Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Greitieji COVID-19 testai: kaip atlikti?

Šalyje sparčiai augant užsikrėtimų COVID-19 virusu skaičiui, dažnas savikontrolės testus renkasi atlikti namuose. Tam yra naudojami greitieji antigenų testai. Darant testą namuose, būtina laikytis griežtų taisyklių, priešingu atveju testo rezultatas gali būti klaidingas.

Jokių nukrypimų nuo instrukcijos  

„Prieš darant greitąjį COVID-19 antigenų testą, ypač pirmą kartą, reikia atidžiai perskaityti instrukciją ir viską atlikti tiksliai taip, kaip nurodyta informaciniame lapelyje“, – pabrėžia vaistininkas Rimvydas Blynas.  

Anot R.Blyno, populiariausi greitieji COVID-19 antigenų testai yra du: vienu atveju tiriamoji medžiaga paimama iš seilių, kitu – iš nosies gleivinės. Tiek vieno, tiek kito testo tikslumas yra vienodas, todėl rekomenduojama pasirinkti tokį, kuris yra priimtinesnis ir patogesnis pačiam žmogui.

„Nesvarbu, kokio tipo testą pasirinkote, eiga tokia pati: arba testavimo pagaliuką kišame į nosį, kad paimtume reikalingą tiriamąją medžiagą iš nosies gleivinės, arba pagaliuką padedame ant liežuvio, kad jo tamponėlis prisigertų seilių, kurios bus naudojamos kaip tiriamoji medžiaga. Tada į mėgintuvėlį pilame buferinį tirpalą, įdedame į jį pagaliuką, pasukiojame 10 kartų, nuspaudžiame jo kraštą, kad kuo daugiau tiriamosios medžiagos nuo vatos patektų į tirpalą, supurtome ir, priklausomai nuo to, kaip nurodyta testo instrukcijoje, du ar tris šio tirpalo lašus užlašiname ant tyrimo kasetės akutės ir laukiame tiek, kiek nurodyta instrukcijoje, dažniausiai 15–20 min.“, – sako R.Blynas. 

Norint gauti tikslų atsakymą, svarbu išlaukti visą informaciniame lapelyje nurodytą laiką. Pirmoji kontrolinė juostelė, pažymėta raide C, parodo, ar testas yra geras, o tiriamoji, pažymėta raide T, parodo, ar greitojo antigenų testo atsakymas teigiamas, ar neigiamas.  

Dažniausios klaidos

Viena iš priežasčių, dėl kurios testo rezultatas gali būti netikslus, – higienos stoka. „Kai testui reikalingą tiriamąją medžiagą imate iš burnos, labai svarbu prieš testavimą nieko nevalgyti ir negerti. Jei visgi kažką valgėte, išsivalykite dantis, burną išskalaukite vandeniu ir tik tuomet atlikite testą“, – pataria vaistininkas.

Dar viena dažna klaida yra netinkamas rankų dezinfekavimas. Prieš atliekant testą būtina nusiplauti rankas, jas dezinfekuoti, tada užsimauti pirštines ir jas taip pat dezinfekuoti. Priešingu atveju galima lengvai užkrėsti mėginį ir net gauti klaidingai teigiamą greitojo antigenų testo rezultatą. 

„Jeigu atliekate testą iš seilių, pagaliuką ant liežuvio reikia laikyti tiek laiko, kiek nurodyta instrukcijoje, o ne keliolika sekundžių. Dažniausiai nurodoma laikyti dvi minutes ir pasistengti, kad jis būtų permirkęs seilėmis – tokiu būdu bus daugiau tiriamosios medžiagos. Jeigu pagaliuką kišame į nosį, suaugusiems rekomenduojama jį kišti 2–4 cm į nosies ertme ir pasukti penkis kartus, vaikams 1–2 cm. Sutinku, kad gali kutenti, būti nemalonu, skaudėti, galbūt net ašarą išspausite, bet kuo tiksliau paimsite mėginį, tuo tikslesnius rezultatus gausite“, – sako vaistininkas.

Kartais klaidą žmonės padaro ir paskutiniame testo etape – užlašina ant testo kasetės akutės per mažai ar per daug tiriamojo skysčio. Ši klaida gali turėti įtakos rezultatų tikslumui.

„O jeigu atliekate testus visai šeimai ar keliems žmonėms, nesumaišykite testų. Pirmiausia išpakuokite testo priemones, skirtas konkrečiam tiriamajam žmogui, atlikite testą, užrašykite vardą ir tik tada imkitės kito žmogaus. Kartą pacientas pasakojo, kad netyčia sumaišė namiškių testus ir paaiškėjus, kad vienas jų buvo teigiamas, negalėjo tiksliai žinoti, kurio šeimos nario yra jis yra“, – teigia R.Blynas.

Gavę neigiamą COVID-19 antigenų testo rezultatą galite būti šiek tiek ramesni, tačiau tai nereiškia, kad tikrai nesergate šia infekcine liga. Jei gavote teigiamą atsakymą, didelė tikimybė, kad esate užsikrėtęs. Bet kuriuo atveju, ypač, jei jaučiate simptomus, patariama atlikti PGR testą, nes šio tyrimo jautrumas yra didesnis ir tikslesnis.

Rekomenduojami video