Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
COVID-19 jūsų namuose: kaip slaugyti ligonį?

Jūsų artimas žmogus susirgo COVID-19 liga? Kaip reaguoti artimiesiems, kaip pagelbėti ligoniui ir palengvinti jam simptomus, kartu neužsikrečiant pačiam? Nerimą, susijusį su pandemija, kelia ir artėjančios Kalėdos bei Naujieji metai: kaip neužsikrėsti švenčių šurmulyje?  

Ką turi žinoti sergantysis

Vaistininkė Virgilija Bečelytė primena, kad, remiantis sveikatos apsaugos ministro įsakymu, COVID-19 liga sergantis žmogus privalo laikytis šių izoliavimosi namuose taisyklių:

·         Nevykti viešuoju transportu atlikti reikalingų tyrimų ar į izoliacijos vietą; nepalikti jos be sveikatos priežiūros specialisto leidimo. Visą izoliavimosi laiką nepriimti svečių ir laikytis sveikatos priežiūros specialisto nurodymų.

·         Maistu, vaistiniais preparatais ir kitomis būtinomis priemonėmis pasirūpinti nuotoliniu būdu arba paprašyti, kad tuo pasirūpintų kiti artimieji, kuriems nėra taikomos izoliavimo priemonės.

·         Kasdien matuotis kūno temperatūrą ir stebėti savo sveikatos būklę. Pablogėjus sveikatos būklei ar atsiradus ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomams – karščiavimui, kosuliui, pasunkėjusiam kvėpavimui – kreiptis į greitąją pagalbą.

·         Suteikti reikalingą informaciją Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistui, atliekančiam COVID-19 ligos židinio epidemiologinę diagnostiką. Pasikeitus aplinkybėms, kreiptis į NVSC dėl izoliavimo vietos keitimo.

Ligonis turi ir kitų pareigų – malšinti jaučiamus simptomus ir pakankamai ilsėtis, kad padėtų savo organizmui kuo greičiau atsigauti.

Izoliavimosi namuose sąlygos

Vaistininkė paaiškina, kad COVID-19 liga sergantis  ligonis turi būti izoliuotas atskirame namo, buto aukšte ar kito tipo izoliuotose gyvenamosiose patalpose su atskiru sanitariniu mazgu. Jeigu tokios galimybės nėra, o kartu gyvenantys šeimos nariai sutinka, ligonis gali būti izoliuotas atskirame gerai vėdinamame kambaryje. Saviizoliacijai naudojamas kambarys turi būti su atidaromais langais ir sandariai uždaromomis durimis.

Atėjęs į bendrą erdvę, sergantis žmogus privalo dėvėti nosį ir burną dengiančią apsaugos priemonę, išlaikyti saugų (ne mažesnį nei 2 metrų) atstumą ir kaip įmanoma labiau sutrumpinti kontakto laiką.

Maistą ir kitas būtinąsias priemones kiti asmenys turi palikti prie izoliavimosi patalpos išorinių durų, o vėliau iš ten paimti.

Izoliavimo metu tame pačiame kambaryje kartu su ligoniu negali gyventi kiti sveiki asmenys, išskyrus atvejus, kai reikia slaugyti COVID-19 liga sergantį vaiką ar negalią turintį asmenį. Tokiu atveju patariama visiems asmenims dėvėti medicinines kaukes ar respiratorius ir jeigu įmanoma – riboti kontaktinį laiką.

Būtina laikytis aplinkos ir asmens higienos reikalavimų – dažnai plauti rankas, jei to padaryti nėra galimybės – naudoti dezinfekantus, ne mažiau kaip 2–3 kartus per dieną vėdinti patalpas, naudoti atskirtus indus ir kitus daiktus,  dezinfekuoti bendrus, dažnai liečiamus paviršius, tokius kaip stalviršiai, durų rankenos, klozetas, vonia ar dušas.

Izoliavimo metu tame pačiame kambaryje kartu su ligoniu negali gyventi kiti sveiki asmenys, išskyrus atvejus, kai reikia slaugyti COVID-19 liga sergantį vaiką ar negalią turintį asmenį. Tokiu atveju patariama visiems asmenims dėvėti medicinines kaukes ar respiratorius ir jeigu įmanoma – riboti kontaktinį laiką.

Visiems namų gyventojams – bendros taisyklės

Slaugant bendruose namuose besigydantį COVID-19 sergantį asmenį yra labai svarbu nusistatyti bendras namų taisykles ir visiems atsakingai jų laikytis, – sako V.Bečelytė. Pavyzdžiui, lankytis bendrose erdvėse reikėtų pagal sudarytą grafiką, kad sergantysis išvengtų artimo kontakto su kitais namų gyventojais. Be to, apsilankymo bendroje erdvėje laikas turėtų būti ribojamas iki 15 minučių. Ta pati taisyklė galioja ir apsilankymams tualete bei vonios kambaryje, jei sergantysis jais dalijasi su kitais namų gyventojais. Po to, kai sergantysis apsilanko bendroje erdvėje, artimieji turėtų išvėdinti patalpas ir dezinfekuoti visus liestus paviršius. 

„Visi namų gyventojai medicinines kaukes ar respiratorius turi dėvėti teisingai – šios apsaugos priemonės turi būti prigludusios prie veido, dengti nosį, burną ir smakrą, dėvimos spalvota puse išorėje. Medicininę kaukę reikia keisti bent kas 4 valandas, o respiratorių – bent kas 8 valandas. Pasikeisti šias apsaugos priemones reikia anksčiau, jeigu jos sudrėksta ar išsipurvina. Prieš užsidėdami ir nusiimdami kaukę ar respiratorių turime dezinfekuoti rankas, o dėvėdami šias apsaugos priemonės – išorinės jų dalies neliesti, kad neperneštume viruso ant kitų paviršių“, – sako vaistininkė.

Sergančiojo drabužiai turėtų būti skalbiami 60–90 ° C temperatūroje ir atskirai nuo kitų namų gyventojų drabužių.

Kaip palengvinti būseną

Jeigu sergantysis COVID-19 liga jaučiasi prastai, artimieji gali pasirūpinti vaistiniais preparatais, kurie pagerintų savijautą: „Jeigu artimasis pradėjo karščiuoti – kūno temperatūra pakilo iki 38 laipsnių ar aukščiau – reikėtų rinktis temperatūrą mažinančius vaistus, pavyzdžiui, paracetamolį ar ibuprofeną. Jei skauda  gerklę, galima naudoti augalinių aliejų mišinių purškalus ar čiulpiamas pastiles, kurios atkurtų drėgmės pusiausvyrą. Jeigu kamuoja nosies paburkimas, galima ją plauti hipertoniniu jūros vandeniu.“

Sergantysis turėtų vartoti ir daug šiltų raudonėlio, liepžiedžių, šeivamedžio ar kitų žolelių arbatų, kurios padėtų išplauti virusus ir pagreitintų sveikimo trukmę. Imuninei sistemai stiprinti reikėtų vartoti vitaminų C ir D, ežiuolės, propolio preparatus. Be to, propolio preparatus galima naudoti ir kvėpuojant garais. Šis inhaliacijos būdas ne tik drėkina kvėpavimo takus, bet pasižymi ir antibakteriniu, antiseptiniu bei priešuždegiminiu poveikiu.

„Vitamino C ir D, ežiuolės, lašų formos propolio preparatai gali būti vartojami ir prevenciškai, norint stiprinti savo imuninę sistemą ir įgalinti ją apsiginti nuo puolančių virusų. Prevencijai tinka ir purškalai į nosį, kurių sudėtyje yra antivirusiniu poveikiu pasižyminčio jota-karagenino. Ši veiklioji medžiaga padeda išlaikyti normalią nosies gleivinės drėgmės pusiausvyrą ir apsaugoti nuo bandančių į organizmą patekti virusų“, – pataria V.Bečelytė.

Kada kviesti pagalbą

Vaistininkė akcentuoja, kad labai svarbu sekti sergančiojo temperatūrą. Jeigu žmogus karščiuoja ir penkias dienas laikosi iki 39 laipsnių pakilusi kūno temperatūra, kuri vartojant vaistus nemažėja, atsiranda dusulys – būtina kreiptis į greitąją medicinos pagalbą. Nors pirmos penkios dienos yra kritinės, sveikatos būklę reikia sekti iki 10 dienos, nes tuo metu gali įvykti „atkritimas“ ir sergančio žmogaus būklė žymiai pablogėti. 

„Namuose praverstų ir pulsoksimetras, kuris matuoja širdies pulsą ir deguonies kiekį kraujyje. Šiam prietaisui parodžius, kad sergančiojo organizmo deguonies įsisotinimas krenta, reikėtų nieko nelaukti ir kreiptis pagalbos“, – priduria V.Bečelytė.

Rekomendacijos švenčių laikotarpiui

Epidemiologinei situacijai šalyje ir pasaulyje blogėjant bei plintant naujai COVID-19 viruso omikron atmainai, Kalėdų švenčių tradicijos gali tapti ir rizikos bei pavojaus šaltiniu – padidėjęs susibūrimų skaičius sudaro palankesnes sąlygas COVID-19 virusui plisti.

Dėl šios priežasties Sveikatos apsaugos ministerija rekomenduoja nerengti šventinių vakarėlių darbovietėse, ugdymo įstaigose, nebūtinų renginių savivaldybių teritorijose bei asmeninių švenčių. Ypač tokių, kuriuose susirenka įprastai nesusitinkantys žmonės iš visos Lietuvos ar užsienio valstybių. Patariama vakarėlius organizuoti nuotoliniu būdu arba lauke.

Patariama vengti masinio žmonių susibūrimo vietų tiek atvirose, tiek uždarose erdvėse. Jei jose būnama, svarbu uždarose erdvėse dėvėti medicinines kaukes ar respiratorius, kurie priglunda prie veido ir visiškai dengia nosį ir burną. Kaukes rekomenduojama dėvėti ir atvirose viešose vietose, kai neišlaikomas saugus, ne mažesnis nei 2 metrų atstumas nuo aplinkinių.

Jei vis dėlto renginys vyksta, rekomenduojama su savimi turėti pakankamą kiekį kaukių bei rankų dezinfekavimo priemonę. Kaukių dėvėjimas viešose uždarose patalpose privalomas. Svarbu tinkamai dėvėti kaukes bei reguliariai jas keisti, periodiškai plauti ar dezinfekuoti rankas, vengti rankomis liesti veidą, akis, nosį, laikytis kitų higienos taisyklių. Prieš renginį patartina visiems jo dalyviams atlikti greituosius savikontrolės testus. Gavus teigiamą rezultatą, registruotis PGR tyrimui atlikti ir renginyje nedalyvauti.

Taip pat į renginį ir iš jo rekomenduojama vykti individualiai ar su kolegomis, su kuriais įprastai bendraujama. Būnant asmeninėje transporto priemonėje su kitais asmenimis, rekomenduojama dėvėti  kaukes.

Jei renginys vyksta viešojo maitinimo įstaigoje ar apgyvendinimo paslaugas teikiančioje įstaigoje uždaroje erdvėje, tokios paslaugos gali būti teikiamos tik asmenims, turintiems galimybių pasą.

Jei renginys vyksta išnuomotoje sodyboje ir neteikiamos maitinimo ir kitos kontaktinės paslaugos, galimybių pasas šventės dalyviams neprivalomas. Jei teikiamos maitinimo ar kitos kontaktinės paslaugos, galimybių pasas būtinas.

Rekomenduojami video