Baltijos šalių gyventojų apklausa rodo, kad Lietuvoje didžiausią nerimą kelia geopolitinė įtampa – dėl jos nerimauja 56 proc. respondentų. Taip pat 45 proc. lietuvių teigia esantys sunerimę dėl augančių maisto ir kasdienių išlaidų.
Tuo metu Estijoje ir Latvijoje svarbiausiu rūpesčiu išlieka būtent kainų augimas – dėl to nerimauja atitinkamai 66 proc. ir 49 proc. gyventojų, atskleidė apklausa.
Ekonomisto Aleksandro Izgorodino vertinimu, šie rezultatai atspindi tiek pasaulines, tiek vietines įtampas. Lietuva kol kas palyginti geriau atlaikė pastarųjų metų ekonominius iššūkius, todėl kaimyninėse šalyse daugiau dėmesio skiriama kasdienėms išlaidoms.
„Citadele“ banko inicijuota apklausa taip pat parodė, kad 26 proc. lietuvių, 24 proc. latvių ir 9 proc. estų nerimauja dėl sveikatos. Dėl asmeninių ar šeimos finansų sunerimę 15 proc. lietuvių ir latvių bei 26 proc. estų. Beveik dešimtadalis lietuvių nerimauja dėl finansų rinkų svyravimų, o 5 proc. apklaustųjų Lietuvoje jaučia įtampą dėl darbo vietos stabilumo.
Lietuviai taip pat labiau nei kaimynai išreiškia nerimą dėl klimato kaitos – apie tai kalba 8 proc. respondentų (Estijoje – 4 proc., Latvijoje – 2 proc.).
Gyventojų buvo klausiama ir apie jų elgesį stresinėse ar neapibrėžtose situacijose. Lietuvoje 46 proc. apklaustųjų teigė mažinantys išlaidas ir daugiau taupantys, 41 proc. stengiasi koncentruotis į tai, ką gali kontroliuoti, o 12 proc. nurodė, kad nesiima jokių veiksmų. Estijoje taupymas dar populiaresnis – jį nurodė 57 proc. apklaustųjų, o Latvijoje – 33 proc.
Apklausą 2025 metų balandį internetu atliko tyrimų agentūra „Norstat“. Kiekvienoje Baltijos šalyje apklausta mažiausiai po 1 tūkst. gyventojų nuo 18 iki 74 metų.
Parengta pagal Eltą