Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kaip gydyti vaiką nuo kosulio

 Keičiantis sezonams dažnas pajunta pirmuosius peršalimo simptomus – slogą, gerklės peršėjimą bei sausą arba duslų kosulį. O mažieji šeimos nariai šiuo metų laiku serga daug dažniau nei suaugusieji, nes jų kvėpavimo takų sandara yra mažiau atspari aplinkos veiksniams. Būtent kosulys, kuris vaiką ima varginti ir dieną, ir naktį, kelia daugiausia baimių bei pavojų, pastebi šeimos gydytoja Vidmantė Vilkė.

vidmante-vilke

Kada skubėti pas gydytoją

Nors šiemet ruduo dar negasdino ypatinga žvarba, gydytoja sako, kad medikai jau pajuto, jog viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis sergančių mažųjų pacientų daugėja. „Dažniausi simptomai, dėl kurių kreipiasi tėveliai su savo ligoniukais, yra sloga, gerklės skausmas, kosulys. Mūsų pagalbos dažniausiai prireikia pasireiškus kosuliui, nes šis simptomas dažnai gąsdina tėvelius, auginančius mažamečius“, – sako V.Vilkė.

Šeimos gydytojos teigimu, ne visi peršalimo simptomai turi kelti susirūpinimą. Jei mažametį vaiką vargina sausas ar sukeltas viršutinių kvėpavimo takų infekcijos, dažniausiai slogos, sukeltas kosulys, sloga, tačiau temperatūra kyla nežymiai, o vaikas žvalus, greičiausiai tai – virusinė infekcija, kurią galima pradėti gydytis namuose.

Sausas kosulys dažniausiai rodo, kad yra viršutinių kvėpavimo takų gleivinės pažeidimų, o drėgnas, kai atsikosėjama tirštomis gleivėmis – kad pažeisti apatiniai kvėpavimo takai: bronchai ir plaučiai. Pasireiškus tokiems grėsmingiems simptomams kaip dusulys, smarkus karščiavimas, vangumas, šlapias, klampus kosulys, medikė pataria kuo skubiau kreiptis į savo gydytoją. Gydytojų pagalbos reikėtų ieškoti ir tais atvejais, kai pasireiškia lojantis kosulys arba kosėja naujagimis ar kūdikis iki vienerių metų, nes mažiems vaikams būdinga greitai progresuojanti ligos eiga.

Tikslas – padėti atsikosėti

Šeimos gydytoja teigia, jog svarbiausia suprasti, kad kosulys – natūralus refleksas, kurio metu iš organizmo pašalinami patologiniai mikroorganizmai, dirginantys kvėpavimo takus. „Kosulio nereikia slopinti, mūsų tikslas – jį palengvinti, t. y. suskystinti gleives, nuraminti skaudančią, kosulio sudirgintą gerklytę, padėti vaiko organizmui kovoti su patekusiais virusais“, – aiškina V.Vilkė. Pirmiausia ji rekomenduoja rinktis natūralias gydymo priemones – paskatinti vaiką gerti kuo daugiau skysčių, daryti inhaliacijas, rinktis žoliniu pagrindu sukurtus sirupus vaikams, būtinai atkreipiant dėmesį, nuo kokio amžiaus juos galima vartoti.

Gleivėms skystinti tinka čiobrelių, svilarožių ekstraktai. Pastarasis taip pat vartojamas uždegimui slopinti, gerklės gleivinei nuraminti. „Virusams blokuoti, temperatūrai mažinti siūlau rinktis šeivamedžių ekstraktus. Imuninei sistemai stiprinti reikalingi vitamino C šaltiniai, kurio gausu juoduosiuose serbentuose, šeivamedžiuose, erškėtuogėse, malpigijose, kiviuose, brokoliuose“, – vardija šeimos gydytoja. Ji atkreipia dėmesį, kad renkantis gydomąjį sirupą reikia pasidomėti ne tik jo sudėtimi, bet ir skoniu: „Bloga, „neskani“ patirtis apsunkina gydymąsi ne tik tos ligos atveju, bet ir ateityje. Rinkoje gausu įvairių preparatų, todėl atidžiai perskaitykite etiketes ir išsirinkite tuos, kurie turi geriausias savybes ir vaikui gerti bus skanūs.“

Naudingi patarimai

Natūrali procedūra, kurią rekomenduojama atlikti mažyliams, neturintiems temperatūros – vibracinis krūtinės ląstos masažas. Jo metu vaiko krūtinė švelniai stuksenama tam tikrose padėtyse, kad susirinkę skrepliai tekėtų burnos link ir būtų iškosimi. Nors šį masažą paprastai skiria mažylio gydytojas, o atlieka patyrusi masažistė, tėveliai taip pat gali nesunkiai jo išmokti.

Neturinčius temperatūros vaikus rekomenduojama išsivesti į lauką pasivaikščioti. Buvimas gryname ore palengvina kvėpavimą bei kosulį. Jei yra galimybė, geriausia rinktis žalias alėjas, kuriose yra daugiau spygliuočių medžių.

Būtina pasirūpinti tinkamu mikroklimatu sergančio vaiko kambaryje. Optimalu, jei patalpos, kurioje jis praleidžia daugiausia laiko, temperatūra siekia 18–21 ºC, o drėgmės lygis – ne mažesnis nei 40 proc. Idealu, jei siektų 60–70 proc.

Jei ligos eiga sunkėja arba užsitęsia – vaikui negerėja ilgiau nei 2 savaites – dėl tolimesnio gydymo būtina skubiai pasitarti su savo gydytoju.

Parengta pagal 15min.lt

Rekomenduojami video