Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Pokovidinis sindromas vargina daug persirgusiųjų

Vasaros linksmybės ir džiaugsmai tokie stiprūs, kad skausmingą kovidinį periodą ir karantino režimo rūpesčius visi veja kaip blogą sapną, tačiau medikai gydo „pokovidinius reiškinius“, seka naujienas ir ateinančio rudens laukia su didele baime. 

Išgyvenusi kovido košmarą, ieško ramybės vienumoje

Pusantro šimto Kėdainių medikų su savanoriais ir daugiau kaip 600 pacientų 7 mėnesius gyveno kovido diktuojamomis sąlygomis, netekčių košmare, akistatoje su visišku bejėgiškumu ir kasdieniniuose išbandymuose gelbėjant gyvybes ir gelbėdamiesi patys. Kam pritrūko fizinių jėgų, o kas pralaimėjo šią kovą… Kėdainių ligoninėje 104 žmones kovidas tiesiog prarijo matant jų kančią visam personalui. Liga buvo persmelkusi medikų, ligonių ir jų artimųjų kasdienybę, o pasaulis už jos ribų egzistavo tik pavieniais blyksniais: nusipraust, pavalgyt, pamiegot ir vėl atgal į kovido gaisrą…

Gyvenimas už ligoninės sienų nustebino 

Kėdainių ligoninėje COVID-19 skyrius duris uždarė vos prieš mėnesį – birželio 7 dieną. Tą dieną medikai sugrįžo į „švarų darbą“, bet dar net ne visi išėjo kasmetinių atostogų.  

COVID-19 skyriui vadovavo ir kartu su ligoninės vadovais jį nuo pat pradžių kūrė Lietuvos gydytojų sąjungos Finansų komiteto pirmininkė ir Kėdainių filialo vadovė, Kėdainių ligoninės ir Pirminio sveikatos priežiūros centro Jungtinės profesinių sąjungų atstovybės pirmininkė Raimonda Augienė.  Gydytoja reabilitologė po pusmečio kovidinio periodo dabar patekusi į realų gyvenimą, tiesiog apstulbo. 

„Dairausi, o žmonės juokiasi, glebėsčiuojasi, eina be kaukių, elgiasi kaip niekur nieko ir, atrodo, kad kovido nebėra ir net nebuvo. O aš žinau, kad jis egzistuoja ir negaliu atsipalaiduoti. Vis su nerimu galvoju, o kas bus rudenį“, − patekusi į pirmuosius žmonių susibūrimus ir kasdieninį gyvenimą sakė R. Augienė.

„Supratau, kad man „išeiti iš kovido“ nepasiseks taip greitai, − priduria medikė. Todėl savo atostogas dabar ji leidžia gamtoje ir vienui viena, ir su šeima, ir draugais. − Mėginu atsistatyti pati.“ 

Būk kaip kūdikis 

Pasak R. Augienės, pirmas dalykas, kurio mokėsi visi medikai prasidėjus pandemijai – infekcijų kontrolė. Tokios patirties, kurios reikėjo valdant COVID-19, neturėjo niekas. Iki tol terapeutai, slaugytojos ir visas kitas personalas, kuris buvo atrinktas rūpintis COVID-19 pacientais, nebuvo net susidūręs su tokia liga ir tuo, kaip tai daryti. 

Svarbiausia užduotis − atidirbęs pamainą turi likti gyvas ir sveikas. 

Taip pat sugebėti pailsėti per pertraukas ir dar ekstremaliomis sąlygomis atsigerti vandens. Kaip visa tai padaryti, medikai mokėsi iš video medžiagos. 

Gydytoja R. Augienė pasakoja, kad pati kolegoms aiškindavo viską paprastais žodžiais ir pasitelkdama visą savo išmonę: pati braižė schemas ir sugalvodavo pavyzdžius, kad tik žmonės suprastų informaciją, ją perimtų, o jau mokėdami elgtis, apsaugotų save. 

„Kaip kūdikis turi nueiti į skyrių ir kaip kūdikis (švarus) pareiti. Naudojau tokius paprastus posakius, kad visi suprastų“, − sako R. Augienė. 

Kai Raimonda pati suprato, kad skubėdami veikti ir be atodairos gelbėti kitus, patys prisikuria sau ir pacientams tik daugiau bėdų, pradėjo diegti darbo principą; „skubėk lėtai“. Tai reiškė – prieš darydamas, galvok. 

„Tu tik tada padėsi kitam, kai pats liksi sveikas“, − nuolat sakydavo medikė, pati stebėjusi ir tikrinusi kaip elgiasi kiekvienas personalo darbuotojas kol dar nebuvo įgudęs, o vėliau ir mokydama bei kontroliuodama savanorius.   

Iš skyriaus nuo pacientų lovų atėję prie kompiuterių tvarkyti dokumentų, pacientų ligos istorijų, jo ekrane medikai nieko nematydavo, nes reikdavo laukti kol nubėgs prakaitas nuo akinių. 

600 ligonių gydė beveik 150 žmonių komanda 

Medikai į darbą kasdien eidavo kaip į gaisrą.

Į Kėdainių ligoninės kovidinio skyriaus darbą buvo įtraukti 139 medicinos ir kitų sričių darbuotojai. 

Nuo šių metų pradžios kasdien ateidavo dar 8 savanoriai. 

Dirbo 23 įvairių sričių ir kvalifikacijų medikai: pulmonologai, otorinolaringologai, vidaus ir vaikų ligų, šeimos gydytojai, reabilitologas, psichiatras, geriatras, urologas. 

Taip pat skyriui priklausė 14 gydytojų anesteziologų – reanimatologų komanda, 17 anestezistų ir intensyvios terapijos slaugytojų, dar 6 kiti reanimacijos darbuotojai, 43 slaugytojai, 1 socialinė darbuotoja, 2 kineziterapeutai ir 33 valytojos, slaugytojų padėjėjos, ūkio reikalų tvarkytoja, pagalbiniai darbuotojai. 

Smūginis susidūrimas su nauja infekcija visus sutelkė ir vertė mokytis uoliai.

Į darbą kibo visi kartu. 

Su patyrusiais medikais ranka rankon dirbo ir jaunos bei drąsios gydytojos terapeutės Rūta, Kristina, Vida. Jos buvo tos, kurios kiekvienam pacientams kūrė gydymo planus ir koordinavo medicininę pacientų priežiūrą. 

Daug savęs atidavė gydytojai Audrius ir Rasa. Kai kurie COVID-19 skyriuje dirbo net po 1,5 etato ir vežė pagrindinius krūvius.  

Tačiau skriaus vedėja R. Augienė sako, kad visi iki vieno medikai save atidavė 100 procentų ir daugiau. 

Vedėja vardina visų iki vieno skyriuje dirbusių vardus ir prisimena jų gerus darbus, pareigas, kaip reikėjo žmonių pagalbos ir rankų derinti, skambinti, atsivežti, išvežti ligonius ir daryti viską vienu metu, ir tų rankų daugėjo. 

Medikė dėkinga savanoriams, prisijungusiems metų sandūroje. Jų drąsa ir pasiryžimas veikti dėl kitų  tokiomis aplinkybėmis buvo neįkainuojama. 

R. Augienė yra parengusi padėkas, kurias nešiojasi su savimi ir įteikia vos sutikusi skyriuje dirbusiems ir talkinusiems žmones. 

Tie, kurie pirmieji akis į akį susidūrę su COVID-19, kūrė praktika išbandytus algoritmus apie COVID-19 valdymą, o jų patirtimi naudojosi visa Lietuva.

JORŪNĖ LIUTKIENĖ

Rekomenduojami video