Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Profilaktikai kalio jodidas nevartojamas

Kitoks pasaulis – būtent taip dabartinę situaciją apibūdina dauguma gyventojų. Širdyje jaučiamas nerimas, mintys apie galimus blogiausius scenarijus verčia apsirūpinti gausiu būtiniausių medikamentų kiekiu. Vieni jų – kalio jodido preparatai. Šeimos gydytoja Elena Šukė įspėja, kad kalio jodidas privalo būti vartojamas itin atsakingai ir tam skirtu metu, nes savarankiška profilaktika gali sukelti pavojų gyvybei.

„Kalio jodido veikimo principas pagrįstas radioaktyviojo jodo prisijungimo prie skydliaukės blokavimu, taip ją apsaugant nuo radiacinio pažeidimo. Šios tabletės ir yra skirtos apsaugoti skydliaukę nuo aplinkoje esančio radioaktyviojo jodo, kuris susiformuoja po branduolinių katastrofų“, – aiškina medicinos klinikos „Endemik“ šeimos gydytoja Elena Šukė.

Pasak medikės, mūsų skydliaukė negali atskirti radioaktyviojo jodo nuo neradioaktyviojo, tad ir atsitikus nelaimei juos abu jungtųsi vienodai. Išgerta kalio jodido tabletė paskatina skydliaukę prisijungti būtent joje esantį jodą, užkirsdama kelią artimiausias 24 valandas jungtis prie kenksmingo radioaktyviojo jodo. Anot jos, tai yra esminis faktorius, kuris skydliaukę apsaugo nuo galimų pažeidimų bei komplikacijų. 

Ji atkreipia dėmesį į tinkamą šio medicininio preparato vartojimą: „Jodas iš išgertos tabletės turi spėti prisijungti prie mūsų skydliaukės, tad tabletę išgerti rekomenduojama bent prieš 6 valandas iki tiesioginio kontakto su radioaktyviu jodu. Taip pat šio medikamento negalima vartoti anksčiau nei 24 valandos, kadangi išgerta tabletė nebetenka savo poveikio.“

E.Šukė pažymi, kad jei kalio jodido nepavyko išgerti iki kontakto su radiacija, tokiu atveju preparatą galima išgerti iki 8 valandų po kontakto. Išgerta kalio jodido tabletė gali sumažinti radioaktyviojo jodo keliamą žalą net jau įvykus nelaimei ir radiacijai pasiekus mūsų aplinką.

Šeimos gydytoja akcentuoja, kad kalio jodido vartojamos dozės skiriasi priklausomai nuo asmens amžiaus.

„Naujagimiui pavojaus atveju gali būti skiriamas ketvirtis tabletės, vaikams nuo 1 mėnesio iki 3 metų – pusė tabletės. Vaikams nuo 3 iki 12 metų – 1 tabletė, vaikams nuo 12 metų ir suaugusiems – 2 tabletės. Suaugusiems, nepriklausomai nuo turimų lėtinių ligų, vartojamų vaistų, nėščiosioms ir žindančioms yra skiriama ta pati dozė“, – aiškina ji ir priduria, kad vaikams skirtą dozę galima maišyti su bet kokiu skysčiu ar kitu maistu – sutrintą tabletę suberti į vandenį, sultis, tyrelę ar net motinos pieną.

Be to, E.Šukė įspėja gyventojus – kalio jodido tablečių negalima vartoti savarankiškai, nepasitarus su gydytoju, be aiškios priežasties ar profilaktiškai. Tai gali kainuoti ir gyvybę.

„Vienkartinė kalio jodido dozė didelės žalos nepadarys, tačiau vartojant tabletes be paskyrimo ir ilgą laiką net net visiškai sveiki asmenys gali pajusti sveikatos sutrikimus, tokius kaip skydliaukės pažeidimas, gali pradėti vystytis struma, kuomet didėja skydliaukės mazgai. Žmogus gali pradėti jausti ir net matyti kaklo patinimą. Skydliaukės veiklos suaktyvėjimas gali išprovokuoti per dažną širdies plakimą, nuotaikų kaitą, karščiavimą, kojų ir rankų tirpimą, skausmą krūtinės srityje, širdies permušimus. Taip pat gali atsirasti nuolatins nuovargis, didžiulis nerimas, hormonų disbalansas ir kitos problemos, kurios negydomos gali sukelti labai rimtų pasekmių ar net mirtį“, – aiškina šeimos gydytoja ir priduria, kad kalio jodido vartoti negali žmonės, kuriems yra nustatyta alergija jodui. Tačiau tai yra gana retas reiškinys.

Pasak E.Šukės, specifinių medikamentų, tokių kaip kalio jodidas, vartojimas yra atsakingas procesas, juos gali skirti tik gydytojas ir tik tuomet, kai gresia ar jau yra realus pavojus sveikatai. Netinkamai vartojami medikamentai gali ne tik neapsisaugoti, bet ir pakenkti sveikatai.

Pažymėtina, kad kalio jodidas yra vienintelis preparatas, kurį reikėtų naudoti branduolinės avarijos atveju, norint apsaugoti skydliaukę. Nei spiritinis jodo tirpalas, nei joduota druska skydliaukės neapsaugos.

Rekomenduojami video