Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Agresyviausias odos vėžys gali progresuoti per mėnesį

Kasmet Lietuvoje nustatoma pusketvirto šimto melanomos – agresyviausio odos vėžio – atvejų. Onkologai visame pasaulyje nerimauja, kad nemaža dalis melanomos atvejų per COVID-19 pandemiją liko nediagnozuota, tad ir Lietuvos skaičiai gali ūgtelėti.

Odos vėžys neskausmingas

Dažniausiai melanoma išsivysto sveikoje, švarioje be apgamų odoje, o mažiau negu trečdalis – iš odos apgamų (atipinių), taip pat ir įgimtų. Paprastai pirmieji požymiai, kuriuos galima pastebėti, yra atsiradusi tamsi, netaisyklingos formos dėmelė ten, kur anksčiau buvo visai švari oda, arba padidėjęs apgamas ar patamsėjusi jo spalva Nacionalinio vėžio instituto (NVI) gydytojos dermatovenerologės dr. Julijos Mozūraitienės teigimu, melanomos pacientus galima suskirstyti į dvi kategorijas – tuos, kurie iškart skambina gydytojams dėl pasikeitusios karpos ar keratomos, ir tuos, kurie ignoruoja net labai akivaizdžius odos pokyčius. Ne vienas melanoma sergantis pacientas delsimą teisino tuo, kad nebuvo skausmo, ir į NVI pateko tik griežtai paragintas šeimos gydytojo.

„Dar nepastebėjome augančio užleistų melanomos atvejų skaičiaus, nes ir iki karantino apie pusė visų atvejų būdavo tikrai pavėluoti – t. y. žmogus su akivaizdžiais pakitimais laukdavo dvejus, trejus ar net dešimt metų. Dar ir šiandien daugelis galvoja, kad jei neskauda, čia esą nieko rimto. Noriu pabrėžti, kad šis mitas labai ydingas – odos vėžys neskausmingas. Skausmą kelia uždegimas, kuris yra pagydomas. Gali panižti, padilgčioti, tačiau nereikia laukti skausmo, nes jis reikštų, kad navikas jau peraugo į giliuosius audinius“, – pabrėžė dr. J.Mozūraitienė.

Svarbus kiekvienas mėnuo

NVI gydytojai pastebi, kad odos vėžiu sergantys pacientai, kurie po operacijų yra aktyviai stebimi ir turi pas gydytojus lankytis kas 3–6 mėnesius, ateina tik po metų ar vėliau. Kartais laikas yra esminis gydymo sėkmę lemiantis faktorius, kartais liga nebūna tokia agresyvi. Štai bazinių ląstelių karcinoma gali vystytis ir dešimt metų, tačiau ji metastazuoja labai retai – tiesiog padidėja pats navikas, jo operacinis plotas.

„Tuo tarpu melanomos atveju laikas yra be galo svarbus – kiekvienas mėnuo ar net savaitė. Pacientai pasakoja, kad net per daug akylai nestebėję savo odos, iškart pamato ryškų pasikeitimą – pavyzdžiui, pakitusią apgamo spalvą ar formą, paraudusią briauną“, – požymius vardijo gydytoja onkodermatologė.

Nuo melanomos stadijos priklauso tiek gydymo taktika, tiek išgyvenamumas. Nulinė bei pirma melanomos stadija iš esmės reiškia pasveikimą. Pavojingiausia – metastazavusi melanoma. Agresyvi ir plokščialąstelinė karcinoma, kuri pasižymi augimu, tad gali peraugti į audinius, metastazuoti į limfmazgius ar kitus organus.

Todėl, dr. J.Mozūraitienės teigimu, pasitikrinti reikia bet kurį apgamą ar odos darinį, kuris skiriasi, atkreipia dėmesį, auga, keičia spalvą, dydį ir formą, šlapiuoja – geriau išgirsti, kad tai keratoma, nei pavėluoti ir praleisti melanomą.

Kiti odos vėžiai, ne melanoma, pirminėse stadijose panašūs į dermatitą ar egzemą. Tai reiškia, kad atsiranda, pavyzdžiui, raudona plokštelė, ji pašerpetoja. Žmonės griebiasi kremų, tepalų, tačiau situacija negerėja. Jei per du mėnesius tokio gydymo niekas nesikeičia, verta susirūpinti ir kreiptis į specialistą.

„Pavyzdžiui, bazalioma linkusi pašlapiuoti, pakraujuoti. Po to ji įprastai pasidengia šašu ir pacientai mano, kad problema dingo. Vis dėltobazaliomos toks augimo principas – kitame etape viskas kartojasi. Gerybiniams dariniams šios taisyklės negalioja, bet tam, kad apsidraustumėte, vis tiek reikia apsilankyti pas onkodermatologą, kuris po apžiūrėjimo dermatoskopui škartgali įtarti, tai piktybinis ar gerybinis darinys“, – akcentavo NVI specialistė.

Rekomenduojami video