, kurioje šalyje jie gyventų – Lietuvoje ar Japonijoje.
„Nieko čia įspūdingo – lietuviškos vyšnios ir kriaušės žydi gražiau“, – tokia nuomonė neretai nuskamba diskusijoje, pagyvėjančioje kiekvieną pavasarį, kai žiedus skleidžia sakuros. Diskusijos esmė – mums nereikia japoniškos kultūros, nes turime lietuvišką.
„Kęstučiui Ptakauskui jau dabar galima nusilenkti už tai, ką jis padarė Alytuje, skleisdamas japonišką dvasią ir leisdamas mums pažinti Tekančios Saulės šalies kultūrą. Aš neabejoju, kad ilgai dar jam miestiečiai dėkos, ypač tada, kai sakuros užaugs. Patikėkite, tie dideli medžiai yra nepaprastai gražūs, kai apsipila žiedais!“ – sako O.Gruzdienė.
Alytiškė svarsto, kad po žydinčiomis sakuromis Žaliojoje gatvėje kada nors atsiras ir daugiau veiksmo, juk čia galėtų skambėti gyvos lietuviškos dainos, turime tiek nuostabių meno kolektyvų, kurie ten galėtų pasirodyti. Be kita ko, hanami moko džiaugtis gyvenimo akimirka – žiūrėti į žiedus čia ir dabar, nes tai niekada nepasikartos, o rytoj žiedlapiai jau kris. Kartais atrodo, kad sustoti ir skirti laiko savo mintims po žydinčiu medžiu tampa prabanga. Šis savaitgalis tam – puikus metas.
Beje, hanami šventės kulminacija – tas laikas, kai pradeda kristi žiedlapiai. Mačiusieji sako, kad to jausmo neperteiks jokia nuotrauka – gausybė baltai rausvų žiedlapių nukloja viską aplinkui tarsi sniegas.
Saulė Pinkevičienė