Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Apie velnio lašus

Šv. Kalėdų ir Naujųjų metų išvakarėse verta prisiminti, kad nevertėtų piktnaudžiauti alkoholiu. Taurelės kilnojimo padariniai gali būti labai skaudūs. Smarkiai apsinuodijus velnio lašais, gali ištikti koma ar net mirtis.

Vartojimo rekomendacijos

Pasaulio sveikatos organizacija ir šalių vyriausybės nustatė saikingo alkoholinių gėrimų vartojimo ribas. Teigiama, kad, laikantis pasiūlytų rekomendacijų, galima išvengti su alkoholiu susijusių problemų. Kartu nereikėtų pamiršti, kad alkoholio vartojimas yra rizikingas ir gali paveikti mūsų sveikatą bei gerą savijautą.

Vyrai neturėtų suvartoti daugiau nei 4 standartinius alkoholio vienetus per dieną, arba 28 per savaitę. Vadinasi, per dieną rekomenduojama išgerti ne daugiau kaip 40 g gryno alkoholio (pavyzdžiui, ne daugiau kaip 1 l 5 proc. stiprumo alaus). O moterims saikinga dozė turi sudaryti pusę vyrams rekomenduojamos: ne daugiau kaip 2 standartiniai alkoholio vienetai per dieną, arba 14 per savaitę. Vadinasi, per dieną rekomenduojama išgerti ne daugiau kaip 20 g alkoholio (pavyzdžiui, ne daugiau kaip 200 ml 11 proc. stiprumo vyno). Visos šios rekomendacijos yra vienodai svarbios tiek paprastomis dienomis, tiek šventiniu laikotarpiu. Jei jūs nevartojate alkoholio, o per vieną šventinį vakarą išgėrėte rekomenduojamą savaitės normą (ar dar daugiau), didelė tikimybė, kad iškils problemų, susijusių su jūsų sveikata ir elgesiu.

Dažniausiai kalbama apie ilgalaikio alkoholio vartojimo poveikį žmogui (priklausomybė nuo alkoholio, atminties sutrikimas, kepenų cirozė, toksinis smegenų ir nervų sistemos pažeidimas, širdies ligos, sutrikusi mityba, gyvenimo trukmės sutrumpėjimas), tačiau nereikėtų pamiršti, kad gali būti skaudžių ir trumpalaikio alkoholio vartojimo padarinių (sulėtėjusi reakcija ir koordinacija, sutrikusi orientacija aplinkoje, vėmimas, užspringimas, pablogėjęs regėjimas, padidėjusi galimybė susižeisti ir sužeisti kitus, sutrikusi sąmonė, koma, mirtis). Apsinuodijus metilo alkoholiu, sutrinka regėjimas.

 

Kaip atpažinti, kad žmogus galimai apsinuodijo?

  • Lengvo laipsnio apsinuodijimui būdinga euforija, savikontrolės ir savikritikos stoka, pakitusi kalba, eisena, padažnėjęs pulsas ir kvėpavimas, rausva oda.
  • Vidutinio sunkumo apsinuodijimui būdingas silpnumas, galvos svaigimas, dvejinimasis akyse, pykinimas, vėmimas, sujaudinimas ar mieguistumas, neaiški kalba, sutrikusi orientacija, svyruojanti eisena.
  • Sunkaus laipsnio apsinuodijimo metu pasireiškia koma. Gilios komos atveju gali sutrikti kvėpavimas, užkristi liežuvis, skrandžio turinys patekti į plaučius. Galima tachikardija, hipovolemija (cirkuliuojančio kraujo organizme sumažėjimas), nukritęs arterinis kraujo spaudimas, širdies ritmo sutrikimai.

 

Pirmoji pagalba apsinuodijus alkoholiu:

  • Jei apsinuodijęs alkoholiu asmuo kvėpuoja, paguldykite jį ant šono, patikrinkite, ar nėra traumos požymių.
  • Apsinuodijusįjį alkoholiu apklokite, kad nesušaltų.
  • Nebandykite vimdyti.
  • Stebėkite jį, vertinkite sąmonę, kvėpavimą ir pulsą, kol nukentėjusysis atsigaus.
  • Jei žmogui traukuliai, galvos trauma, sutrikęs kvėpavimas, skubiai kvieskite greitąją medicinos pagalbą bendruoju pagalbos numeriu 112. Jei reikia, pradėkite gaivinti.

Jei alkoholiu apsinuodijo vaikas, visais atvejais kvieskite greitąją medicinos pagalbą arba skubiai patys nugabenkite jį į gydymo įstaigą.

 

Monika Straupytė

 

 

Rekomenduojami video