Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kaip išsirinkti kontracepciją?

Kontraceptinių priemonių pasirinkimas vis dar sukelia nemažai klausimų: kurią ir kaip naudoti, kuri veiksmingiausia, patogiausia ir turinti mažiausiai šalutinių poveikių?

Kontraceptikų veikimas

„Jeigu planuojate savo ateitį ir ketinate auginti vaikus, ginekologas gali paskirti receptinių geriamųjų hormoninių priemonių. Jeigu jums nepriimtina gerti tabletes ar yra rizika, kad pamiršite tai daryti reguliariai, galima pasirinkti ilgalaikę kontracepciją – gimdos spirales. Jeigu nesinori vartoti hormoninių preparatų ar to neleidžia sveikata, galima naudoti barjerinę kontracepciją“, – teigia vaistininkas Rimvydas Blynas.

Pasak vaistininko, visi kontraceptikai turi skirtingą, procentais išreikštą, apsaugos nuo neplanuoto nėštumo lygį, tačiau tik prezervatyvai sumažina tikimybę užsikrėsti dalimi lytiškai plintančių ligų. Tyrimai rodo, kad prezervatyvai efektyviai apsaugo nuo ligų, kurios plinta maišantis kūno skysčiams: gonorėjos, chlamidiozės, trichomonozės. Barjerinė apsauga neapsaugo nuo ligų, kurios dažniausiai yra perduodamos per odos kontaktus ir tas sritis, kurių neuždengia prezervatyvas: lyties organų pūslelinės, žmogaus papilomos viruso infekcijos (ŽPV), sifilio ir minkštojo šankerio.

„Be to, kad prezervatyvai apsaugo nuo dalies lytiškai plintančių ligų, juos taip pat lengva naudoti, o įsigyti – nebrangu. Tačiau jie turi ir trūkumų: gali plyšti, yra netinkami alergiškiems lateksui ir reikalauja išankstinio pasirūpinimo, o apsaugos nuo neplanuoto nėštumo lygis nėra pats aukščiausias – siekiama 80 proc. riba“, – pasakoja R.Blynas.

Greitosios priemonės

Svarbiausia, ką reikia žinoti apie greitąsias pagalbos priemones, naudojamas po nesaugaus lytinio akto, yra tai, jog jų veikimo laikas yra ribotas ir galima sulaukti šalutinių poveikių.

„Geriausia šias priemones suvartoti per pirmą parą nuo lytinio akto, nes veiksmingumas su kiekviena diena mažėja. Pirmąją parą veiksmingumas yra per 90 proc., antrąją – 70 proc., o trečiąją – 50 proc. Reikėtų priminti, kad tokios priemonės yra hormoninės ir gali sukelti nepageidautinų šalutinių reakcijų, pavyzdžiui, pykinimą bei vėmimą. Taip pat išgertai tabletei iš organizmo pasišalinus su skrandžio turiniu, kontraceptinis efektas gali likti nepasiektas“, – sako R.Blynas.

Spermicidai veikia tik kaip papildoma apsauga

Anot vaistininko, rečiausiai klientai renkasi spermicidus. Tai lemia žemas apsaugos nuo neplanuoto nėštumo lygis, toksinis poveikis ir tai, kad juos reikia naudoti kartu su prezervatyvu, diafragma ar gimdos kaklelio gaubtuvėliu.

„Vietinio veikimo kontraceptinėms prekėms priskiriamų spermicidų, kuriuose esanti medžiaga trukdo laisvam spermos judėjimui, apsaugos lygis nėra itin aukštas – 72 proc. Makšties žvakučių ar tablečių formos spermicidai gali būti tinkami žindančioms ir menopauzinio amžiaus moterims, kurios skaičiuoja pirmuosius pasibaigusių menstruacijų metus. Be to, jose esančios cheminės medžiagos ne tik toksiškai veikia spermatozoidus, bet ir gali sukelti alergines reakcijas“, – pastebi R.Blynas.

Receptinė kontracepcija

Receptinės kontracepcijos asortimentas leidžia pasiūlyti įvairių formų sudėtinių hormoninių kontraceptikų: geriamųjų tablečių, kontraceptinių klijuojamų pleistrų ar makšties žiedų ir ilgalaikei grįžtamajai kontracepcijai priskiriamų gimdos spiralių.

„Tinkamai naudojamų sudėtinių hormoninių kontraceptikų efektyvumas – 99,7 proc. Tokios priemonės ne tik suteikia aukštą bei stabilią apsaugą nuo neplanuoto nėštumo, bet ir turi grįžtamąjį poveikį vaisingumui beveik iš karto nutraukus jų naudojimą. Reikia paminėti ir tai, kad šios priemonės taip pat turi papildomų nekontraceptinių pranašumų: stabilizuoja mėnesinių ciklą, sumažina priešmenstruacinio sindromo simptomus, turi teigiamą poveikį odos ir spuogų gydymui“, – sako R.Blynas.

Tačiau tabletes gerti ir pleistrus ar makšties žiedus keisti reikia reguliariai – dalis žmonių tai pamiršta, taip sumažindami jų kontraceptinį poveikį. Taip pat šios priemonės pasižymi dideliu kiekiu kontraindikacijų, kurias turi įvertinti gydytojas ginekologas.

„Ilgalaikei grįžtamajai kontracepcijai priskiriamų varinių gimdos spiralių apsauga siekia 99,4 proc., o hormoninių gimdos spiralių – net 99,8 proc. Jų aukštą apsaugą lemia dvejopas veikimas – pirma, jos veikia mechaniškai, trukdydamos spermatozoidui nukeliauti iki kiaušinėlio, kurį galėtų apvaisinti. Antra, viena jų atpalaiduoja hormonus, o kita – vario jonus, kurie palengva sudaro barjerą, kaip ir geriamos kontraceptinės tabletės“, – pažymi R.Blynas.

Ir varinės, ir hormoninės spiralės veiksmingumo laikas yra 5 metai. Be to, jos beveik neturi kontraindikacijų bei pradeda veikti netrukus, tačiau praėjus 4 savaitėms rekomenduojama apsilankyti pas ginekologą ir patikrinti, ar spiralė tvirtai laikosi, o iki tol naudoti papildomą barjerinę kontracepciją. Tai, kad pašalinus spiralę beveik iš karto grįžta vaisingumas, yra dar vienas privalumas.

Rekomenduojami video