Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Taisyklingai kvėpuodami ne tik sumažinsite stresą

Kvėpavimo būdas veikia jūsų nuotaiką, streso lygį ir net imuninę sistemą, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ sako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas. Tačiau, pabrėžia jis, svarbu išmokti kvėpuoti taisyklingai.

„Sąmoningas, kontroliuojamas kvėpavimas gali gydyti rimtas ligas ir apraminti net labai įsiaudrinusią nervų sistemą. Tereikia išmokti kvėpuoti taisyklingai“, – sako gydytojas.

Pasitikrinti, ar kvėpuojate taisyklingai, nesunku – jei kvėpuojant juda krūtinės ląsta, o ne pilvas, kvėpuojate neteisingai, teigia A. Unikauskas: „Rizikuojate iškvėpti per daug CO2, aktyvinate „kovok ar bėk“ būseną. Tai lemia nuovargį, oro trūkumą ir padidina nerimo jausmo tikimybę. Kvėpuojant taisyklingai turi judėti tik pilvas, tai vadinama diafragminiu kvėpavimu.“

Taip pat, pasak jo, svarbu kvėpuoti pro nosį, nes kvėpuojant pro burną pašalinama daugiau anglies dvideginio, kas skatina plaučių kraujagyslių susitraukimą – kuo giliau kvėpuojate, tuo labiau trūksta deguonies.

Tačiau taisyklingai naudojant kvėpavimą, jis gali būti naudingas sveikatai ir savijautai: „Kvėpavimas gali padaryti daug daugiau nei aprūpinti ląsteles deguonimi. Kvėpavimo būdai – greitai ar lėtai, sekliai arba giliai – visa tai siunčia jūsų kūnui pranešimus, kurie veikia jūsų fizinę ir emocinę būseną. Tai vadinama kontroliuojamu kvėpavimu.“

Pasak A. Unikausko, užsiimant kvėpavimo pratimais suaktyvinama parasimpatinė nervų sistema, kuri gali sulėtinti širdies ritmą. „Lėtas kvėpavimas su ilgesniu iškvėpimu aktyvina parasimpatinį atsaką, o greitas, intensyvus kvėpavimas aktyvina simpatinį atsaką, kuris susijęs su kortizolio ir kitų streso hormonų išskyrimu“, – sako medikas.

Kontroliuojamas kvėpavimas yra meditacija tiems, kas negali medituoti, tikina A. Unikauskas: „2016 metais atliktame tyrime 12 savaičių jogos pratimai ir kontroliuojamas kvėpavimas sumažino depresijos simptomus taip pat, kaip antidepresantai. Kontroliuojamas kvėpavimas ne tik atsparumas stresui, bet ir vertingas bendros sveikatos gerinimas.“

Tiesa, sako jis, rezultatų iš karto tikėtis nereiktų, nes norint taisyklingai kvėpuoti reikalingos pastangos. „Sąmoningai taisyklingai kvėpuoti galime išmokti tik reguliariai tai darydami. Beje, išmokę taisyklingo kvėpavimo, tolygiai pradedame kvėpuoti ir miegodami – taigi geriau išsimiegame ir pailsime“, – teigia A. Unikauskas.

Rekomenduojami video