Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Knarkliams padeda ir teniso kamuoliukai

„Iki 80 proc. žmonių kartkartėmis knarkia, šis nemalonus reiškinys gali net pabloginti santykius šeimoje“, – teigė Sapiegos ligoninės Miego sutrikimų laboratorijos gydytoja Raminta Masaitienė.

Kodėl žmonės knarkia?

Knarkimas yra minkštųjų audinių sienelių virpėjimas. Vaikai dažniausiai knarkia, jei kvėpuojant per nosį atsiranda kliūčių, tarkim, adenoidai ar iškrypusi nosies pertvara.

Jei knarkiama ne kas naktį, o tik pavartojus alkoholio ar pervargus, ar reikia gydytis?

Knarkimas gali bloginti miego kokybę. Daugiausia bėdų atsiranda tada, kai dėl knarkimo naktį nutrūksta kvėpavimas. Tai vadinamosios miego apnėjos – kvėpavimo pauzelės, kurios tęsiasi daugiau negu 10 sekundžių ir kurių metu deguonies kraujyje sumažėja daugiau negu 3–4 proc. Knarkimas ir miego apnėjos sindromas netgi gali didinti skyrybų riziką ar pabloginti santykius šeimoje. Žmogus, žinantis, kad knarkia, pats nesmagiai jaučiasi, ypač miegodamas ne namuose, todėl dažniausiai knarkimas susijęs ir su padidėjusiu nerimu.

Ar antsvorio turintys žmonės labiau linkę knarkti?

Knarkia tie, kurie turi trumpą, stambų kaklą, kurių kvėpavimo takai siauresni dėl anatominių priežasčių. Kvėpuojant turi ritmingai dirbti kvėpavimo raumenys. Jei funkcinis mechanizmas sutrikęs, kvėpavimo takai randa kliūtį ir neatsiveria. Tada žmogus kurį laiką nekvėpuoja. Paskui dėl įsijungusių kitų mechanizmų ir besikaupiančio anglies dvideginio sudirginamas centras, per jį duodama informacija, kvėpavimo takai atsiveria ir kvėpavimas būna triukšmingas.

Knarkimas ne visada gydomas. Kaip žinoti, ar reikia gydyti?

Reikia atlikti polisomnografijos tyrimą ir pažiūrėti, koks yra knarkimas, kiek knarkiama, kaip knarkimas lemia miego struktūrą, kvėpavimą ir t. t. Kadangi polisomnografijos miego metu registruojame ir miegančio žmogaus kūno poziciją, kartais pamatome, kad knarkiama tik miegant ant nugaros. Tokiu atveju vienas iš paprastesnių gydymo būdų yra pozicinė terapija, t. y. neleisti žmogui miegoti ant nugaros.

Tam yra visokių gudrybių, pavyzdžiui, vadinamieji aliarmai į naktinius marškinėlius. Jų prigalvota įvairių – yra vibracinių ar net elektrinių: atsigulus ant nugaros, jie iškart duoda impulsus. Vienas iš pačių paprasčiausių būdų – į kišenėlę, įsiūtą naktinių marškinių tarpumentyje, įdėti teniso kamuoliuką. Vokietijoje teko matyti liemenes, kurių nugara suapvalinta, ir žmogus niekaip negali atsigulti ant nugaros: gulasi ir vėl nuslysta ant šono. Kartais to kurį laiką ir užtenka.

Knarkimą provokuoja ir alkoholis, vaistai, atpalaiduojantys raumenis (pavyzdžiui, dauguma migdomųjų). Jei knarkiančiam ir blogai miegančiam žmogui pasiūlysi migdomųjų vaistų, atpalaiduojančių raumenis, problemą tik padidinsi.

Pervargęs žmogus taip pat labiau knarkia. Paknarkiama ir po linksmybių, bet tada nebūtina pulti gydyti. Jei žmogus turi antsvorio, knarkimas yra ryškesnis, didesnė apnėjų tikimybė.

Kaip gydomas knarkimas?

Vienas iš būdų – purškalai ar ant gomurio klijuojami pleistriukai. Dažniausiai juose yra eterinių aliejų, kurie pamaitina, sudrėkina, suminkština gleivinę. Kitas būdas – neleisti minkštųjų audinių sienelėms tiek virpėti. Tarkim, tam tikruose taškuose radijo bangomis padaromi mažyčiai randukai, jie sustandinami. Tai galima padaryti gomuryje ir nosyje. Nei čiužiniai, nei pagalvės labai nepadės, tik rekomenduojama šiek tiek (apie 10 laipsnių) pakelti galvūgalį.

Parengta pagal vlmedicina.lt

Rekomenduojami video