Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Pilvo artos aneurizma: svarbu aptikti laiku

Pilvo aortos aneurizma (arba kitaip – išsiplėtusi pilvo aorta) – tai viena klastingiausių kraujagyslių ligų, kuri dažniausiai vystosi be simptomų, tačiau ją pastebėti galima ištyrus echoskopu. Deja, dažniausiai ligos simptomai pasireiškia tik tuomet, kai aneurizma plyšta.

„Plyšus aneurizmai 50 proc. pacientų miršta taip ir nepasiekę ligoninės. Tų, kuriems spėjama atlikti skubias operacijas, išgyvena apie 50–60 proc. Todėl labai svarbu laiku aptikti padidėjusią aneurizmą, kol ji neplyšo. Laiku aptikus ligą galima pasiekti gerų rezultatų ir išsaugoti ne vieną gyvybę“, – teigia Kauno klinikų Širdies, krūtinės ir kraujagyslių chirurgijos klinikos Kraujagyslių chirurgijos skyriaus vadovas doc. dr. Linas Velička.

doc. dr. Linas Velička

Pasak gydytojo, vyresnio amžiaus žmonių grupėje ligos dažnis siekia apie 5 proc., o rūkantiems vyrams, kurių amžius yra 55–60 metų, liga pasireiškia du kartus dažniau. Kiti rizikos veiksniai: paveldimumas, aukštas kraujo spaudimas ir cholesterolio lygis, aterosklerozė ar kitos ligos.

Pilvo aortos plyšimas dažniausiai pasireiškia staigiu pilvo ir nugaros skausmu bei bendru silpnumu, kurį lydi šokas. Žmogus netenka sąmonės.

„Pilve taip pat gali atsirasti pulsuojantis darinys, – pasakoja doc. L.Velička. – Kaip liga vystosi, priklauso nuo gretutinių ligų, aneurizmos plyšimo pobūdžio ir lokalizacijos. Laiku nesuteikus skubios pagalbos, dėl gausaus vidinio kraujavimo žmogus neišgyvena.“

Pilvo aortos aneurizma – tai būklė, kai pagrindinė žmogaus organizmo arterija išsiplečia iki trijų centimetrų. Operacinis gydymas taikomas, kai aortos skersmuo padidėja iki penkių centimetrų. Didėjant aneurizmai, plyšimo rizika taip pat išauga.

„Plyšus aneurizmai, didelė tikimybė, jog žmogus neišgyvens, o net ir po skubios sėkmingos operacijos, 70 proc. pacientų išsivysto sunkios pooperacinės komplikacijos“, – sako L.Velička. – Kai aneurizmos padidėjimas diagnozuojamas laiku, atliekama planinė operacija, mirtingumas siekia vos 2–5 proc. Taip pat sumažėja komplikacijų tikimybė.“

Remiantis užsienio kolegų patirtimi, ankstyvos diagnostikos programos padeda reikšmingai sumažinti mirčių dėl šios ligos skaičių.

„Ankstyvos diagnostikos metodas – ultragarsas – nekenksmingas ir lengvai prieinamas. Siūlytume taikyti tą patį diagnostikos principą ir Lietuvoje, į diagnostikos programą įtraukti visus 65 metų vyrus. Bent vieną kartą gyvenime atlikus ultragarsinį pilvo aortos tyrimą, galime laiku nustatyti ligą ir suteikti savalaikį gydymą. Ši programa leistų sumažinti pilvo aortos aneurizmą turinčių vyrų mirtingumą ir prailginti vyrų gyvenimo trukmę, kuri Lietuvoje yra viena trumpiausių Europos Sąjungoje“, – sako docentas.

Pastaruosius dešimt metų, Higienos instituto duomenimis, Lietuvoje dėl pilvo aortos aneurizmos mirė 1 522 asmenys, iš jų – 1 004 vyrai.

Rekomenduojami video