Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Septyni patarimai, kaip apsaugoti savo klausą

Gegužę pasaulis mini geros klausos mėnesį, tačiau Lietuvoje tam skiriama itin mažai dėmesio. Žmonės neinformuojami, kaip apsaugoti savo klausą, nežino, kurie įpročiai jiems labiausiai kenkia ir netgi tiki, kad klausos netekimas yra staigus įvykis, sako klausos centrų „Audiomedika“ vadovas.

Jis dalijasi penkiais praktiškais patarimais, kurie padės efektyviai apsaugoti klausą, rašoma pranešime spaudai.

„Žmonių klausa itin retai kada sutrinka iš karto. Didžioji dauguma mūsų tiesiog gyvename klausai kenksmingomis sąlygomis ir beveik niekas nepastebi, kada jų klausa ima silpti. Kartais klausa silpsta kelis metus iki kol žmogus atsipeikėja, bet tuomet žala jau būna padaryta ir yra rimtas sutrikimas“, – sako M. Jonaitis.

Pasak jo, kiekvienas žmogus gali nesunkiai išvengti rimtų klausos sutrikimų. Pakanka žinoti šiuos septynis patarimus.

Žinokite supančio triukšmo lygį

Už 80 decibelų (dB) garsesnis garsas jau yra potencialiai kenksmingas žmonių klausai. Palyginimui: įprastinis pokalbis siekia 55 dB, garsus pokalbis – 70 dB, riksmas – 90 dB, motociklas – apie 105 dB, sirenų garsas – 120 dB. Trumpas ar vienkartinis 80–120 dB garsas didelės žalos klausai nedarys, tačiau kelios valandos tokiame triukšme pakenks. Didesniame nei 115 dB triukšme galite būti neilgiau nei 30 min. per dieną.

Kuo ilgiau ir dažniau būsime triukšme, kuo jis garsesnis, tuo didesnė žala klausai. Jei turite išmanųjį, įdiekite programėlę garsui matuoti – taip tiksliau žinosite, kokį stresą patiria jūsų ausys.

Nerūkykite

Rūkantieji turi net 70 proc. didesnę tikimybę, kad jų klausa sutriks. Jei rūkote, Jūsų kraujagyslės traukiasi ir ima riboti kraujo tekėjimą į ausis. Dėl to klausa ima silpti ir galiausiai sutrinka. Be to, rūkymas sukelia daug kitų sveikatos problemų.

60:60 taisyklė

Muzikos klausykite nedaugiau nei 60 proc. garsumo neilgiau nei 60 minučių per dieną. Ilgesnis ir garsesnis muzikos klausimas gali būti kenksmingas ausims.

Rinkitės ausis apgaubiančias ausines

Jei mėgstate muzikos klausyti erdvėse, kur yra kitų garsų, nejučia imsite garsinti grotuvą, kad jis juos užgožtų. Į ausis kišamos ausinės žymiai blogiau izoliuoja pašalinius garsus, todėl muzikos imsite klausyti garsiau nei rekomenduotina. Ausis apgaubiančios ausinės efektyviau blokuoja pašalinius garsus. Nepaisant to, rekomenduoju leisti ausims pailsėti nuo jų.

Naudokite ausų kištukus

Gyvo garso koncertuose ir festivaliuose nesidrovėkite įsidėti naudoti ausų apsaugą. Ausų kištukai garsą susilpnina 15–30 dB ir smarkiai sumažina ausų pažeidimo riziką.

Nekentėkite darbe

Jei dirbate didesniame nei 85 dB triukšme, privalote dėvėti ausų apsaugas. Reikalaukite, kad darbdavys pasirūpintų ausų apsauga ir darykite reguliarias 10 minučių pertraukas.

Leiskite ausims pailsėti

Jei didesniame nei 100 dB triukšme praleisite 2–3 valandas (pavyzdžiui, nueisite į klubą ar koncertą), jums reikės skirti mažiausiai 16 valandų, kad ausys pailsėtų. Kuo daugiau laiko skirsite ausų poilsiui, tuo mažesnė rizika sutrikdyti klausą. Išeikite pasivaikščioti į parką, mišką ar nuvažiuokite į užmiestį, kur mažiau triukšmo.

Jei Jūsų artimieji pastebi, kad pernelyg garsiai klausote televizoriaus ar radijo, kuo greičiau atlikite klausos tyrimą. Tai yra pirmieji klausos sutrikimo ženklai. Kuo ilgiau nukelsite apsilankymą pas specialistą, tuo didesnė tikimybė, kad klausos aparatais sutrikimo kompensuoti nepavyks ir reabilitacija bus sudėtingesnė.

Rekomenduojami video