Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Sistemingai neprižiūrint nugaros, skausmas gali užklupti net valantis dantis

Maždaug 95 proc. pacientų vis dar kreipiasi į specialistus tik tada, kai pajunta nugaros skausmą, teigia Lietuvos olimpinės rinktinės kineziterapeutas-masažuotojas Saulius Paliūnis. Anot jo, sistemingai neprižiūrint savo skeleto raumenyno, skausmas dažniausias atsiranda sulaukus trisdešimties ar daugiau metų. Be to, nesiimant jokios profilaktikos skausmas gali kilti visiškai netikėtai, pavyzdžiui, tiesiog valantis dantis. Žinoma, taip pat skausmą gali lemti traumos, kurios nutinka tiek sportuojant, tiek buityje. Tokiu atveju tikėtina, kad skausmas gali kankinti ir kur kas jaunesnius asmenis. Todėl srities specialistai dalijasi 6 faktais apie nugaros skausmą.

1. Problemos atsiranda tada, kai perkraunamas skeleto raumenynas

S. Paliūno teigimu, bene dažniausia nugaros skausmo priežastimi tampa išvaržos, slankstelių pasislinkimai ar jau vaikus kankinanti skoliozė.

„Labai didelę įtaką nugaros skausmo atsiradimui turi sėdimas darbas ir atsiradusios išmaniosios technologijos. Nuleidus kaklą ir naršant telefone, spaudimas į kaklo slankstelį padidėja 27 kilogramais. Mūsų kūnas dar tikrai nėra prisitaikęs prie šio krūvio, todėl dažnai žmonės susiduria ir su kaklo, pečių juostos ar krūtinės skausmais. Apskritai problemos dažniausiai atsiranda tada, kai raumenynas yra perkraunamas,“ – pasakoja kineziterapeutas-masažuotojas.

2. Labai svarbu nustatyti skausmo priežastį

Žmogui, pajutusiam nugaros skausmą, paprastai atliekami neurodinaminiai testai, kurie padeda nustatyti, ar nervas jau yra užspaustas, ar dar ne. Anot specialisto, kraštutiniu atveju skausmas mažinamas vaistais, tačiau taip pat skausmą galima stipriai sumažinti masažu arba fizioterapija bei mankšta.

„Kaskart turime išsiaiškinti, kur yra problema. Kad tai padarytume, visų pirma, reikalinga ištirti skeleto raumenyną. Savo ruožtu, su žmogumi dirbame dvi valandas. Atliekame funkcinį judesių testavimą, įvertiname viso stuburo atskirų sričių mobilumą, laikyseną ir daugelį kitų aspektų. Pabaigus detalų vertinimą, yra sudaroma individuali programa,“ – pasakoja sporto klubo „Alfa steps“ įkūrėjas S. Paliūnis.

3. Skausmo priežastis padiktuoja skausmo malšinimo būdus

Kai nustatoma skausmo priežastis, tampa aišku, kokį skausmo malšinimo būda geriausia taikyti. Tiesa, specialistai pabrėžia, kad viskas priklauso nuo to, kokio lygio skausmą žmogus jaučia.

„Būna, kad žmonėm minimalų skausmą pakanka malšinti paprastu judėjimu, nuo kurio sutvirtėja raumenynas ir išsisprendžia problemos. Tačiau jeigu problemos yra gilesnės, pavyzdžiui, žmonės turi išvaržą – reikalinga tiek individuali sporto programa, tiek kineziterapeuto priežiūra. Neteisingai ir be kineziterapeuto priežiūros atliekami pratimai gali sukelti dar didesnį skausmą ir pagilinti jau esamas nugaros problemas,“ – perspėja S. Paliūnis.

4. Prevencija visuomet bus pigesnė

Nors dauguma lietuvių vis dar linkę į specialistus kreiptis tik tada, kai pajunta skausmą – pačius pirmus žingsnius vertėtų žengti kur kas anksčiau. Ir ne tik siekiant išvengti skausmo, bet ir dėl finansinių sumetimų.

„Kai kurie gerai nežino, kokios yra profilaktikos priemonės, siekiant išvengti nugaros skausmo, kiti mano, kad tai – labai brangu. Nuodugnus ištyrimas, programos sudarymas ir individualus darbas su kineziterapeutu kainuoja maždaug 200 eurų, o pajutusiems skausmą jau prireikia ne tik kineziterapeuto, bet ir neurologo ar traumatologo konsultacijų, vaistų ar netgi operacinio gydymo. Todėl prevencija visuomet bus pigesnė. Pastebime, kad vis daugiau įmonių darbuotojams kaip motyvacinę priemonę siūlo papildomo sveikatos draudimo paslaugą, o tokią galimybę turintiems apdraustiesiems gydomosios mankštos, skeleto raumenyno ištyrimas ar reabilitacinės procedūros, priklausomai nuo sutarties sąlygų, yra dengiamos draudimo,“ – teigia Dalia Čižaitė–Gabė, „Compensa Life Vienna Insurance Group SE“ Lietuvos filialo sveikatos draudimo žalų skyriaus vadovė.

Kineziterapeutas-masažuotojas teigia, kad reguliariai prižiūrint savo skeleto raumenyną ir nejaučiant skausmo, pakanka kartą per savaitę lankyti individualizuotą grupinę treniruotę, kurioje atliekami pratimai įvairiapusiam kūno stiprinimui, koordinacijai, kūno raumenų balansui ir laikysenai gerinti.

 

Ieva Krištopaitytė

logo,etaplius

Rekomenduojami video