Hillary Clinton (Hilari Klinton), antradienį laimėjusi prieš senatorių Bernie Sandersą (Bernį Sandersą) kovą dėl Demokratų partijos kandidato į JAV prezidento postą titulo, sakė, kad tai yra istorinis laimėjimas moterims.
„Jūsų dėka užsitikrinome šį pasiekimą, – ji sakė savo džiūgaujantiems šalininkams Niujorke. – Tai pirmasis kartas mūsų šalies istorijoje, kai moteris taps didžiosios partijos kandidate.“
„Ši kampanija turi užtikrinti, kad mums nebeliks jokių lubų, jokių ribų“, – H.Clinton pareiškė per emocingą mitingą Brukline, praėjus aštuoneriems metams po to, kai ji baigė savo nesėkmingą pirmąjį mėginimą užimti Baltuosius rūmus.
Kai buvusi JAV diplomatijos vadovė įžengė į sceną, ji buvo sutikta audringai šūksniais ir akimirką mėgavosi šiuo triumfu, ištiesusi rankas ir plačiai šypsodamasi.
„Kiekvienai mažai mergaitei, kuri turi didelių svajonių: „Taip, jūs galite būti bet kas, kas norite, – net prezidentė.“ Tai jūsų vakaras“, – savo „Twitter“ paskyroje parašė buvusi senatorė, kai buvo paskelbti Naujojo Džersio rezultatai.
H.Clinton jau užsitikrino pakankamą delegatų, reikalingų jos išrinkimui partijos kandidate, skaičių, rodo naujienų agentūros „The Associated Press“ (AP) prognozės.
Ji laimėjo Naujajame Džersyje ir Naujojoje Meksikoje – dviejose iš šešių valstijų, balsavusių antradienį per vieną iš paskutinių pirminių rinkimų etapų 2016 metų prezidento rinkimų sezone.
Šios pergalės suteikia jai galimybę tapti pirmąja Amerikos prezidento postą užėmusia moterimi.
Buvusi valstybės sekretorė pasiūlė susitaikyti su B.Sandersu, kuris kol kas niekaip neparodė ketinantis susitaikyti su pralaimėjimu iki pat Demokratų partijos nacionalinio suvažiavimo liepą.
Vermonto senatoriaus šalininkų palaikymas yra reikalingas H.Clinton prieš rudenį vykstančius visuotinius prezidento rinkimus, kuriuose ji susigrums su numanomu respublikonų kandidatu Donaldu Trumpu (Donaldu Trampu).
„Noriu pasveikinti senatorių Sandersą už nepaprastą kampaniją“, – sakė 68 metų H.Clinton.
„Nesuklyskime – senatorius Sandersas, jo kampanija ir mūsų vesti aktyvūs debatai, kaip turėtų būti didinamos pajamos, mažinama nelygybė, didinamas į virtų (visuomenės sluoksniuose) nukreiptas judrumas, buvo labai naudingi Demokratų partijai ir Amerikai“, – pabrėžė ji.
„Tikime, kad kartu esame stipresni. Ir šiuose rinkimuose daug pastatyta ant kortos, o pasirinkimas – aiškus“, – sakė buvusi pirmoji šalies ponia, prieš paleisdama tiesioginę salvę į savo varžovą respublikoną.
„Donaldas Trumpas dėl savo temperamento netinkamas būti prezidentu ir vyriausiuoju vadu“, – pareiškė H.Clinton.
„Interesai ar žmonės“
Tuo tarpu Respublikonų partijos numanomas kandidatas šventė pergales Naujajame Džersyje, Naujojoje Meksikoje, Pietų Dakotoje ir Montanoje. Per šia proga surengtą mitingą D.Trumpas daug nekalbėjo, bet sakė suprantantis atsakomybę, susijusią su vadovavimu respublikonams.
Jis taip pat išsakė tiesioginį kreipimąsi į pralaimėjusio B.Sanderso šalinininkus ir kitus demokratus.
„Šiuose rinkimuose svarbiausi ne respublikonai arba demokratai, o kas valdys šalį: ypatingi interesai ar žmonės“, – sakė jis. D.Trumpas žadėjo ateinančią savaitę pasakyti svarbią kalbą apie H.Clinton ir jos vyrą, buvusį prezidentą Billą Clintoną (Bilą Klintoną).
H.Clinton ir B.Sandersas labai stengėsi užsitikrinti pergalę Kalifornijoje, kad užbaigtų savo pirminių rinkimų kovą pakilia gaida. Tačiau balsavimo Kalifornijoje rezultatai dar gali nepaaiškėti antradienio vakarą vietos laiku. Daugiau negu pusė tos valstijos gyventojų balsuoja paštu, o galutinis terminas išsiųsti balsalapius sukaks tik penktadienį – jeigu vokai yra paženklinti rinkimų dienos antspaudu.
B.Sandersas laimėjo Šiaurės Dakotoje, kuri siunčia nedaug delegatų. Antradienį demokratų pirminiai rinkimai taip pat vyko Montanoje.
Vermonto senatorius tikėjosi, kad pergalė gali jam padėti iki šiol nesėkmingose pastangose įtikinti H.Clinton palaikančius superdelegatus palenkti į savo pusę.
Paklaustas televizijos NBC, ar tęs savo kovą, B.Sandersas atsakė: „Taip, mes tęsime. Dabar kalbamės telefonu.“
Superdelegatai, kurie buvo įskaičiuoti į H.Clinton šalininkų stovyklą, sakė AP, kad jie vienareikšmiškai palaikys šią kandidatę.
Tikėtina, kad H.Clinton netrukus sulauks prezidento Baracko Obamos (Barako Obamos) palaikymo. Amerikos lyderis, kuris buvo H.Clinton varžovas per 2008 metų prezidento rinkimus, gali išreikšti jai palaikymą jau šią savaitę, o toks žingsnis siųstų signalą B.Sandersui ir jo šalininkams, kad demokratams atėjo laikas susivienyti.
B.Obama ir B.Sandersas kalbėjosi telefonu sekmadienį. To pokalbio turinys nebuvo paviešintas, bet B.Sanderso kampanija po to, kaip atrodo, kiek sušvelnino savo retoriką.
Vis dėlto H.Clinton pergalė yra aiški: ji lenkia B.Sandersą daugiau negu 3 mln. balsų.
Po pergalės Naujajame Džersyje H.Clinton užsitikrino 2 441, o B.Sandersas – 1 616 delegatų palaikymą. Šie skaičiai apima tiek įpareigotuosius delegatus, tiek superdelegatus.