Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Melanoma – ne vien odoje

Odos vėžys – viena dažniausių onkologinių ligų. O viena agresyviausių odos vėžio formų yra melanoma. Tačiau ne visi žino, kad melanoma plinta ne vien odoje. Į medikų rankas patenka pacientų, kuriems melanoma būna išsivysčiusi gimdos kaklelyje, išangės srityje.

Pataria laiku kreiptis į gydytojus

Nors oda – geriausiai matomas žmogaus organas, medikai vis tiek susiduria su uždelstais, išplitusiais odos melanomos atvejais. Odos melanoma yra diagnozuojama rečiau nei kiti odos vėžio tipai, bet ši liga yra agresyvesnė. Todėl ji reikalauja sudėtingo ir modernaus gydymo būdo. Taigi pacientai turėtų patys pastebėti įtartinos formos, spalvos apgamus ir nedelsdami kreiptis į gydytojus. Į savo artimųjų išvaizdą turėtų atkreipti dėmesį ir šeimos nariai.

Ypatingą dėmesį savo odos būklei turėtų skirti žmonės, kurių tėvams, broliams, seserims buvo diagnozuota odos melanoma. Vis dėlto kai kurie žmonės pirmiausia rūpinasi savo odos grožiu: dėl nemalonios išvaizdos apgamų kreipiasi į estetines procedūras atliekančias klinikas, kurios tokius odos darinius pašalina. Kartais tai reiškia, kad odos vėžys organizme lieka ir toliau metastazuoja. Galiausiai pacientas vis tiek atsiduria pas onkologus, tačiau gydymas komplikuojasi: medikams ne visada pavyksta atsekti pirminį melanomos židinį.

„Turime pacientų, kuriuos vadiname sergančiais melanoma be pirminio židinio. Žmogus pas mus patenka dėl to, kad atsiranda metastazės – jos gali atsirasti kaklo, pažastų limfmazgiuose ir nėra pirminio ligos židinio. Mes nežinome, kur liga prasidėjo. Tada jau klausinėjame, kur pacientas buvo, kokios jam procedūros buvo atliktos. Būna, kad pacientas pasako: buvau pas gydytoją, man pašalino apgamą. Bet gydytojas patikino, kad ten viskas gerai“, – apie tai, kodėl pirmiausia reikėtų galvoti ne apie nepatinkančio apgamo šalinimą, o apie vizitą pas gydytoją, pranešime žiniasklaidai pasakoja Nacionalinio vėžio instituto Galvos-kaklo ir odos navikų chirurgijos skyriaus vedėja Jolita Gibavičienė.

Agresyviausias navikas

Laiku nediagnozavus odos melanomos, liga plinta, taikomas sudėtingesnis gydymas, todėl ir gerų rezultatų tikėtis sunkiau. Ir atvirkščiai – kuo anksčiau aptinkamas vėžys, tuo geresnių prognozių galima tikėtis jį gydant. Pvz., anksti diagnozavus odos melanomą, pacientui gali pakakti tik operacijos.

„Melanoma yra pats agresyviausias odos navikas ir tai reiškia, kad jis metastazuoja – greitai ir visur. Dėl to bet koks ilgas delsimas gali lemti ligos progresavimą“, – pasakoja J.Gibavičienė.

Gydytoja atkreipia dėmesį, kad nors yra ir mažiau agresyvių nei melanoma odos vėžio tipų, laiku nediagnozuota liga gali pridaryti sunkiai pataisomų padarinių.

„Kai žiūrime į žmogų, labiausiai dėmesį atkreipiame į akis ir nosį. Todėl viskas, kas yra blogai – navikas, defektai – išsyk krenta į akis. Turime nemažai pacientų, kuriems diagnozuotas bazoląstelinis nosies vėžys. Nors jis nėra mirtinas, metastazių procentas yra mažas, navikas auga gilyn, graužia kremzlę ir gali deformuoti nosį. Paprastai kalbant, ji gali visiškai nukristi. Kai taikomas spindulinis gydymas, liga gali atsinaujinti po 5 ar 10 metų, tada vėžį operuoti bus sunku. Todėl dažniau stengiamės operuoti iš anksto“, – pasakoja J.Gibavičienė.

Išsivysto ir išangės srityje

Melanoma nėra vien odos vėžys. Ši liga gali išsivystyti ir kituose organuose. Darinius ant odos galime pastebėti patys ir tada nueiti pas gydytoją, bet daugelio organų vidaus patys neapžiūrėsime, o melanoma gali būti susiformavusi ir gleivinėje. Į medikų rankas patenka pacientų ir su labai retomis melanomomis, pavyzdžiui, anorektalinės srities melanoma. Tai vėžys, kuris susiformuoja išangės kanale arba tiesiojoje žarnoje.

„Šios lokacijos melanoma yra labai reta, pagal dažnumą jai tenka trečia vieta tarp kitų lokacijų melanomų. Dažniau sergama tik odos ir akies melanoma. Paprastai anorektalinės srities melanoma diagnozuojama atsitiktinai. Ši liga neturi specifinių simptomų, taigi ir pacientas neturi išskirtinių skundų“, – pasakoja Nacionalinio vėžio instituto Bendrosios ir abdominalinės chirurgijos ir onkologijos skyriaus gydytojas chirurgas dr. Audrius Dulskas.

Anot mediko, anorektalinės srities melanomos simptomai neretai primena hemorojaus pojūčius: pacientai skundžiasi guzeliu išangės srityje, kraujavimu, nemaloniais pojūčiais.

„Pacientas iš pradžių labai dažnai gydomas ir operuojamas dėl hemorojaus ar polipo. Ir tik gavus tyrimų atsakymus paaiškėja, kad sergama anorektalinės srities melanoma“, – apie ligą pasakoja dr. A.Dulskas. Anot gydytojo, šiai melanomai taikomas kombinuotas gydymas: gali būti šalinama išangė, taikoma chemoterapija, biologinė terapija.

Pasak A.Dulsko, ši liga labai klastinga: anorektalinės srities melanoma yra labai agresyvi, paprastai diagnozuojama, kai jau yra pažengusi, greitai plinta į limfmazgius, kraują. Be to, ši liga neturi tokių rizikos veiksnių, kokie būdingi odos melanomai, pvz., nesaikingo buvimo saulėje. Anorektalinės srities melanomai būdingi tie patys simptomai, kaip ir kitoms išangės kanalo ligoms: kraujavimas iš tiesiosios žarnos, tuštinimosi sutrikimai, pilvo pūtimas, guzeliai ir diskomfortas išangės srityje.

Susiformuoja ir lytiniuose organuose

Melanoma gali susiformuoti ir moters lytiniuose organuose. Dažniausiai ji aptinkama vulvoje, itin retai – gimdos kaklelyje. Tokių pacienčių pas Nacionalinio vėžio instituto medikus patenka vos viena per metus. Dažniausiai matomos odos melanomos metastazės kiaušidėse.

„Gimdos kaklelio, vulvos melanoma nėra susijusi su pacienčių amžiumi. Liga gali išsivystyti bet kada. Vulvos melanomos simptomai tokie patys, kaip ir odos melanomos – atsiranda didėjantis apgamas. Tačiau gimdos kaklelio melanomų ankstyvųjų stadijų pacientės nejaučia. O kai navikas padidėja, atsiranda kraujavimas. Iš pradžių kraujavimas iš makšties gali atsirasti po lytinių santykių, vėliau – ir savaime“, – pasakoja Nacionalinio vėžio instituto Onkoginekologijos skyriaus vedėja Rūta Čiurlienė.

Anot medikės, net ir gerai besijaučiančioms moterims būtina reguliariai lankytis pas ginekologą: „Navikas matomas akimi. Jei moteris tikrinasi profilaktiškai, yra tikimybė, kad navikas bus aptiktas labai ankstyvos stadijos. Jei moteris vengia lankytis pas ginekologą, dažniausiai liga jau būna pažengusi, atsiradęs kraujavimas.“

Anot medikės, pirmiausia gimdos kaklelio ir vulvos melanomos atveju yra taikomas chirurginis gydymas. Taip pat nustatomas ligos plitimas limfmazgiuose – yra šalinamas sarginis limfmazgis. Taikoma speciali metodika, kuri leidžia nustatyti, į kurį limfmazgį pirmiausia plinta naviko ląstelė. Priklausomai nuo operacijos rezultato, vėžio plitimo limfmazgiuose, sprendžiama, ar pacientei bus reikalinga chemoterapija.

Kad ir kokio organo melanoma pacientas serga, tiek diagnozuojant, tiek gydant šią ligą labai svarbus skirtingų sričių medikų vaidmuo. Kuo anksčiau diagnozuojama melanoma, tuo geresnės pasveikimo prognozės.

Gydymas personalizuotas

Kaip ir kitų onkologinių susirgimų atveju, odos vėžio bei melanomos diagnostika ir gydymas skirtingiems pacientams gali būti nevienodas. Todėl medikai vis labiau orientuojasi į personalizuotą gydymą.

„Kuo daugiau sužinome apie konkretaus ligonio vėžio tipą, tuo specifiškiau galime parinkti gydymą. Tai ypač aktualu kalbant apie retas odos vėžio ar melanomos formas, kai standartinė chemoterapija yra neveiksminga, o inovatyvus gydymas, skiriamas gydyti kitas odos vėžio ar odos melanomos formas, nėra labai veiksmingas“, – pasakoja Nacionalinio vėžio instituto Chemoterapijos skyriaus su dienos stacionaru vedėja dr. Birutė Brasiūnienė.

Anot jos, inovatyvūs gydymai sėkmingai skiriami ir ankstyvesnių odos melanomos stadijų atvejais, po operacinio gydymo. Odos melanomos atveju taikinių terapija ar imunoterapija taikoma, kai vėžys išplitęs. Priklausomai nuo BRAF genų mutacijos, daugėja rekomendacijų apie antros, trečios eilės metastazinės ligos gydymą inovatyviais vaistais, analizuojami atsparumo mechanizmai, kaip atkurti vėžinės ląstelės jautrumą imunoterapijai ir pan. Kitaip tariant, gydymas pacientui taikomas priklausomai nuo jam atliktų genetinių tyrimų rezultatų. Taip pasiekiamas efektyvesnis gydymas. Daugėja klinikinių tyrimų ir sėkmingų gydymo rezultatų, gydant melanomos metastazes kepenyse, derinant kelis vietinio gydymo metodus.

Rekomenduojami video