Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Tiltelių statybas sodiečiai planuoja dar žiemą

Vasarą ruošk roges, žiemą – ratus. Ši senolių išmintis puikiai tinka sodiečiams, besiruošiantiems būsimam maudynių sezonui. Kokį tiltelį rinktis turintiems nuosavą tvenkinį ir tiems, kurie vasaras leidžia prie didžiųjų ežerų ar upių? Tiltelių statytojai daugiausia stato pontoninius ir polinius tiltelius, tačiau bandydami sutaupyti sodiečiai patys stato pigesnius iš statinių ar kitos didesnės plastmasinės taros.

Rinkosi pigesnį variantą

Prie ežero sodybą turintis Paulius Baleckas prieš septynerius metus keitė seną tiltelį į naują. Tačiau vyriškis atviras: tiltelis ne toks, kokio norėjo. Teko taupyti, todėl vietoje pontoninio tiltelio pasirinko tiltelį konstruoti ant statinių. Tiesa, jį statė ne pats, o samdyti meistrai. „Tiltelis ilgas, apie 30 metrų. Jau net nepamenu, kiek už jį mokėjau, tačiau ir tada atrodė nepigu. Aišku, tiltelis ant bačkučių – ne pats estetiškiausias, bet man svarbiau buvo turėti gerą priėjimą prie vandens, vietą, kur galėčiau pažvejoti“, – prisimena jaunas vyras.

Daiktus naudoti pagal paskirtį

Pontoninių tiltelių statyba užsiimančios įmonės „Baltic Marina Export“ vadovė Daiva Samulėnaitė sako, kad žiemą klientai aktyviai domisi tiltelių statybomis, jų kainomis, prašo parengti projektus. Kol kas tokių tiltelių statyba neįmanoma, juos meistrai imasi daryti tik gerokai atšilus orams.

Daugiausia pontoniniais tilteliais domisi sodiečiai, turintys prieigą prie didžiųjų mūsų ežerų ar upių. Taip yra dėl paprastos priežasties – pontoniniai tilteliai gerai atlaiko ledonešius. Pontoninius lieptelius sodiečiai pamėgo ir dėl to, kad jie, nepriklausomai nuo vandens lygio kaitos, visada išlaiko vienodą lygį. Atsisėdus ant lieptelio galima įmerkti kojas į vandenį.

Pasak pašnekovės, plastikiniai pontonai yra pritaikyti būti vandenyje. Pontonas – besiūlis liejinys, kurio medžiaga yra polietilenas. Paprasčiau sakant, pontonai yra atsparūs ledo spaudimui, ultravioletinių spindulių poveikiui, sūriam jūros vandeniui, taip pat šalčiui ir šilumai (polietilenas nežymiai reaguoja i temperatūrų kaitą).

„Žmonės tiltelių gamybai naudoja ir plastikines statines ar plastikinius vamzdžius. Tačiau šie gaminiai nėra pritaikyti būti po vandeniu. Tokie tilteliai daugiausia nukenčia ne nuo ledo žiemą, o nuo saulės vasarą. Kai saulė įkaitina plastiką, jis plečiasi ir tų bačkučių kamščiai „iššauna“. Kiekvienas daiktas turi būti naudojamas pagal paskirtį. Jeigu turime tarą, tai ji ir yra tara, tokia jos funkcija. Statinei įtrūkus, ji prisipildo vandens, tiltelis iš karto atrodo kreivas“, – įsitikinusi D.Samulėnaitė.

Kokį medį rinktis?

Jos teigimu, pontoninius tiltelius inkaruoti nesudėtinga. Krante lieptai ir prieplaukos tvirtinamos grandinėmis prie kranto tvirtinimo elemento, o į gylį ir į šonus – inkaruojamos. Naudojami įvairaus svorio betoniniai inkarai. O dažniausiai su prieplauka juos jungia 10, 13, 16 milimetrų storio ilgos grandies grandinės.

Renkantis pontoninio tiltelio apkalimą, labai svarbu atsižvelgti į tai, kad mediena būtų lengva ir ilgaamžė. Tilteliui reikia parinkti tokią medieną, kuri būtų giliai impregnuota, nes ji turės nuolatinį sąlytį su vandeniu. D.Samulėnaitė sako iš tiekėjų perkanti šiaurės pušį.

„Reikia įvertinti, kad mediena turėtų atitinkamą kategoriją. Jeigu medis yra giliai impregnuotas, jis tarnauja apie 15 metų. Žinoma, vėliau mediena papilkėja, tačiau toliau sėkmingai tarnauja. Liepto statyboms tikrai nereikia sunkios medienos, nes jei panaudosite tokią medžiagą, automatiškai mažėja lieptelio keliamoji galia, reikia po juo kišti daugiau pontonų. Tai savaime kelia savikainą, o sunkesnis medis tikrai netarnaus ilgiau nei lengvesnė, gerai apdirbta mediena. Be to, jei medis pradeda pūti, nėra svarbu, kokio storio lenta. Ji vis tiek supus“, – aiškina lieptelių statyba užsiimančios įmonės vadovė.

Pasiteiravus, ar tiltelių statyboje pasiteisina kompozitinės lentos, pašnekovė tikina, kad daugeliui tai nepasiteisina. Pirmiausia, geros kokybės kompozito danga yra sunki, o galiausiai tokios medžiagos yra brangios. Be to, ilgaamžiškumo prasme, kompozitas nėra pranašesnis už gerai apdorotą medieną. Ji taip pat sako, kad po ilgų naudojimo metų mediena pradeda pūti, o kompozitas nuo saulės, vėjo ir vandens ima byrėti.

„Tiltelis visada veikiamas bangų, vibracijos. Todėl, jei kas nors norite tilteliui naudoti kompozitinę dangą, žinokite, kad ji turi būti labai kokybiška, ji bus brangesnė ir sunkesnė už medieną“, – pabrėžia lieptelių statybų verslu užsiimanti D.Samulėnaitė.

Renkantis pontoninio tiltelio apkalimą, labai svarbu atsižvelgti į tai, kad mediena būtų lengva ir ilgaamžė. Tilteliui reikia parinkti tokią medieną, kuri būtų giliai impregnuota, nes ji turės nuolatinį sąlytį su vandeniu.

Pasiteiravus, kokios lieptelių kainos, pašnekovė sakė, kad tai priklauso nuo individualių klientų poreikių, t.y. kokio ilgio ir pločio lieptelis reikalingas, kokio dydžio tiltelio aikštelė pageidaujama. Visa tai susideda į bendrą sąmatą.

Polinis tiltelis – pliusai ir minusai

Jeigu pontoniniai tilteliai statomi vasarą, tai poliniai liepteliai įrengiami būtent dabar – žiemą. Tiesa, jau ir dabar nėra labai palankus metas jų statybai, nes neturime ledo. Mažosios bendrijos „Mano meistras“ atstovas Donatas sako, kad polinius tiltelius galima statyti tik tada, kai yra saugus ledas. Retesnėmis progomis poliniai liepteliai statomi ir vasarą, tačiau darbo sąnaudos didesnės, nes reikia statyti pastolius, procesas sudėtingesnis, ilgesnis bei, žinoma, brangesnis.

„Jei dugnas minkštas, reikia sunaudoti daug metalo, tuomet lieptelis tampa brangus. Jei dugnas pelkėtas, minkštas, visada patariame statyti pontoninį lieptelį. Kitais atvejais polinis lieptelis tinka beveik visur, bet dideliuose ežeruose pasitaiko, kad juos sulaužo didelis ledonešis. Taip pat kai kur reikalingi leidimai tokių lieptelių kalimui“, – aiškina jis.

Renkantis polinį tiltelį būtina įvertinti vandens lygio svyravimą. Jeigu vanduo smarkiai nusileis – vanduo bus toli, jei padarysite per žemus polius – vandeniui pakilus lieptelis gali būti apsemtas.

Pasiteiravus, kas brangiau – statyti polinį ar pontoninį lieptelį, pašnekovas svarsto, kad jei gruntas geras ir nereikia papildomai naudoti daugiau metalo, pontoninis lieptelis šiek tiek pigesnis. Be to, jis stabilesnis, nes jo nejudina vanduo. „Toks lieptas patogus žvejams, ypač tiems, kurie žvejoja dugnine meškere. Jis taip pat neskleidžia pašalinių garsų. Ant tokio lieptelio galima jaustis kaip ant vandens įrengtoje terasoje“, – užtikrina Donatas.

Populiarėja plaustai

Polinius ir pontoninius lieptelius statantis įmonės „Lieptai.lt“ atstovas Marius pastebi, kad poliniai liepteliai populiaresni sodybose su privačiu vandens telkiniu arba sodybose prie nedidelių ežerų. Pontoniniai liepteliai daugiausia statomi ant didžiųjų ežerų, tvenkinių, kur jaučiami vandens lygio svyravimai, tiltelis lieka panašiame vandens lygyje.

„Jei gamta nepadarys išdaigų, tiek pontoninis, tiek polinis tiltelis tarnaus vienodai ilgai. Greičiausiai susidėvi medinės tiltelio dalys, jas dažniausiai reikia atnaujinti po maždaug 15 metų. Mes naudojame maumedžio medieną arba giluminiu būdu impregnuotą pušį“, – dėsto lieptų statytojas.

Jo teigimu, specialios priežiūros tiltelio dangai nereikia, nebent pats jo šeimininkas nori jį paryškinti ar priderinti prie pirtelės fasado. Tokiu atveju galima tiltelį alyvuoti, tačiau tai daryti reikia itin kruopščiai, kad medžiagos nepatektų į vandenį.

Populiarėja tiltelių statyba su pritvirtinama aikštele, kurią atkabinus galima prikabinti variklį ir plaukioti kaip plaustu. Pasak Mariaus, tokį lieptelį sukonstruoti nesudėtinga, tereikia papildomai sumontuoti tvirtinimo detales.

„Tai labai patogu. Nuo pagrindinio tiltelio atlaisvini aikštelę, pritvirtini variklį ir gali plaukioti kaip plaustu. Vėliau prisišvartuoji, pritvirtini ir turi ištisą lieptą. Vis dėlto tai nėra labai dažnai užsakomas projektas, bet tokių užklausų daugėja. Tai žmonėms papildoma pramoga, kai su šeima ar draugais nori patogiai išplaukti į ežero platumas“, – tikina jis.

Praėjusiais metais itin brangusi mediena, tvirtinimo detalės, plastikas smarkiai išaugino ir lieptelių savikainą. „Lieptai.lt“ atstovas atviras: praėjusį sezoną klientams buvo net nepatogu pasakyti, kiek kainuoja jų statyba. „Darbų kainos nekėlėme, bet labai stipriai brango metalai. Pernai darbo turėjome pakankamai, tačiau pastebėjome, kad išgirdę kainas daug kas tiesiog nusprendė patys statytis lieptelius su statinėmis ar kitomis pigesnėmis medžiagomis“, – sakė Marius.


Kada statyti?

Pliusai

Minusai

Pontoninis lieptelis

Tik šiltuoju metų laiku.

Ilgaamžis, atrodo tvarkingai, tinka sodyboms prie didelių ežerų, atlaiko ledonešį, prisitaiko prie vandens lygio svyravimo, patogu nuo jo semti vandenį, galima gaminti su prikabinama aikštele.

Tiltelis banguoja, gali skleisti pašalinius garsus dėl nuolatinio judėjimo.

Polinis lieptelis

Žiemą, kai turime tvirtą ledą.

Ilgaamžis, tinka privačiuose tvenkiniuose ir mažuose ežeruose, kur nėra ledonešio, patogus žvejybai, stabilus, estetiškas.

Nukritus vandens lygiui, vanduo yra gana žemai, netinka statyti vietovėse, kur dugnas minkštas, pelkėtas.

Rekomenduojami video