Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kaip vartoti antibiotikus?

Kokios dažniausiai klaidos daromos vartojant antibiotikus ir ar jais gali būti gydoma COVID-19 liga?

Kauno klinikų gydytoja klinikinė farmakologė Akvilė Ūsaitė pažymi, kad antibiotikais gydomos tik bakterijų sukeltos infekcinės ligos. „Antibiotikai specifiškai jungiasi tik prie bakterijų ir slopina jų dauginimąsi arba jas sunaikina, o naudojant šiuos medikamentus neracionaliai ir nesilaikant gydytojų rekomendacijų, gali išsivystyti atsparumas bakterijoms“, – pranešime žiniasklaidai pažymi A.Ūsaitė.

Anot jos, šalutiniai poveikiai, kuriuos gali sukelti antibiotikai, yra įvairūs ir priklauso nuo skiriamos dozės. Kartais jie pasireiškia jau po pirmosios vaisto dozės ir gali sukelti ūminės alergijos reakcijas, niežulį, bėrimą. Ilgiau pavartojus antibiotikus gali pasireikšti uždelstos alerginės reakcijos, tokios kaip Lajelio sindromas, kuris pasireiškia bėrimu į nudegimą panašiomis dėmelėmis. Skiriant per didelę antibiotikų dozę, ypač pacientams, kuriems diagnozuotas pakitęs vaistų įsisavinimas, pakitusi inkstų ar kepenų funkcija, antibiotikai gali pažeisti inkstus ar sukelti neurologinius sutrikimus. Retesniais atvejais jie gali ardyti kolageninį audinį, dėl kurio pacientui gali plyšti sausgyslės.

Pats pavojingiausias antibiotikų šalutinis poveikis – bakterijų atsparumo vystymasis antibiotikams, kuris atsiranda, kai antibiotikai vartojami neatsakingai ir ne bakterijų sukeltoms infekcijoms gydyti.

Kadangi COVID-19 ligą sukelia virusai, o antibiotikai skiriami tik bakterijų sukeltoms infekcijoms gydyti, ši liga antibiotikais negydoma. Pacientui, sergančiam ne tik COVID-19 liga, bet ir bakterijų sukelta infekcija, gali būti skiriami antibiotikai.

Kaip padėti organizmui atsigauti po intensyvaus antibiotikų vartojimo? „Sveikas, aktyvus gyvenimo būdas, subalansuota mityba – svarbiausi veiksniai, kurie padės organizmui greičiau atsigauti po intensyvaus antibiotikų vartojimo. Gerąsias žarnyno bakterijas vartoti kartu su antibiotikais nėra tikslinga, nes antibiotikai jas sunaikins. Po gydymo antibiotikais gerųjų žarnyno bakterijų galima gauti ir su maistu, pavyzdžiui, jogurtu, kefyru“, – sako gydytoja.

VL

Foto A.Ūsaitė: „Pats pavojingiausias antibiotikų šalutinis poveikis – bakterijų atsparumo vystymasis antibiotikams.“

Rekomenduojami video