Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Gyvenimas su stoma nesudėtingas, bet be jos – geriau

Dažniausios priežastys, dėl kurių žarnyną operuojantys chirurgai išveda stomą -  onkologinės storosios žarnos ligos. Tačiau priežasčių joms atlikti gali būti ir daugiau. Šiauliuose yra visos priemonės, dirba profesionalūs medikai, pasirengę operuoti ligonius taip pat, kaip ir visose pasaulio bei šalies klinikose, teikiančiose šias paslaugas. Gydytojui stomos uždarymas – antra rimta operacija, kartais net rimtesnė už pirmąją, kurios metu buvo išspręsta ūmiai kilusi sveikatos problema.

Kartais po operacijos išvesta stoma lieka visam gyvenimui, bet daugeliui pacientų ji gali būti uždaroma ir likusį gyvenimą žmogus gyvena įprastai.  Žmogui tenka išmokti gyventi iš naujo ir jis įsitikina, kad gyvenimas su stoma ne toks ir sudėtingas. Bet jei pacientui yra galimybė rinktis, stomos dažniausiai atsisakoma, nes be jos gyventi daug geriau.  Taip nusprendė ir 83-ejų metų pacientas, aštuonis mėnesius gyvenęs su stoma.

Susitaikyti buvo sunku

Praėjusių metu lapkričio 24-oji Kelmės rajono gyventojui Jonui Labinui nepamirštama – jam buvo atlikta žarnyno operacija ir išvesta stoma. Operacijos priežastis daugeliui žmonių neįtikėtina, tik gydytojams – įprasta. Jonui buvo užkietėję viduriai, tad ir teko pašalinti dalį žarnos.

Didžiausias stresas Jonui buvo ne tai, kad atlikta operacija, bet tai, kad po jos buvo išvesta stoma – specialus maišelis-rinktuvas, į kurį teka žarnų turinys.

83-ejų metų vyrui, nubudusiam po operacijos, buvo sunkus susitaikyti su šia žinia. Dar blogiau jautėsi, grįžęs namo. Nusiminti neleido drauge gyvenanti dukra ir žmona, abi padėjo tvarkytis su stoma. Atvyko ir ligoninės medicinos darbuotoja, pasirengusi pacientų ir jų artimųjų mokymui gyventi su stoma, bei padėjo mokytis stomos priežiūros. Vyrui pagalbos ilgai ir nereikėjo, netrukus pats išmoko pasikeisti maišelį ir gyvenimas su stoma pamažu tapo įprastas.

„Aš visus darbus kieme dirbau, net žolę žoliapjove pjoviau“, - pasakoja Jonas.

Praėjus aštuoniems mėnesiams J. Labinas išgirdo džiugią žinią – žarnynas veikia puikiai, viduriai nekietėja, pagrindinė liga neatsinaujino tad stomą galima uždaryti. Ir jis sutiko, nes likusį gyvenimą nori gyventi įprastai.

„Liepos pirmąją buvo atjungta stoma, bet dar esu ligoninėje, dar nieko nevalgiau. Bandžiau gerti sultinio, bet truputį supykino“, - pasakoja pacientas, pasiryžęs įveikti visus sunkumus ir grįžti į visavertį gyvenimą.

Laikinos stomos uždaromos

Atliekant žarnyno operaciją, žarnyno turinio įprastinis kelias gali būti pakeistas. Respublikinės Šiaulių ligoninės Chirurgijos klinikos ir Chirurgijos skyriaus vadovo pareigas laikinai einantis pilvo chirurgas Rolandas Burkauskas sako, kad operacijos metu žarna gali būti privesta prie pilvo paviršiaus tam, kad būtų suformuota stoma (anga), per kurią visas žarnyno turinys ir oras iš organizmo pasišalins per stomą.

Rolandas Burkauskas

Stomos gali būti ir laikinos, kurios po 2-3 mėnesių, atstačius žarnyno vientisumą, gali būti nuimamos. Apsauginės stomos naudojamos, kai atliekamos storosios žarnos vėžio operacijos. Jos formuojamos, jei operuojantis chirurgas mato, kad yra didelė rizika ir žarnų jungtis gali nesugyti. Tokiu atveju išvedama laikina apsauginė plonosios žarnos stoma, kuri, sugijus pagrindiniam žarnos  sujungimui storojoje žarnoje, maždaug po dviejų mėnesių, uždaroma.

Pasak R. Burkausko, laikinų stomų dažniausios priežastys – vėžys, žarnų nepraeinamumas, pilvaplėvės uždegimas, divertikuliozė su divertikulitu bei kitokie žarnų prakiurimai ar pažeidimai. Todėl kartais yra didžiulė rizika ir, pašalinus pažeistą žarnos dalį, tos pačios operacijos metu nėra saugu žarną vėl sujungti. Todėl tenka išvesti laikiną stomą, kurią dažniausiai vėliau galima uždaryti. Bet gali būti, kad žmogus lieka su stoma ir visą gyvenimą.

Kai operuojamas pacientas, kuriam daug gretutinės patologijos, chirurgas pirmiausia stengiasi išgelbėti jo gyvybę ir mažiau tuo rizikuoti. Todėl vėliau, jei pacientas turi daug gretutinių ligų ir yra didelė rizika gyvybei, stoma nebeuždaroma.  

„Dėl bendros būklės žmogus operacijos gali neatlaikyti. O kai žmogus turi sveikatos problemų, gyja sunkiau ir rizikuoti negalima. Stoma paliekama visam gyvenimui. Džiaugiamės tuo, kad po operacijos žmogus išgyvena“, - sako R. Burkauskas ir džiaugiasi paciento J. Labino sėkme.

Stoma visam gyvenimui – ne tragedija

Pastovios stomos dažniausiai atliekamos, kai diagnozuojama tiesiosios žarnos onkologinė liga. Respublikinės Šiaulių ligoninės Chirurgijos skyriaus pilvo chirurgas Mindaugas Šatkauskas sako, kad priimamas šis sprendimas, kai nebelieka pakankamo galo žarnos, kurią būtų galima sujungti. Tokiu atveju yra išvedama pastovi stoma, su kuria tenka gyventi visą likusį gyvenimą.

Mindaugas Šarkauskas

Pasak chirurgo, šis sprendimas priimamas ir išplitusio žarnyno vėžio atveju, kai žmogaus bendra sveikatos būklė neleidžia atlikti pakartotinos operacijos ir atstatyti žarnų vientisumą.

Kiek pasaulyje egzistuoja chirurgija, tiek ir yra stomos. Tik priežiūra jų labai pasikeitė. Pasak M. Šatkausko, anksčiau, sovietmečiu, nebuvo vienkartinių priežiūros priemonių, tad reikėdavo išmatų rinktuvams pritaikyti paprastus maišelius, kuriuos žmonės klijuodavo pleistrais. Vieni prisitaikydavo prie gyvenimo su stoma, kitiems taip ir nepavykdavo.

Šiuolaikinės priemonės tikrai kokybiškos – nepraleidžia nei kvapo, plokštelės padengtos labai gerais klijais, kurie patikimai prilimpa prie odos. Maišelių, kurie kompensuojami ligonių kasų, taupyti nereikia, jų skiriama pakankamai. Maišeliai ir visos priemonės yra vienkartiniai,“ – sako R. Burkauskas.

Dabartinės priemonės leidžia gyventi švariai, saugiai. Kiekvienas gali išbandyti keleto rūšių rinktuvus. Tai gali būti vienos arba dviejų dalių rinktuvai. Plokštelės jungtis žiedinė arba lipni. Maišeliai užsegami lanksčiais lipdukais arba spaustuku. Maišeliai taip pat yra įvairių dydžių, žiedą gali išsikirpti, kokio žmogui reikia – viskas pritaikoma individualiai. Apsispręsti pasirinkti reikiamą ir labiausiai žmogui tinkančią stomą padeda stomos priežiūros specialistai ir gydytojai.

Medikai pastebi, kad vieni anksčiau, kiti vėliau, bet visi pacientai prisitaiko jam tinkančią stomą ir sėkmingai su ja gyvena. Pavyzdžiui, jei stoma išvedama dėl išmatų nelaikymo, kuris atsiranda dėl amžiaus, dėl dubens raumenų silpnumo, dėl švitinimo, ligų, arti išangės operuojant auglį, kokybiškiau gyventi su stoma, negu nelaikyti išmatų ir nuolat dėvėti sauskelnes.

Stomos priežiūra nesudėtinga

Jei taip nutinka, kad bus išvedama stoma, chirurgai pataria neišsigąsti. Į namus pacientai išleidžiami, kai jau žaizdos būna sugiję, tad žaizdos priežiūros jau nereikia. Laikinas skyriaus vadovas R. Burkauskas pataria išmokti gyventi su stoma: išmokti prisižiūrėti, naudoti specialias priemones. Ir tai nėra sudėtinga, nes dar būdamas skyriuje po operacijos ir pirmo perrišimo, pacientas mokomas kaip reikia  elgtis su stoma. Yra slaugytojos, kurios ir prižiūri tuos pacientus, moko stomos priežiūros ir lankytojus, atvykstančius lankyti artimųjų.  

Kartais stomos priežiūros specialistė važiuoja į namus ir apmoko namiškius. Ši darbuotoja, pasirengusi pacientų ir jų artimųjų mokymui gyventi su stoma. Jei pacientas po operacijos vyksta į reabilitaciją, ten jie taip pat būna prižiūrimi specialistų ir įtvirtina žinias bei įgūdžius.

„ Kaip žmogui reikia kasdien prisižiūrėti tualetą, taip ir čia - kasdien reikia prisižiūrėti stomą“, - sako R. Burkauskas.

Stoma netrukdo nei maudytis, galima maudytis net atvirame vandens telkinyje. Stoma gali būti išvesta ir vaikams, tik prireikia to labai retai. Būna, kad ir jauni serga žarnyno ligomis, nors jauniems dažniau išvesti stomą tenka po traumų, kurių metu pažeidžiamas žarnynas. Jiems dažniausiai taikomos laikinos stomos. Su amžiumi daugėja patologijų, kurioms esant prireikia stomos.

Pradžioje tik būna psichologinis diskomfortas, baimė, neviltis. Bet vėliau įpranta ir pacientai jaučiasi gerai. Yra ligonių, kurie pradžioje jautėsi labai blogai, buvo išsigandę, bet vėliau apsiprato. Ir net kai gydytojas pasiūlo uždaryti stomą, pacientai patys nusprendžia nerizikuoti, nes ir taip gerai. Chirurgas M. Šatkauskas prisiminė pacientą,  kuris yra ūkininkas, sunkiai dirbantis žmogus, ir jau penkiolika metų sėkmingai gyvena su stoma.

Medikai pastebi, kad žmonių sveikatos būklė paskutiniu metu yra pagerėjusi, pailgėjęs gyvenimo amžius, o visos ligos koreguojamos ir gydomos šiuolaikiškai. Anksčiau 60 metų žmogui, susirgusiam žarnyno vėžiu, nebuvo pasirinkimo – tik stoma. Dabar ir 80, ir 90 metų žmogui, jei tik būklė leidžia, stoma gali būti net ir uždaroma, kaip ir šios sėkmės istorijos atveju.

Zita KATKIENĖ

Respublikinės Šiaulių ligoninės

viešųjų ryšių specialistė

Rekomenduojami video