Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Žinios, kurios gali išgelbėti gyvybę

Nukritęs gatvėje ar kitoje viešoje vietoje žmogus daugeliui sukelia paniką. Jei kiekvienas mokėtų atpažinti pavojingą būklę, įvertinti situaciją ir greitai priimti teisingus neatidėliotinus sprendimus, nukentėjusiojo šansai išgyventi būtų daug didesni. Gyvybės grandinė – veiksmai, kuriuos eilės tvarka turi atlikti kiekvienas, esantis šalia sąmonės netekusio paciento. Tai efektyviausias būdas išgelbėti klinikinės mirties ištikto žmogaus gyvybę.

Kaip atpažinti pavojų?

Pasak Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro sveikatos mokyklos visuomenės sveikatos edukologės Vidos Dubinskienės, susirgus ūmine liga ar susižalojus kiekviena minutė gali būti lemiama. Miokardo infarktas, insultas, alerginė reakcija, traukuliai, įvairūs sužeidimai, organizmo funkcijų sutrikimai gali sukelti pavojingą būklę, kai sutrinka sąmonė, kvėpavimo, kraujotakos, galvos smegenų veikla ir kitos organizmo funkcijos.

Pavojingą būklę nustatyti padeda išoriniai požymiai – neįprastas garsas (klyksmas, dejonė arba pagalbos šauksmas, neįprasta tyla ir kt.), neįprastas vaizdas (išberti vaistai, kibirkštys, dūmai, ugnis, sudužęs stiklas, kritimas iš aukščio, eismo įvykis ir kt.), neįprasta išvaizda, elgsena (žmogus nesąmoningas, sumišęs, sunkiai, netolygiai kvėpuoja, neaiški kalba, sutrikusi koordinacija, jis mieguistas, suprakaitavęs, išblyškęs ar paraudęs, pamėlynavęs ir kt.), neįprasti toje aplinkoje kvapai. „Apžiūrėkite, gal žmogus ant riešo nešioja specialią apyrankę, rodančią, kad jis serga tokiomis ligomis, kaip epilepsija, cukrinis diabetas, širdies liga, alergija ar kt.“, – patarė V.Dubinskienė.

Gyvybės grandinė

Atpažinę pavojingą būklę, įvertinkite, ar įvykio vieta yra saugi. Nesiartinkite prie nukentėjusiojo, neįsitikinę, kad jums pačiam negresia pavojus (nėra gaisro, dūmų, dujų kvapo, sprogimo ar užgriuvimo pavojaus ar kt.). Jei galite, užtikrinkite nukentėjusiojo saugumą, pašalinkite pavojų gyvybei keliančius daiktus. Jeigu nukentėjusysis reaguoja, yra sąmoningas, paklauskite, kas atsitiko, ir, jei įmanoma, suteikite pagalbą, nepalikite jo vieno, kol atvyks medikai.

Jei žmogus nereaguoja, yra be sąmonės, paprašykite šalia esančiųjų paskambinti pagalbos telefonu ir, jei įmanoma, atnešti automatinį išorinį defibriliatorių. Atverkite kvėpavimo takus, atlošdami galvą ir pakeldami apatinį žandikaulį už smakro. Laikydami atvirus kvėpavimo takus, įvertinkite kvėpavimą, savo skruostą priartinę prie nukentėjusiojo kvėpavimo takų. Žiūrėkite ir klausykite ne ilgiau kaip 10 sekundžių. Nukentėjusysis gali kvėpuoti nereguliariai, lėtai ar triukšmingai. Tokį kvėpavimą vertinkite kaip sutrikusį.

Įsidėmėkite, kad nukentėjusiojo gyvybines funkcijas būtina įvertinti labai greitai! Jei ištikus staigiai mirčiai pradinis gaivinimas pradedamas praėjus ne daugiau kaip 4 minutėms, yra didelė širdies veiklos ir kvėpavimo atkūrimo tikimybė. Po 4 minučių ji labai sumažėja, prasideda smegenų pažeidimas. Veiksmai teikiant pirmąją pagalbą staigios mirties ištiktam nukentėjusiam žmogui vadinami gyvybės grandine. Ją sudaro pagalbos iškvietimas, pradinis gaivinimas, defibriliacija ir specializuotas gaivinimas. Jūs atsakote už pirmąsias gyvybės grandinės dalis: kvalifikuotos pagalbos iškvietimą telefonu 112 ar kitu 033 numeriu, pradinį gaivinimą ir defibriliaciją automatiniu išoriniu defibriliatoriumi. Tai reikia padaryti kuo anksčiau!

Gaivinimas

Jei kvėpavimas sutrikęs ar išnykęs, atlikite krūtinės ląstos paspaudimus: atsiklaupkite šalia nukentėjusiojo šono, atplėškite drabužius nuo krūtinės ląstos. Vienos rankos delno pagrindą padėkite nukentėjusiajam krūtinkaulio centre (spenelių lygyje). Antros rankos delno pagrindą uždėkite ant pirmosios rankos ir per alkūnę ištiestomis rankomis krūtinkaulį spauskite gilyn apie 5–6 cm statmenai stuburo link. Nespauskite pilvo ar krūtinkaulio apatinio galo. Per minutę paspauskite krūtinkaulį 100 kartų (bet ne daugiau kaip 120 kartų per minutę). Paspaudimo ir atleidimo trukmė turi būti vienoda. Jei įmanoma, paprašykite šalia esančio žmogaus atnešti automatinį išorinį defibriliatorių ir, išėmę jame esančius elektrodus, pritvirtinkite prie nuogos, sausos krūtinės ląstos – taip, kaip parodyta paveikslėlyje ant elektrodų, ir vykdykite visus defibriliatoriaus instrukcijoje nurodytus veiksmus, kol atvyks greitosios pagalbos medikai. Toliau atlikite širdies masažą. Gaivinimą tęskite tol, kol atvyks kvalifikuota pagalba.

Mokėjimas atpažinti gyvybei ir sveikatai pavojingą būklę, laiku iškviesta kvalifikuota pagalba ir pradėtas pradinis gaivinimas gali išgelbėti nukentėjusiam žmogui sveikatą ir gyvybę.

GYVYBESGRANDINE

 

 

Rekomenduojami video