Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Ieškos sprendimų žemės ūkyje plačiau taikyti dronus

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) kartu su Susisiekimo ministerija vertins galimybes supaprastinti reikalavimus žemės ūkyje naudojamiems agrodronams. Dabar šiuos bepiločius orlaivius galima naudoti tik laikantis specialiųjų reikalavimų.

„Ūkininkai nori sparčiau diegti inovacijas ir prašo supaprastinti šiuo metu galiojančias bepiločių orlaivių naudojimo taisykles, kad galėtų juos naudoti plačiau. ŽŪM vertina agrodronų naudojimo potencialą ir teigia prisidėsianti ieškant visiems priimtinų sprendimų“, – sako žemės ūkio viceministras Donatas Dudutis.

ŽŪM praneša, kad Europos Komisija yra nustačiusi bepiločių orlaivių naudojimo tvarką, kuri galioja ir Lietuvoje. Pagal ją žemės ir miškų ūkiui skirti agrodronai priskiriami specialiajai dronų kategorijai, todėl jiems kilti reikalingi leidimai. Juos Lietuvoje išduoda Transporto kompetencijų agentūra, pavaldi Susisiekimo ministerijai.

Europos Sąjunga riboja ir pesticidų purškimą iš oro. Tokius pačius augalų apsaugos produktų naudojimo apribojimus yra nustačiusi ir Lietuva.

Šiuo metu ūkininkai, norintys purkšti augalų apsaugos produktus iš oro, turi gauti vienkartinius leidimus. Dėl jų reikia kreiptis į Valstybinę augalininkystės tarnybą prie Žemės ūkio ministerijos. Leidimų išdavimas užtrunka iki aštuonių dienų.

Žemės ūkio specialistai paskaičiavo, kad ši žemės ūkio inovacija yra tiek ekonomiškas, tiek ekologiškas sprendimas, taupantis laiką ir pinigus. Agrodronai purškia iš panašaus aukščio kaip ir prie traktoriaus prikabintas purkštuvas (1–3 m), tačiau bepiločiai orlaiviai leidžia preciziškai aptarnauti net sunkiai prieinamas lauko vietas, sutaupyti augalų apsaugos priemonių, taip pat jie nepalieka technologinių vėžių.

Dirbtinio intelekto valdomi žemės ūkio dronai galėtų purkšti, tręšti, sėti, naikinti kenkėjus. Mobiliąja programėle valdomas ir elektra įkraunama baterija varomas dronas-robotas gali ne tik dirbti ūkyje, bet ir padėti prižiūrėti parkus, miškus, atlikti teritorijų dezinfekciją.

ŽŪM sutarė su Susisiekimo ministerija peržiūrėti teisės aktus, reglamentuojančius bepiločių orlaivių naudojimo žemės ūkyje sąlygas.

Rekomenduojami video