Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Gripas šiemet gali „parodyti dantis“

Nors jau antrus metus didžiausias dėmesys tenka koronavirusinei infekcijai, artėjant šaltajam sezonui gydytojai įspėja, kad gripas niekur nedingo. Nors ir gali būti „nurungtas“ dabar plintančio COVID-19, neatmetama, kad ši liga gali grįžti „su trenksmu“.

Neatsitiktinai šeimos gydytojai jau dabar svarsto, ar neteks išskirti dar vieno pacientų srauto. Be to, jau kitą savaitę galima tikėtis ir pirmųjų skiepų nuo gripo. Nors pernai daug kas stebėjosi, kad gripo tarsi visai neliko, specialistai tai visų pirma aiškino tuo, jog naujasis koronavirusas tiesiog „nurungė“ mums įprastesnį gripą ir tapo dominuojančiu virusu.

  Kitas dalykas – visų virusų plitimą stabdyti padėjo pradėtos taikyti padidintos higienos priemonės, dėvimos kaukės ir kt. Tačiau medikai pabrėžia, kad gripas niekur nepasitraukė, todėl ir saugotis jo reikia kaip kasmet nepamirštant skiepytis. Negana to, įspėjama, kad vienu metu susirgus ir gripu, ir COVID-19, galima sulaukti itin skaudžių pasekmių.

Galima laukti susirgimų gripu protrūkio?

Užkrečiamųjų ligų specialistas profesorius Saulius Čaplinskas portalui tv3.lt patvirtino, kad nėra jokių prielaidų galvoti, jog vėl nebus gripo atėjus šaltajam sezonui. „Gripas yra sezoninė infekcija, kuri cirkuliuoja visuose žemynuose. Gripą platina ne tik žmonės. bet ir įvairūs gyvūnai, paukščiai ir panašiai. Kitas klausimas, kad kai cirkuliuoja konkuruojantys tarpusavyje, kvėpavimo takus pažeidžiantys virusai, atsiradus „agresyvesniam“ koronavirusui jis savotiškai „išstūmė“ gripą.

Kita vertus, kai pagrindinis dėmesys buvo sukoncentruotas į COVID-19, tikėtina, kad kai kurie susirgimai gripu buvo praleisti, t. y. nediagnozuoti“, – pastebėjo jis. Saulius Čaplinskas Specialistas pažymėjo, kad artėjant šaltajam sezonui ne mažiau svarbu pasiskiepyti kuo daugiau žmonių ne tik nuo koronaviruso, bet ir gripo. Tai ypač svarbu tiems, kurie juo pernai nesirgo, tam, kad būtų įgiję imunitetą. „Priešingu atveju bus labai didelė bėda, kad jei bus didelis virusui imlių žmonių skaičius, šaltuoju sezonu galima tikėtis susirgimų pakilimo.

Apie tai perspėja ir Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ekspertai – jei buvo mažai susirgimų gripu vienais metais, tai gali būti, kad kitais metais bus didelis jų protrūkis“, – įspėjo S. Čaplinskas.

Susirgus ir gripu, ir COVID-19 – sunkios pasekmės

Pašnekovas kartu atkreipė dėmesį, kad žmogus vienu metu gali užsikrėsti ir keliais kvėpavimo takus pažeidžiančiais virusais, tačiau to pasekmės gali būti labai sunkios. „Jei žmogus suserga ir kovidu, ir gripu, klinikinė eiga neabejotinai yra daug sunkesnė. Tyrimų duomenys rodo, kad tokie žmonės vėliau daug dažniau patiria sunkias komplikacijas – infarktus, insultus ir taip toliau“, – sakė S. Čaplinskas.

  Kaip nurodė jis, remdamasis „PLOS One“ paskelbtu tyrimu, pacientams, kurie nuo 6 mėn. iki 2 sav. prieš COVID-19 diagnozės nustatymą buvo pasiskiepiję nuo gripo, rečiau buvo diagnozuotas sepsis, insultas, giliųjų venų trombozė, jie rečiau buvo paguldyti į intensyviosios terapijos skyrių.

Dėl šios priežasties profesorius ragino artėjant šaltajam sezonui neužmiršti apsaugos ir nuo gripo. Ji – iš dalies tokia pati kaip ir saugojantis kovido: pakankamos higienos, atstumų laikymasis, kaukių dėvėjimas ir pan. Karščiavimas Stokoja gripo diagnostikos Laukiančio sunkaus rudens nuojauta gyvena ir šeimos gydytojai. Anot Lietuvos šeimos gydytojų profesinės sąjungos pirmininkės Almos Astafjevos, visai realu, kad šaltuoju metu turėsime abi infekcijas – tiek kovidą, tiek gripą.

„Pernai visi laikėsi labai griežtų ribojimų, buvo dideli suvaržymai – kaukės, nuotolinis darbas, ko dabar nebesitikima, kad išliks. Dalis žmonių vis tiek aktyviai kontaktuos, vaikai grįš į kolektyvus, tai gripas šiemet greičiausiai „išlįs“ visu savo „grožiu“. Be to, prie mažesnio COVID-19 plitimo prisidėdavo ir įpareigojimas izoliuotis grįžus iš užsienio, nes dažniausiai gripo virusą ir gauname iš keliautojų. Taigi tikrai nebus taip, kad išvengsime gripo kaip pernai“, – sakė ji.

Anot gydytojos, nelengvą laikotarpį galimai turės tiek šeimos gydytojai, tiek priėmimo skubios pagalbos skyriaus darbuotojai, tiek infektologai ir kiti specialistai, kai bus labai sunku diferencijuoti susirgimus. „Nes jei COVID-19 atveju turime diagnostiką, galimybes nusiųsti pacientą į mobilų punktą, tai gripo diagnostikos šiuo metu šeimos gydytojai neturi, ji nepatvirtinta Lietuvoje. Yra tik vienintelis stacionarinis ištyrimas. Taigi bus labai įtemptas laikotarpis ir po kelių mėnesių matysime, ar išsipildė tos sąlygos“, – neslėpė šeimos gydytojų profesinės sąjungos atstovė.

Rekomenduojami video