Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kas penktas šalies gyventojas serga nealkoholine suriebėjusių kepenų liga

Kepenys yra stambiausia virškinimo liauka, atliekanti daugybę gyvybiškai būtinų funkcijų,ir apskritai didžiausias organas, sveriantis pusantro kilogramo. Pasak medikų, dažnas prisimena turintis šį organą tik jau susirgęs kepenų ligomis.

Nejaučia simptomų

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, nuo lėtinių kepenų ligų kasmet miršta apie 2 milijonus žmonių, o kepenų cirozės paplitimas siekia 9 proc. visos populiacijos.

„Yra įvairūs ūminiai virusiniai hepatitai, lėtiniai virusiniai hepatitai, autoimuninis hepatitas, alkoholinė kepenų liga, nealkoholinė suriebėjusių kepenų liga (NASKL). Visa tai grįžtami procesai, kol nesusergama kepenų ciroze“, – sako gydytoja dietologė dr. Rūta Petereit.

Pasak jos, NASKL yra pasaulyje labiausiai paplitusi kepenų liga –ja serga 25 proc. žmonių. Prognozuojama, kad 2025 metais ši liga bus pirmaujanti kepenų transplantacijos priežastis.

„Situacija Lietuvoje ne ką geresnė nei likusiame pasaulyje – šia liga serga kas penktas šalies gyventojas. Susirūpinti kepenimis reikėtų dėl to, kad daugelis pacientų nejaučia jokių simptomų, kepenų jiems neskauda. Kai kurie žmonės gali jausti bendrą nuovargį, silpnumą, gali mausti dešinį pilvo šoną. Bet dažniausiai tai nebyli liga“, – akcentuoja dr. R.Petereit.

NASKL – kas slepiasi po šiomis raidėmis?

95 proc. nutukimu sergančių žmonių yra kamuojami ir nealkoholinės suriebėjusių kepenų ligos. Nutukimas nustatomas tuomet, kai kūno masės indeksas viršija 30. Tarp turinčių antro tipo diabeto diagnozę – 33–66 proc. serga ir NASKL. Mokslininkai yra nustatę, kad ši liga yra tiesiogiai susijusi su onkologinėmis ligomis.

„Kas sukelia ligą? Nėra vienos priežasties. Tai fizinio aktyvumo stoka, nutukimas, rūkymas,nesaikingas alkoholio ir tam tikrų vaistų vartojimas.Lemti kepenų pažeidimus gali ir riebus maistas, turintis daug sočiųjų bei perdirbtų riebalų, besaikis cukraus vartojimas. Todėl renkantis bet kokius produktus patarčiau atkreipti dėmesį į sudėtį, kad 100 g būtų ne daugiau nei 5 g cukraus“, – vardija gydytoja dietologė.

Ji priduria, kad pažeisti kepenis gali ne tik žoliniai papildai, todėl nepasitarus su gydytoju nereikėtų jų vartoti.

Nors NASKL įprastai siejama su nutukimu, padidėjusiu cholesteroliu, arterine hipertenzija, šia liga taip pat gali sirgti ir antsvorio neturintys, normalios kūno masės žmonės. Tokiu atveju padidėjusias kepenis gydytojas gali net apčiuopti.

„Prieš ketverius metus atlikus apklausą paaiškėjo, kad kas penktas normalaus kūno svorio šalies gyventojas gali turėti suriebėjusias kepenis, mat jų gyvenimo būdas gali būti chaotiškas – daug streso, mažai fizinio aktyvumo, perdirbti riebalai, pernelyg didelis cukraus kiekis. Todėl buvimas lieknam dar neužtikrina atsparumo šiai ligai“, –dėmesį atkreipia gydytoja.

Kaip saugoti kepenis

Anot dr. R.Petereit, reikia mylėti ir saugoti savo kepenis.

„Būtinas fizinis aktyvumas bent po 30 min. penkis kartus per savaitę. Riboti alkoholio vartojimą: per parą moteriai galima išgerti vieną vyno taurę, o vyrui – dvi. Kiekvienas penktadienis ar pirmadienis, pavyzdžiui, gali tapti žuvies diena, į savo mitybą reikėtų įtraukti daugiau gerųjų riebalų. Svarbiausia nuolat stebėti savo sveikatos būklę: kontroliuoti svorį, arterinę hipertenziją, cholesterolio kiekį. Kol kepenys tik suriebėjusios, tai dar yra grįžtamas procesas, kai pakanka pakeisti gyvenimo būdą, kad kepenys ir vėl taptų visiškai sveikos“, –aiškina ji.

Būtinieji fosfolipidai, pasak dietologės, yra tikri pažeistų kepenų gelbėtojai, mat jie ne tik apsaugo kepenų ląsteles, bet ir padeda palaikyti pastovią tulžies sudėtį, mažina polinkį formuotis akmenims, reguliuoja lipoproteinų metabolizmą ir normalizuoja sutrikusią kepenų funkciją. Šie medikamentai skatina kepenų regeneraciją ir pagerina bendrąją kepenų būklę.

„Jei patys medikai nepasiūlo, vizito pas šeimos gydytoją metu patarčiau profilaktiškai paprašyti kraujo tyrimo, kuris parodytų kepenų fermentų būklę. Jei jų kiekis yra didesnis, nebūtinai peržengęs ribą – tai vis tiek jau ženklas, kad reikia atkurti kepenų fermentus, o tam būtinas fosfolipidų kursas. Norint išvalyti kepenis reikėtų juos vartoti bent 3–6 mėnesius“, – pataria dr. R.Petereit.

Pasak jos, kelių mėnesių fosfolipidų kursas kartą per metus nepakenktų ir sergantiems nutukimu, 2-ojo tipo diabetu, ypač jei kartais maudžia dešinįjį šoną, turintiems padidėjusį cholesterolį.

Rekomenduojami video