Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Vanduo: skęstama ir po vieną, ir po du

Vasara – atostogų ir todėl įvairiausių pagundų gamtoje metas. O jeigu vasara dar ir karšta – o tokia ji šiemet Lietuvoje ir prognozuojama, tai jau ir šiandien aišku, kad rudenį teks liūdnai konstatuoti, jog per tris vasaros mėnesius šalyje paskendo kelios dešimtys žmonių. Taip juk būna kasmet.

PAGD skaičiai byloja

Štai pernai oficialioji statistika skelbė, kad per vasarą įvairiuose Lietuvos vandens telkiniuose paskendo 54 žmonės – daugiausia vyrai (net 48). Tarp skenduolių vasarą buvo ir 5 vaikai. Juodžiausias dėl skenduolių mėnuo pernai buvo liepa – nuskendo 26 asmenys. Birželį ir rugpjūtį vanduo pražudė po 14 nelaimėlių.

Verta atkreipti dėmesį į šiuos skaičius, nes jie kasmet labai panašiai svyruoja.

Vasara Lietuvoje dar tik neseniai prasidėjusi, o skenduolių nemažai užfiksuota jau ir iki birželio 1-osios, vasaros kalendorinės pradžios. Šalies Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD) birželio 1-ąją pateikė savo skaičius: per penkis šių metų mėnesius Lietuvos vandens telkiniai pražudė 57 žmones. Ir tai yra ne absoliučiai visi skenduoliai, nes dalis jų iš vandens telkinių ištraukiama be ugniagesių gelbėtojų pagalbos, tad tokie atvejai PAGD nefiksuojami.

Liūdina tai, kad ši juodoji statistika nė kiek nemažėja, nors pačių gyventojų Lietuvoje nuolat mažėja. Štai pernai per 5 mėnesius šalis, anot PAGD statistikos, neteko 42 paskendusių žmonių, užpernai – 51, 2015-aisiais – 38, 2014-aisiais – net 59, 2013 metais – 50. Taigi vien tik per 5 mėnesius, skaičiuojant pastaruosius 6 metus, dėl maudynių ir kitokių problemų vandenyje gyvenimas pirma laiko nutrūko net 297 žmonėms!

Nuskendo sutuoktiniai

PAGD duomenimis, vien per šių metų gegužės mėnesį, kuris Lietuvoje buvo neįprastai karštas ir tuo viliojantis žmones prie vandens telkinių, paskendo mažiausiai 10 žmonių.

Galima tik stebėtis, tačiau gegužę giltinė prie vandens labiausiai darbavosi kažkodėl Kelmės krašte. Štai gegužės 23-iosios pavakarę gelbėtojų pagalbos šaukėsi 15 metų paauglys iš Valpainių kaimo. Berniukas tuo metu tik vienas iš visų keturių šeimos vaikų buvo namie su tėvais, kai šie abu nutarė išsimaudyti nuosavame vandens telkinyje prie namų. Šį jie patys ir buvo išsikasę.

Paauglys matė, kaip pradėjo skęsti mama (46 m.), o jai į pagalbą šoko tėtis (46 m.). Gelbėti moterį vyrui sekėsi sunkiai, tad sūnus nuo kranto numetė tėčiui padangą. Berniukas matė, kad situacija darosi vis grėsmingesnė, suvokė, kad vienas tėvams nebepadės, tad nuskubėjo pagalbos pas kaimynus.

Buvo iškviesti ugniagesiai gelbėtojai.

Kai paauglys parbėgo prie šeimos tvenkinio, nė vieno iš tėvų vandens paviršiuje jau nebuvo matyti.

Atvykę gelbėtojai, praėjus maždaug 50 minučių nuo pranešimo jiems, iš vandens telkinio vieną po kito ištraukė abu paauglio tėvus. Deja, jau tik negyvus kūnus.

Dėl ko tuokart staiga pradėjo skęsti moteris, belieka tik spėlioti, nes abu žmonės nuskendo – nebepapasakos. Jų vaikus (9–20 m.) turbūt visą gyvenimą kankins klausimas, kodėl tėčiui nepavyko išgelbėti mamos ir pačiam išsigelbėti, kodėl likimas lėmė netekti iškart abiejų tėvų.

Šeimos išsikastas vandens tvenkinys nebuvo labai gilus, šeimos narių mėgstamas. Abu kūnai aptikti 2 metrų gylyje, maždaug už 3 metrų nuo kranto.

Po šios tragedijos šeimos gyvenimas pažiro šipuliais – du jaunesnieji vaikai staiga tapo globotiniais. Laimei, kad artimųjų, o ne svetimų žmonių.

Ugniagesiai linkę priminti, kad labai dažnai nelaimė vandenyje įvyksta, kai žmogus neįvertina rizikos, taip pat – savo jėgų ir galimybių. Neretai prie to prisideda ir prieš maudynes išgertas alkoholis.

Pirmokas su keturračiu

Dar vienas skenduolis tuoj pat po sutuoktinių tragedijos, praėjus nepilnai savaitei, papildė tokių nelaimėlių statistiką Kelmės krašte – Paverpenio kaime esančiame tvenkinyje nuskendo pirmokas (7 m.).

Šis įvykis netipinis – mažametis nuskendo ne maudydamasis, o vandenyje netikėtai atsidūręs per jį ištikusią eismo nelaimę. Šiurpiausia, kad berniukas tuo metu vairavo keturratį motociklą, dėl savo jauno amžiaus neturėdamas tokios teisės. Kas tądien žinojo, kad vaikas važinėjasi keturračiu, ir kas leido tai daryti, aiškinasi ikiteisminį tyrimą atliekantys policijos pareigūnai.

Vis dėlto pats skaudžiausias faktas – kad vaiko gyvybė nutrūko. Berniukas nepasilepino jo laukusiais vasaros atostogų malonumais, šeimos vasaros planais.

Gedulas ir kaltės jausmas užgulė šio vaiko artimiausius, mat berniukas tuo metu laiką leido pas savo močiutę.

Manoma, kad keturratį  motociklą vairavęs mažametis, važiuodamas netoli tvenkinio, lemtingu momentu dėl savo menkų jėgų ir vairavimo patirties stokos nesugebėjo suvaldyti šios transporto priemonės ir įsuko į tvenkinį. Vandenyje atsidūrusį keturratį ir vaiką žmonės pastebėjo greitai, berniuką ištraukė, vaikas dar gaivintas, tačiau džiugesnių žinių nebesulaukta – mažametis mirė.

Paaiškėjo, kad vaikas vairavo nustatyta tvarka neregistruotą keturratį, nedraustą privalomuoju civilinės atsakomybės draudimu, jo techninė apžiūra dar nebuvo atlikta.

Berniuko tėvai ir seneliai seniūnijos darbuotojų apibūdinami teigiamai.

Akylos priežiūros stoka

Šis įvykis dar kartą skaudžiai bedė pirštu tėvams, seneliams ir kitiems suaugusiesiems, kad mažamečiai turi būti akylai prižiūrimi kiekvieną minutę, jiems turi būti užtikrinta saugi aplinka ir garantuoti saugūs užsiėmimai. Kitaip – tragedija už kampo ir gedulas.

Ypač – kai vaiko savarankiškai leidžiamas laikas susiję su vandeniu. Juk šiemet jau net du 2 metukų mažyliai (sausį ir balandį), stokodami reikiamos suaugusiųjų priežiūros, tapo upės vandens (Panevėžio r.) ir privačios sodybos tvenkinio (Skuodo r.) aukomis, nors jų šeimos laikomos tvarkingomis ir rūpestingomis, o tragedijas prišaukęs vanduo – visai netoli namų...

„Akistata“ nelinkusi kaltinti nuskendusių mažylių tėvus ar senelius, nes tokios nelaimės, rodos, nenuspėjamos, tačiau jos bent turėtų būti skaudi pamoka kitiems, auginantiems mažylius, kad tokių nelaimių būtų išvengta.

Liūdna birželio pradžia

Nelaimės vandenyje – labai dažnos. Skaičiuojant vien tik Lietuvos ugniagesių gelbėtojų  užfiksuotus įvykius, pernai pranešimų dėl vandenyje skęstančio ar jau tik plūduriuojančio žmogaus buvo beveik 400.

Šių metų birželis šalyje irgi jau pasižymėjo skenduoliais. Per pirmąją savaitę – po skenduolį kone kas antrą dieną. Žinia – savaitgaliai paprastai būna tragiškiausi.

Štai birželio 1-ąją ugniagesiai gelbėtojai Biržų rajone iš Agluonos upės ištraukė plūduriuojantį moters kūną. Jį pastebėjo praeivis, nes kūnas buvo maždaug už pusės metro nuo kranto.

Birželio 2-osios popietę skenduolis buvo ištrauktas Kauno mariose. Vandenyje plūduriuojantis vyro kūnas irgi buvo pastebtas praeivių.

Birželio 6-osios pavakarę gelbėtojai darbavosi Tapelių kaime (Vilniaus r.) – čia, Lydekinio ežere, maždaug už 6–7 metrų nuo kranto, buvo matyti skenduolio kūnas. Gelbėtojai jį ištraukė parankinėmis priemonėmis.

Birželio 7-osios vakarą skenduolis buvo ištrauktas iš vandens telkinio Bindzeliškių kaime (Rokiškio r.). Vyrui, atrodo, jėgų pritrūkę parplaukti į krantą vos 2 metrus...

Visi šie įvykiai tiriami minėtų rajonų policijos pareigūnų.

Kartais – ilga paieška

Beje, skenduolius vandens telkiniai ne visada atiduoda greitai – kartais kūnų ieškoma ir po kelias dienas, ir net po kelis mėnesius. Štai gegužės 29-ąją policijos pareigūnai Suvalkijoje gavo pranešimą, kad Nemune ties Seredžiaus miesteliu (Jurbarko r.) nuskendo jaunas vyras (27 m.). Anot kartu su juo buvusio bičiulio, vaikinas nuėjo maudytis į Nemuną, įbridęs nuplaukė pasroviui ir nebesugrįžo.

Profesionalūs gelbėtojai ne vieną dieną ieškojo skenduolio – vieną dieną nuo ryto išžvalgė Nemuno atkarpą nuo Jurbarko mažųjų laivų prieplaukos iki Seredžiaus (per 40 kilometrų), kitą dieną gelbėjimo žygį kartojo, paieškos valtis į vandenį nuleido ir trečią dieną, ir ketvirtą.

Anot policininkų, antrinančių ugniagesiams gelbėtojams, tragedija vandenyje, kai nuskęsta pilnametis žmogus, suaugusysis, – tai dažniausiai to paties žmogaus neatsargaus elgesio ar alkoholio vartojimo pasekmė.

Tik faktai:

PAGD kaskart įspėja gyventojus būti ypač atsargius prie vandens telkinių: nesimaudyti nepažįstamose, nuošaliose vietose, ypač – išgėrus alkoholinių gėrimų.

Būtina pasirinkti paplūdimį arba vietą, kur maudosi daugiau žmonių ir kur budi gelbėtojai – pavojinga ir netgi draudžiama maudytis karjeruose, kanaluose, priešgaisriniuose rezervuaruose.

Negalima prie vandens palikti be priežiūros mažamečių vaikų, negalima išdykauti valtyje, gulint ant pripučiamojo čiužinio ir panašiai.

Pamačius skęstantį žmogų, kviestina gelbėjimo tarnybą skubiuoju pagalbos telefonu 112.

 

Irena ZUBRICKIENĖ

Rekomenduojami video