Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Astma ir COVID-19: sergantieji privalo įvertinti visas rizikas

Kvėpavimo takų ligų simptomai pasireiškia tiek sergant naujuoju koronavirusu (COVID-19), tiek astma. Tačiau tai yra skirtingos ligos ir jų gydymas skiriasi. Sergant lėtinėmis plaučių ligomis, pavyzdžiui, astma, prisidėjusi COVID-19 infekcija gali lemti sunkesnes komplikacijas, prastesnę ligos prognozę. Astma sergantiems pacientams, ypač tiems, kuriems nustatytas kvėpavimo nepakankamumas, taip pat kyla didesnė rizika užsikrėsti COVID-19, todėl jie turi žinoti, kaip elgtis šios pandemijos laikotarpiu.

Rizika užsikrėsti didesnė

Astma yra lėtinė uždegiminė kvėpavimo takų liga, dažniausiai prasidedanti vaikystėje ir trunkanti visą gyvenimą. Pastaraisiais dešimtmečiais astmos atvejų vis daugėja. Pasaulyje šiuo metu astma serga daugiau kaip 336 mln., o Lietuvoje – daugiau kaip 53 tūkst. gyventojų. Statistiškai iki 10 proc. pacientų serga sunkia astma, kai reikalingas sudėtingas gydymas.

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų gydytoja pulmonologė dr. Virginija Kalinauskaitė-Žukauskė sako, kad astma lemia tam tikrus struktūrinius kvėpavimo takų pokyčius ir didesnį jų epitelio pralaidumą infekcijoms. Be to, apklausos rodo, kad net iki 45 proc. pacientų pripažįsta nesilaikantys paskirto astmos gydymo, todėl jų ligos kontrolė dažniausiai būna nepakankama, kartojasi paūmėjimai. Dėl to sergantiesiems sunkesnės eigos astma kyla didesnė rizika užsikrėsti kvėpavimo takų infekcijomis, taip pat ir COVID-19.

Virginija Kalinauskaitė-Žukauskė

Susirgus naujuoju koronavirusu, komplikacijos, ypač sunkios astmos pacientams, anot gydytojos, taip pat gali būti daug pavojingesnės.

Pats COVID-19 virusas žaloja kvėpavimo takus, gali sukelti plaučių uždegimą, astma sergantiems asmenims – suintensyvinti lėtinį kvėpavimo takų uždegimą, kuris yra astmos išsivystymo pagrindas, lemti ligos paūmėjimą.

„Naujasis koronavirusas sergantiesiems sunkia astma gali sukelti ir ūminį kvėpavimo nepakankamumą, o blogiausiu atveju – baigtis mirtimi. Tačiau išgyvenusiems pacientams astma tikriausiai dar pasunkėtų, galimi kiti liekamieji reiškiniai, nes kova su bet kokia infekcija palieka pėdsakų. Paryškėja plaučių audinio struktūriniai pokyčiai, jie tarsi randėja, prastėja atliekamos funkcijos. Pasveikus nuo COVID-19 viruso, kvėpavimo nepakankamumas gali išlikti, o būklė nepagerėti“, – aiškina dr. V.Kalinauskaitė-Žukauskė.

Griežtesnis karantinas

Pirmiausia, primena gydytoja, pacientai, sergantys astma, turi griežtai laikytis visiems gyventojams skirtų saugumo ir karantino reikalavimų. Tačiau jiems dar svarbiau riboti kontaktą su kitais žmonėmis, todėl reikėtų vengti eiti net į maisto prekių parduotuvę ar vaistinę, – tai už juos turėtų padaryti artimieji.

Ypač svarbu vaistus nuo astmos vartoti kaip visada ir pačiam nekoreguoti gydymo režimo, nes nustojus vartoti vaistus būklė galėtų tik pablogėti.

„Reikėtų adekvačiai vertinti juntamus simptomus, nes astmos paūmėjimą galima supainioti su COVID-19 infekcijos požymiais. Tačiau neteisinga gydymo korekcija gali lemti komplikacijas, todėl tai turi būti tik gydytojo sprendimas“, – pabrėžia pulmonologė.

Jos teigimu, karantino metu gydytojai sunkia astma sergančius pacientus gali konsultuoti, padidinti vaistų dozę ar net naujai skirti biologinę terapiją. Tačiau tam būtina įvertinti, ar paciento būklė reikšmingai pasikeistų, dar nepaskyrus pridėtinio gydymo.

„Jeigu pacientai dar gali palaukti, kol ši situacija aprims ir gydymo įstaigose lankytis bus saugiau, taip ir patariu daryti. Jeigu kyla bet kokių klausimų, pirmiausia paskambinkite savo gydytojui – galbūt užteks konsultacijos telefonu. Kitu atveju, pajutus, kad būklė blogėja, gydytojui pasirodyti būtina. Tik nevykite į gydymo įstaigą patys – skambinkite savo gydytojui ir jis padės įvertinti situaciją, esant reikalui – suorganizuos konsultaciją saugiu būdu ir į ligoninę galėsite atvykti nurodytu laiku. Jeigu jaučiatės labai blogai, kvieskite greitąją medicinos pagalbą. Įtarę, kad galėjote užsikrėsti COVID-19 infekcija, skambinkite į koronaviruso karštąją liniją numeriu 1808“, – nurodo gydytoja.

VL

Rekomenduojami video