Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaKultūraPatarimaiSveikata Regionai
Atskirk pelus nuo grūdų
Bendruomenės
Konkursai
Kultūra
LKBK – mūsų nepriklausomybės šauklys
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Nužudytų naujagimių kapinės Lietuvoje sparčiai plečiasi

„Sodoma ir Gomora!“ – baisisi mūsų tautiečiai, nuolat sekantys įvykius Lietuvoje. O šiurpti yra dėl ko: nuo pat pirmųjų šių metų dienų vykdomi protu nesuvokiami nusikaltimai. Sausio 2-ąją Saviečių kaime (Kėdainių r.) tėvas sumetė du savo mažamečius į šulinį. Abu vaikai mirė. Po penkių dienų, kilus gaisrui name Šiauliuose, žuvo trys be priežiūros paliktos mažametės sesutės. Na, o kovo mėnesį buvo nužudyti net trys naujagimiai. Pernai tiek naujagimių buvo nužudyta per metus.

Baudžiamojo kodekso (BK) 131 str. (naujagimio nužudymas) sakoma, jog „motina, dėl gimdymo nulemtos būsenos nužudžiusi savo naujagimį, baudžiama areštu arba laisvės atėmimu iki penkerių metų“. Psichologai pabrėžia, kad dar gajus požiūris, jog po gimdymo, kuris savaime yra baimę keliantis išgyvenimas, moteris ir neturi jaustis gerai. Užtat neretai į pablogėjusią pagimdžiusiosios emocinę savijautą ir nekreipia dėmesio jos artimieji.

Tačiau ar visada gimdymas sukelia tokią būseną, kai motina nukreipia agresiją į savo kūną ir kraują? Dalis vaikžudžių jau nuo pat nėštumo pradžios planuoja atsikratyti naujagimiu. Ir jų nebaido kitame BK – 129 (nužudymas) – straipsnyje numatytos gana griežtos bausmės. Kodėl joms yra lengviau nužudyti savo vaikelį nei atiduoti jį auginti giminaičiams, nunešti į Gyvybės langelį ar palikti prie ligoninės durų?

Atsakymo į šį klausimą nesuranda nei psichologai, nei kiti specialistai. Retai savo poelgį gali paaiškinti ir pati vaikžudė.

Įtarė sugyventinis

Kovo 9-ąją Karašilio kaime (Pakruojo r.) buvo įvykdytas žiaurus nusikaltimas. Vieno šio kaimo gyventojo namuose policijos pareigūnai rado Vaidą M. (25 m.), o šalia – vyriškos lyties naujagimį su nupjauta koja. Apie šiurpų nusikaltimą policijai pranešė Vaidos M. sugyventinis Sergejus K. (47 m.). Šis vyras su pareigūnais pasidalino įtarimais, kad jo draugė, prieš kelias dienas išėjusi iš jo namų, galėjo pagimdyti ir nužudyti naujagimį. Sugyventinis taip pat nurodė ir sodybos šeimininką, pas kurį galėjo prisiglausti jo draugužė.

Sergejaus įtarimai pasitvirtino – nuvykę nurodytu adresu policijos pareigūnai rado Vaidą M. su ką tik gimusiu vaikeliu, kuriam iki kelio buvo nupjauta viena kojytė. Moteris ėmė aiškinti, jog koją galėjo nugraužti šuo. Naujagimio galūnės pareigūnai taip ir nerado.

Iškviesta greitoji pagalba moterį išvežė į Pakruojo ligoninę, o vėliau gimdyvė buvo pervežta į Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko kliniką. Beje, gimdyvė buvo blaivi.

Kai pagerėjo sveikatos būklė, kūdikio nužudymu įtariama Vaida M. buvo uždaryta į areštinę.

Planavo iš anksto

Kol kas aišku tiek, kad moteris pas dešimtmečiu vyresnį Karašilių kaimo gyventoją pasiprašė pernakvoti tragedijos išvakarėse. Vaida M. berniuką pagimdė tuomet, kai šeimininkas buvo išėjęs į darbą. Jau per pirmąją apklausą moteris prisipažino, kad gimusį kūdikį uždusino, tačiau, kodėl taip pasielgė, paaiškinti negalėjo. Ji taip pat neneigė, kad atsikratyti naujagimiu planavusi iš anksto – ketino supjaustyti jį dalimis. Tačiau, pasak pareigūnų, per apklausą Vaida M. gailėjosi, kad nužudė savo sūnelį. Tiksli naujagimio mirties priežastis bus nustatyta atlikus histologinius tyrimus.

Tiek šiurpų įvykį tiriantys pareigūnai, tiek vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistai, tiek Vaidos M. artimieji tvirtina, jog moters elgesį nulėmė besaikis alkoholio vartojimas ir palaidas gyvenimo būdas.

Turimais duomenimis, Vaida M. daugiau vaikų neturėjo, per visą nėštumą į medikus nesikreipė.

Mergina yra kilusi iš Rozalimo (Pakruojo r.). Šeima, kurioje be Vaidos augo dar trys vaikai, buvo įtraukta į socialinės rizikos šeimų sąrašą dėl tėvų girtavimo. Vaidai buvo nustatyta psichinė negalia, tačiau sulaukusi pilnametystės mergina dėl neįgalumo pratęsimo niekur nesikreipė, ėmė girtuokliauti, susirado panašų į save, tik gerokai vyresnį sugyventinį Sergejų K. Pasak Vaidą M. pažinojusių rozalimiečių, jai trūko socialinių įgūdžių ir gero žmogaus, kuris ją prižiūrėtų.

Ikiteisminį tyrimą dėl naujagimio nužudymo kontroliuoja Šiaulių apygardos prokuratūra. Teismo buvo paprašyta leisti įtariamąją suimti dviems mėnesiams. Teismas prašymą patenkino.

Bus aiškinamasi, ar Vaida M. yra pakaltinama ir ar gali atsakyti už jai inkriminuojamą nusikaltimą.

Šiurpus radinys

Na o kovo pabaigoje buvo nužudyti dar du naujagimiai: vienas Kėdainiuose, kitas – Jonavoje.

Butas viename Chemikų gatvės daugiabutyje Kėdainiuose jau seniai kaimynų vadinamas landyne. Čia traukia visi, kas mėgsta išgerti. Tačiau vieną vėlų kovo vakarą alkoholio tvaiką „permušė“ šleikštus gendančios mėsos kvapas. Buto šeimininkė ėmė ieškoti, iš kur sklinda šis dvokas. Apieškojusi visus kampus, ji pasirausė neseniai pas ją apsistojusios iš užsienio grįžusios draugės (40 m.) daiktuose ir aptiko šiurpų paketą – plastikiniame maišelyje gulėjo naujagimio lavonėlis! Moteris tuoj pat iškvietė policijos pareigūnus. Gimdyvę pareigūnai surado dar tą patį vakarą ir ją sulaikė.

Pirminiais duomenimis, įtariama naujagimės nužudymu moteris kartu su sugyventiniu apie 10 metų gyveno Norvegijoje, bet prieš pat gimdymą, maždaug prieš savaitę, grįžo į Lietuvą. Niekas nežinojo, kad ji laukiasi – įtariama, kad nėštumą ji slėpė. Spėjama, jog moteris į gimtinę ir grįžo, kad galėtų niekam nežinant pagimdyti ir atsikratyti naujagimiu.

Sulaikyta moteris prisipažino pagimdžiusi dukrytę ir ją tuoj pat pasmaugusi. Kėdainių ir Kauno kriminalistai kreipėsi į teismą dėl vaikžudės suėmimo. Teismas leido keturiasdešimtmetę įtariamąją suimti 2 mėnesiams.

Neigė nėštumą

Po dviejų parų dar viena šiurpi drama paaiškėjo Jonavoje, kai kovo 24-osios popietę į Jonavos ligoninę lydima savo motinos atvyko smarkiai kraujanti Jelena A. (23 m.). Ją apžiūrėję medikai įtarė, kad jaunoji moteris arba yra po persileidimo arba ką tik po gimdymo. Tačiau atvykėlė atkakliai neigė gimdžiusi. Kadangi jos būklė buvo gana sunki, moteris iškart buvo paguldyta į ligoninę ir operuota.

Apie įtartiną atvejį medikai pranešė policijos pareigūnams.

Šie apieškojo įtartinos pacientės butą Chemikų gatvėje, tik šį kartą Jonavoje. Naujagimės lavonėlis buvo rastas įkištas į maišą, maišas – į kibirą, o kibiras – į skalbinių dėžę, kuri buvo paslėpta po lova. Mergytės kaklas buvo apvyniotas tvarsčiu.

Specialistų išvados nepalankios jaunai motinai – apžiūrėję naujagimės kūnelį ir atlikę skrodimą jie pranešė, jog mergytės mirtis – smurtinė. Prie Jelenos A. palatos durų ėmė budėti policininkai, mat buvo bijoma, kad moteris gali pabėgti.

Pareigūnai sako, jog bus atlikti visi reikalingi papildomi biocheminiai ir histologiniai tyrimai, tačiau ir preliminari išvada leidžia gimdyvei pareikšti įtarimus. „Išsamus tyrimas parodys, ar ji buvo pasmaugta. Ekspertai sakė, kad vaikelis gimė išnešiotas, gyvas. Pagal pirminę informaciją, nėštumą ji slėpė, taip pat slėpė ir gimdymo faktą. Tokios preliminarios išvados“, – žurnalistams paaiškino Kauno apygardos prokuratūros prokuroras Vytautas Gataveckas.

Kai gimdyvės būklė pagerėjo, ji atsidūrė teisėsaugininkų rankose. Prokuratūra prašė teismo Jeleną A. suimti trims mėnesiams, tačiau, teisėjo nuomone, moteris, auginanti du vaikus, nekelia grėsmės ir nuo tyrimo nesislėps, todėl leido ją suimti 12-ai dienų.

Tačiau moteris pripažino savo kaltę, tad namo buvo išleista po 5 dienų ir teismo lauks laisvėje.

Pagal kokį Baudžiamojo kodekso straipsnį bus Jelena A. teisiama – tyčinį bejėgiškos būklės kūdikio nužudymą ar naujagimio nužudymą dėl gimdymo nulemtos būsenos – priklausys nuo galutinių psichiatrų išvadų.

Neištikimas mylimasis?

Įtariamoji savo kraupiu poelgiu sukėlė didžiulį šoką savo artimiesiems. Jie tvirtina nežinoję, kad Jelena laukiasi. Kaimynai prasitarė, kad moteris susitikinėjo su iš kalėjimo grįžusiu vyru. Pasirodė, kad šis turi dar ir kitą moterį. Apie tai sužinojusi Jelena A. labai nusiminė. Galbūt todėl ir slėpė savo nėštumą nuo aplinkinių, o po to skurdas ir neviltis pastūmėjo žengti dar ir tokį baisų žingsnį.

Jonavietė gyvena tvarkingai, dirba, viena augina du vaikus. Artimieji tvirtino, kad Jelena labai mylėjo savo vaikus ir labai jais rūpinosi.

Po šio šiurpaus nusikaltimo imta kalbėti, kad Jelena A. jau ne pirmą kartą slėpė nėštumą. Prieš antrąjį gimdymą moteris, lankydamasi gydymo įstaigoje, irgi neigė esanti nėščia. Laimei, vaikelis auga gyvas ir sveikas.

Suėmus Jeleną A. laikinąja abiejų mažamečių globėja paskirta įtariamosios motina, kuri gyveno viename bute su dukra. Paleista iš suėmimo Jelena A. gyvens kartu su vaikais, tačiau, anot Jonavos rajono Vaiko teisių apsaugos tarnybos specialistų, šeima bus nuolat stebima.

Keliaus už grotų

O dabar – apie jau nuteistas vaikžudes. Neseniai Lietuvos apeliacinis teismas (LapT) pripažino, kad anksčiau išteisinta Plungės rajono, Nausodžio seniūnijos Mažiavų kaimo gyventoja Irma Burvienė (45 m.) yra kalta dėl pasikėsinimo nužudyti savo naujagimį ir turės kalėti 8 metus.

Kaip pranešė LApT pirmininko padėjėja ryšiams su visuomene Kristina Petrošienė, tokį sprendimą teisėjų kolegija priėmė nustačiusi, jog byloje surinkti ir ištirti įrodymai neabejotinai patvirtina, kad I. Burvienė pasikėsino nužudyti savo naujagimį.

Priešingai nei savo išteisinamajame nuosprendyje teigė pirmosios instancijos teismas, nustatytos aplinkybės leidžia daryti išvadą, kad moteris iš anksto planavo nužudyti gimusį vaikelį, pagimdžiusi neketino jo auginti.

Byloje nustatyta, jog moteris nėštumą slėpė ne tik nuo savo bendradarbių, bet ir nuo artimiausių žmonių – savo šeimos, bei gydytojų. Bendradarbiams ji neigė esanti nėščia, skundėsi turinti sveikatos problemų, nėštumą bandė maskuoti plačiais rūbais. Laukdamasi vaiko I. Burvienė į medikus dėl nėštumo nesikreipė, lankydamasi pas psichiatrę, kuri jai taikė medikamentinį gydymą, šią aplinkybę irgi nuslėpė. Turėdama išankstinę tyčią atsikratyti naujagimiu, I. Burvienė nėštumo laikotarpiu vartojo kūdikiui galinčius pakenkti raminamuosius vaistus, dirbo sunkius fizinius darbus, nors turėjo galimybę darbe dirbti lengvesnį darbą, laikėsi dietos. Be to, aplinkybę, jog moteris nesiruošė auginti savo kūdikio patvirtina ir tai, kad ji nesirūpino jokiais vaikelio auginimui reikalingais daiktais.

Taigi, I. Burvienė nuosekliai siekė atsikratyti naujagimiu, nuslėpti įvykusį gimdymą. Pagimdžiusi kūdikį moteris neįsitikino jo gyvybingumu, užspaudė burną, įdėjo į maišelį ir paslėpė šaldiklyje, vėliau išmetė į konteinerį.

Pripažindama moterį kalta ir skirdama jai bausmę, teisėjų kolegija atsižvelgė į moters asmenybę ir kitas aplinkybes (ji neteista, nebausta administracine tvarka, darbe buvo charakterizuojama teigiamai, yra ištekėjusi, augina kelis vaikus ir pan.) ir skyrė jai sankcijoje numatytą minimalią 8 metų laisvės atėmimo bausmę.

Niekas neįtarė

Priminsime, kad nusikaltimas įvykdytas 2014 metais. Tų metų balandį I. Burvienė pasiprašė išleidžiama atostogų, o grįžusi po poros savaičių, atrodė akivaizdžiai sulieknėjusi. Nors moteris gyrėsi, jog kilogramų nusimesti jai padėjo dieta, tačiau toks pasikeitimas, matyt, kai kam sukėlė įtarimų, nes policija gavo anonimo pranešimą apie galimai pagimdytą ir nužudytą kūdikį.

Vėliau, vykstant ikiteisminiam tyrimui, daugelis Irmos pažįstamų prisipažino, jog nė neįtarė, kad tvarkinga, negerianti, tris vaikus užauginusi moteris galėtų ryžtis tokiam kraupiam žingsniui – pagimdyti vaikelį ir išmesti jį į šiukšlyną. Mažai kam ir į galvą šovė mintis, jog Irma laukiasi – taigi, ne be jauniklė. O kai kurios kolegės ir kaimynės sakė, kad pamačiusios suapvalėjusią Irmos figūrą, nutarė, jog moteris tiesiog „pasitaisė“.

Lavonėlio nerado

Po anoniminio skambučio moteris atsidūrė areštinėje. Apklausiama I. Burvienė prisipažino pagimdžiusi neišnešiotą, negyvą kūdikį. Ji tikino buvusi ištikta šoko, tad nebežinodama, ką daryti, suvyniojo naujagimį į polietileną ir įkišo į šaldiklį, o po poros savaičių išmetė jį į buitinių atliekų konteinerį.

Teismo medicinos ekspertai nustatė, kad moteris vaikelį pagimdė pernai naktį iš balandžio 17-osios į 18-ąją. Prasidėjo naujagimio lavonėlio paieškos. Kadangi visos šiukšlės gabenamos į Jėrubaičių sąvartyną, Plungės rajono policijos pareigūnai šakėmis perkratė ne vieną kalną šiukšlių, tačiau nieko nerado. Nepadėjo nei ekskavatoriai, nei kinologų šuo. Paslėpto lavonėlio buvo ieškota ir aplink I. Burvienės trobą, tačiau taip pat – be rezultatų.

Nors pagrindinio įkalčio – naujagimio lavono – ir nebuvo rasta, byla pasiekė teismą, o I. Burvienei buvo pateikti kaltinimai dėl naujagimio nužudymo. Kaltinamajai net buvo atlikta teismo psichiatrijos ekspertizė, tačiau psichiatrų išvada buvo vienareikšmė – I. Burvienė pakaltinama ir turi atsakyti už savo veiksmus.

Ikiteisminį tyrimą organizavęs ir kontroliavęs Klaipėdos apygardos prokuratūros Pirmojo persekiojimo skyriaus prokuroras Arūnas Saunorius teismo prašė kaltinamajai skirti 8 metų laisvės atėmimo bausmę.

Buvo išteisinta

Pernai kovo pabaigoje Klaipėdos apygardos teismo teisėjų kolegija, išnagrinėjusi bylą, priėjo prie išvados, jog I. Burvienė yra nekalta.

Klaipėdos apygardos teismo išplatintame pranešime buvo pabrėžiama, jog „ikiteisminio tyrimo metu atliktą pirminę plungiškės apklausą, kurioje ji apklausta kaip liudytoja, teismas laikė niekine ir apskritai nevertino kaip įrodymo, kadangi ši procedūra atlikta pažeidžiant baudžiamojo proceso taisykles. Objektyviu įrodymu nelaikytas ir kitą dieną po šios apklausos moters parašytas prisipažinimas, kurį vėliau ji paneigė. Teisme apklaustų bendradarbių parodymai įvertinti kritiškai – kaip moteriškame kolektyve skleidžiamos apkalbos“.

Išteisinamajame nuosprendyje pabrėžiama, kad nesuradus naujagimio lavonėlio nepaneigta ir moters versija, jog vaikas gimė negyvas. Anot teisėjų kolegijos, egzistuojant šioms prielaidoms, apkaltinamojo nuosprendžio priėmimas negalimas.

Tačiau toks verdiktas netenkino ikiteisminį tyrimą kontroliavusio prokuroro A. Saunoriaus ir jis išteisinanamąjį nuosprendį apskundė. Prokuroro nuomoe, „kaltinamosios veiksmų seka leido pakankamai aiškiai suprasti, kad ji buvo suplanavusi tyčia atsikratyti naujagimio“. Kaip matome, prokuroras buvo teisus.

Liko laisvėje

Kovo pabaigoje LApT pakeitė nuosprendį ir dar vienai vaikžudei – buvusiai Kelmės rajono gyventojai Akvilei J. (22 m.). Išnagrinėjusi bylą teisėjų kolegija pašalino dvi atsakomybę lengvinančias aplinkybes, panaikino nuosprendžio dalį dėl moters pripažinimo ribotai pakaltinama, perkvalifikavo jos veiką iš tyčinio nužudymo į savo naujagimio nužudymą dėl gimdymo nulemtos būsenos ir skyrė jai 2 metų laisvės atėmimo bausmę. Tačiau pritaikė BK 75 str. ir atidėjo bausmės vykdymą dvejiems metams. Bausmės vykdymo atidėjimo metu moteris negalės išvykti iš gyvenamosios vietos be prižiūrinčios institucijos leidimo.

Vaikas – nuo skriaudiko

Bylos duomenimis buvo nustatyta, kad Akvilė (tuo metu dar netekėjusi) 2013-ųjų balandžio 24-ąją, Kelmės rajone, lauko tualete pagimdė moteriškos lyties naujagimį. Gimdyvė tuoj pat nutraukė virkštelę ir mergytę pasmaugė ir paliko ant išmatų.

Teisme Akvilė teigė, kad savo kaltės nepripažįstanti, kadangi nieko neprisimenanti. Mergina pasakojo, kad „viskas įvyko“ pas draugą švenčiant gimtadienį. „Prisimenu, kad man prasidėjo nugaros skausmai, todėl paprašiau draugo atnešti vaistų, juos įtryniau, skausmas praėjo, o ryte nuėjau į lauko tualetą, – sakė ji. – Neprisimenu, kaip viskas įvyko.“

Akvilė teigė neprisimenanti ir, ką pasakojo tyrėjai. „Ji man darė didelį spaudimą, sakė, jeigu nepasakysiu tiesos, bus blogai – tai tyrėja pasakė, kad aš nužudžiau ir pasmaugiau kūdikį“, – teisinosi mergina.

O ikiteisminio tyrimo metu jaunoji moteris tvirtino, jog buvo išžaginta automobilyje ir po to pastojo. Akvilė sakė, jog apie išprievartavimą niekam nesakiusi, nes buvo labai pasimetusi ir išsigandusi.

Netrukus po patirtos seksualinės prievartos ji rimtai ėmė draugauti su vaikinu, kurio namų lauko tualete ir pagimdė dukrytę. Draugas, pamatęs merginą iš tualeto grįžusią kruvinomis rankomis, pranešė jos motinai. Ši iš tualeto ištraukė naujagimę ir abi parvežė namo.

Prašė griežtos bausmės

Šiaulių apygardos teismas Akvilę J. nuteisė dėl naujagimio nužudymo, tačiau paskyrė gerokai švelnesnę bausmę nei numatyta įstatyme: jai buvo skirtas laisvės apribojimas vieneriems metams 9 mėnesiams ir 24 dienoms. Bausmės apribojimo metu moteriai buvo nurodyta neatlygintinai išdirbti 180 val. nemokamų darbų bei nekeisti gyvenamosios vietos.

Prokuroras, prašęs moteriai skirti 12 metų laisvės atėmimo bausmę, tokį nuosprendį apskundė apeliacine tvarka. LApT nuosprendį šiek tiek pakeitė, tačiau už grotų moters nepasiuntė.

Kol laukė apeliacinio teismo verdikto, Akvilė susituokė su mylimu vaikinu ir susilaukė dar vieno vaikelio.

Abu šie LApT nuosprendžiai dar gali būti skundžiami Lietuvos Aukščiausiajam Teismui.

 

Aurelija ŽUTAUTIENĖ

Rekomenduojami video