Vasario 25 dieną ant Agluonos upės įrengtoje čiuožykloje vyko fotosesija, į kurią biržiečius sukvietė Biržų krašto muziejus „Sėla“.
Muziejininkei Snieguolei Kubiliūtei, kuruojančiai muziejaus fotografijų rinkinį, kilo idėja atkartoti senovines tarpukario, ketvirtojo dešimtmečio, nuotraukas, kurios buvo darytos įrengtoje čiuožykloje ant Agluonos upės ledo, ties pilies rūmų griuvėsiais.
Anuomet čiuožė įvairiausia publika: įstaigų tarnautojai, mokytojai ir mokiniai. Dailiojo čiuožimo mokė notaras ir poetas Pranas Lembertas kartu su žmona Monika, abu atvykę į Biržus iš Kauno. Jie – dailiojo čiuožimo pradininkai Biržuose. Įvairiausias figūras gabieji čiuožėjai įveikdavo, nuotaiką kėlė spalvotos lemputės, kuriomis buvo apšviestas katoks (čiuožykla).
Socialinėje erdvėje į fotosesiją, pavadintą „Iš to paties kampo“, pakviesti biržiečiai neliko abejingi. Sekmadienį į čiuožyklą taip pat susirinko labai įvairus pačiūžų mėgėjų būrys. Jie su entuziazmu dalyvavo fotosesijoje. Senovines nuotraukas buvo bandoma atkurti kuo autentiškiau, buvo specialiai pasirinktas kampas, kad fone matytųsi Biržų pilis, o tinkama tvarka fotomodelius rikiavo S. Kubiliūtė, vis dirstelėdama į rankoje spaudžiamą istorinės nuotraukos kopiją.
Po istoriją atkartojusių, o kartu ir naujai ją sukūrusių fotokadrų visi čiuožėjai susikabino ir pamėgino bendrą čiuožimą grandine, tuomet vadintą „traukinuku“. Toks bendras čiuožimas suteikė daug džiugių emocijų. Galiausiai visi buvę ant ledo vėliavų fone sustojo bendrai šimtmečio nuotraukai, kuri jau tapo mūsų istorijos dalimi.
Nuotraukos autoriaus ir iš Biržų krašto muziejaus „Sėla“ fondo
Simonas Gudas