Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Oro tarša viršijo normas: rekomenduojama riboti aktyvią veiklą lauke

Aplinkos apsaugos agentūra informuoja, kad vakar, vasario 22 d., dėl užterštos oro masės iš pietų, teršalų (KD10; NO2) koncentracijos aplinkos ore viršijo nustatytas ribines vertes visoje šalyje. Smulkiųjų kietųjų dalelių KD2,5 koncentracija ore taip pat ženkliai padidėjo iki pavojingo sveikatai lygio.

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, po vėsesnės dienos vėl atplūs šiluma. Vasario 23 d. daug kur numatomi nedideli krituliai, daugiausia lietus, dulksna. Vietomis rūkas. Vėjas pietryčių, pereinantis į pietų, pietvakarių, vidutinio stiprumo.

Vasario 24 d. vietomis nedideli krituliai, daugiausia lietus, dulksna. Naktį daug kur, dieną vietomis rūkas. Naktį rytinėje šalies pusėje plikledis, kai kur lijundra. Vėjas pietvakarių, vidutinio stiprumo.

Vasario 23–25 d. vyraus nepalankios meteorologinės sąlygos aplinkos oro teršalų sklaidai. Visoje šalies teritorijoje teršalų koncentracijos nuosekliai didėja nuo vasario 21 d. dėl taršios oro masės pernašos iš pietų.

Aukšta teršalų koncentracija išsilaikys kelias dienas. Labai didelė tikimybė, kad kietųjų dalelių 24 val. ribinė vertė bei azoto dioksido 1 val. ribinė vertė gyvenvietėse vėl bus viršyta (santykinai žemesnės, bet vis tiek labai taršios koncentracijos bus apie vidurdienį).

Rekomenduojama riboti aktyvią veiklą lauke. Nedeginti, nekurti jokių laužų. Pagal galimybes būstų patalpų nešildyti kietuoju kuru (pvz., šią savaitę naudoti dujinį ar elektrinį šildymą). Energetikos įmonėms griežtai kontroliuoti azoto oksidų išmetimus į aplinką.

Kietosios dalelės KD10 į žmogaus organizmą patenka kvėpuojant. Dėl padidėjusios KD10 koncentracijos ore, labiausiai nukenčia kvėpavimo takai, kyla kosulys ir čiaudulys. KD10 patekusios į plaučius ar kraujotakos sistemą gali kauptis plaučių audiniuose ir sukelti rimtus ne tik kvėpavimo organų, bet ir širdies bei kraujagyslių funkcijos sutrikimus, skatinti astmos paūmėjimą, alergiją.
Esant oro užterštumui kietosiomis dalelėmis rekomenduojame:

- kuo daugiau laiko praleiskite uždarose patalpose, jas valykite drėgnu būdu;
- neveskite mažų vaikų į lauką, neorganizuokite vaikų veiklos lauke;
- dienos metu, išeinant iš namų, nepalikite atidarytų langų, patalpas vėdinkite vakare skersvėjiniu būdu, kad per trumpą laiką kuo greičiau išsivėdintų patalpos. Vėdinant patalpas, langus ar orlaides uždenkite drėgnu natūraliu audiniu;
- išjunkite vėdinimo sistemas, jei yra galimybė, patalpų vėdinimui naudokite oro kondicionierius;
- saugokite kvėpavimo takus, pridenkite juos su kaukėmis ar respiratoriais;
- venkite aktyvios fizinės veiklos (sporto, darbo lauke);
- sergantys lėtinėmis ligomis – pasirūpinkite vaistų atsarga;
- blogėjant situacijai, rekomenduojama šeimoms, auginančioms vaikus iki 1 metų bei sergantiems lėtinėmis kvėpavimo sistemos ligomis, alerginiais susirgimais, išvykti iš užterštų zonų.

Rekomenduojami video