Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Tramažolė – vaistams, prieskoniams ir dezinfekcijai
Anksti pavasarį atsigauna – sužaliuoja ir puola žydėti šliaužiančioji tramažolė. Šį gajų, dažną ir įkyrų augalą vadiname piktžole, kuri kai kuriems daržininkams nervus gadina. Tačiau tramažolė priskiriama vaistingiems augalams. Tad nėra reikalo labai ant jos pykti, jeigu ja galima pasigydyti. Tramažolė pasižymi ir gana stipriomis dezinfekcinėms savybėmis. Tramažolė gardžiai kvepia, tad ją galima naudoti kaip prieskonį įvairiems patiekalams, salotoms.
Botanika Tramažolė paplitusi visoje Lietuvoje. Tačiau ne visur vienodai vadinama. Tramažolė kai kuriuose šalies rajonuose vadinama: ablažnyku, bliusčiais, liaukažole, rakažninku, rėple, tramu, vočiažole, pataisėliais, raskodninku, valkata šniūrininkė, vačiažole. Tramažolė – daugiametis žolinis augalas. Tramažolės keturbriaunis stiebas gulsčias, šliaužiantis arba kylantis. Užauga iki 20-40 centimetrų. Lapai įvairių formų – inkstiški, širdiški, karbuoti. Žiedai – ant trumpų kotelių, po 3-4 pažastyse. Žiedų taurelės dvilūpės, penkiadantės. Žiedelio viršutinėje lūpoje būna 3 ilgesni, o apatinėje lūpoje – 2 trumpesni danteliai. Žiedeliai dažniausiai violetiški, nors būna ir raudonų. Tramažolė žydi balandį – birželį. Kai kada ir vėliau. Peržydėjusi tramažolė išleidžia daug palaipų, kurios išleidžia šaknis ir taip išauga daug naujų augalų. Taip pakelėse miškuose, krūmuose, patvoriuose, panamėse, paupiuose, paežerėse ir kitur matome gražius tramažolių sąžalynus. Daržuose tramažolė vikri – greitai ropoja, šliaužia.

Vertė

Vaistams naudojama tramažolės žolė, kuri pjaunama augalui žydint. Tramažolėje yra eterinio aliejaus, rauginių medžiagų, cholino, cukraus, acto, vyno ir askorbo rūgščių, mineralinių ir kitų medžiagų. Šios medžiagos organizmą tonizuoja. Kadangi yra įvairių medžiagų, tad ne stebuklai, kad padeda įveikti kai kurias ligas.

Vaistams

Tramažolė liaudies medicinoje vartojama sergant bronchitu, plaučių uždegimu. Nuoviru galima skalauti gerklę sergant angina. Tramažolės sultys naudojamos kepenų sutrikimams gydyti. Tramažolių sultimis galima vilgyti smulkias žaizdas. Tačiau su tramažole, kaip ir su bet kuriuo vaistiniu augalu, juokauti negalima. Vartojant didesnius iš tramažolės paruoštų preparatų kiekius gali pradėti pilti prakaitas, sutrikti širdies ritmas. Visada dėl vienos ar kitos vaistažolės vartojimo reikėtų pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Kai tramažolė žydi, tad ne pro šalį jos, prisirinkus švarioje vietoje, bent kiek susidžiovinti. Jeigu medikai patars tramažolės arbatos gerti, tada savos žolės turėsime. Vaistažolininkai džiovintą tramažolę nepigai pardavinėja.

Valgiams

Daržą ravint galima jaunų tramažolės lapelių ar žiedelių prisiskinti ir šia žole pagardinti salotas, sriubas, troškinius. Kaip prieskonį galima vartoti ir maltą džiovintą tramažolę. Tik nei vaistams, nei prieskoniams tramažolės nereikia padauginti. Juk tramažolė – vaistažolė.

Medus

Tramažolė patinka ir bitėms. Mat žieduose yra skanaus nektaro. Tad tramažolės aromatą galime pajusti pavasarinio medaus šaukštelyje.  
  Feliksas GRUNSKIS
Rekomenduojami video