Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kaip tinkamai elgtis pirtyje?

Moksliniai tyrimai ne kartą įrodė, kad žmonės, kurie reguliariai lankosi pirtyse, rečiau serga širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis, turi mažiau problemų dėl kraujospūdžio, pasižymi geresne imunine sistema.

Preparatus reikia naudoti tinkamai

„Tai yra ir atsipalaidavimas, ir detoksikacija, – saunos naudą pabrėžia vaistininkė Jūratė Vaičiūnienė. – Žmonės pirtyje išskiria visus toksinus, taip pat tai yra lyg tam tikra treniruotė kraujagyslėms. Kai kūnas pajunta temperatūrų svyravimą, stiprėja kraujagyslės, o tai gerina kraujotaką.“

Tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje paplitusios įvairios pirčių tradicijos. Vis dėlto dažnas pirčių mėgėjas mėgsta jose ne tik vanotis vantomis, bet ir naudoti įvairius eterinius aliejus, kurie suteikia šviežumo. Vaistininkė atkreipia dėmesį, kad siekiant efektyvumo, preparatus reikia naudoti tinkamai.

„Po pirties geriau naudoti drėkinamuosius kremus. Kai oda patiria kardinalius temperatūros skirtumus, įvyksta natūrali reakcija, kuri gali sukelti odos išsausėjimą ar bėrimus. Daugelis aliejais tepasi būdami dar viduje, tačiau aliejumi geriau išsitrinti po pirties, kai oda jau sausa ir šiek tiek atvėsusi, o prakaitavimas – pasibaigęs“, – pataria J.Vaičiūnienė.

Po pirties geriau naudoti šalto spaudimo aliejų. Labiausiai tinka moliūgų sėklų, sezamų ar vynuogių kauliukų aliejus.

Pirtys tinka ne visiems

Nepaisant pirties teikiamos naudos, ne visiems žmonėms ši pramoga gali tapti malonumu.

„Jei žmogus serga, jaučia įvairius peršalimo simptomus, pirtis gali tik pabloginti situaciją. Be to, jei žmogus skundžiasi širdies veikla, pirtyje reikėtų elgtis atsargiai, vengti joje būti labai ilgai“, – teigia vaistininkė.

Tyrimai rodo, kad žmonėms, kurie serga epilepsija, plaučių ligomis, hipertenzija ar kitomis vidaus organų ligomis, karštis sukelia nemalonius padarinius, kurie gali neigiamai atsiliepti sveikatai. Mažiau patyrę pirtininkai dažnai daro ir dar vieną klaidą – persikaitina. Ką daryti tokiu atveju?

„Reikėtų vartoti kuo daugiau skysčių, jei labai kas nors negerai, tuomet vertėtų kviesti greitąją pagalbą, – teigia vaistininkė. – Būdamas pirtyje žmogus prakaituoja ir netenka daug skysčių, todėl po jos reikėtų juos atstatyti. Tai padaryti padeda druskų ir elektrolitų tirpalai, mineralinis vanduo.“

Prakaituodamas žmogus netenka daug natrio, chloro ar kalio druskų, kurios ypač svarbios organizmui. Tiesa, jas galima nesunkiai atstatyti vartojant elektrolitų tirpalus.

Nepataria daryti šios klaidos

Kai kam pirtis gali asocijuotis ir su linksma aplinka, vakarėliais bei sodybomis. Neretai į pirtį nešamasi alkoholio, kiti mėgsta jo užpilti ant akmenų, kad pirtyje pasklistų intensyvus kvapas. Vis dėlto tokios linksmybės gali labai liūdnai baigtis.

„Alkoholis sukelia dehidrataciją, o būdamas pirtyje žmogus ir taip prakaituoja. Tai ypač apkrauna širdį bei kitus vidaus organus, žmogus gali prarasti sąmonę. Todėl vartoti alkoholį prieš pirtį ar joje griežtai nerekomenduojama“, – sako J.Vaičiūnienė.

Alkoholis, vartojant jį pirtyje, ypač neigiamai veikia žmogaus savijautą, tad jei jau vartojate, darykite tai saikingai ir, geriausia, po pirties.

Rekomenduojami video