Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Sugrįžtantys emigrantai pasigenda vietos valdžios dėmesio

Į gimtas vietas grįžę ir čia verslą kuriantys žmonės sako pasigendantys ne tik šalies, bet ir vietos valdžios dėmesio. Verslininkai bent jau pirmaisiais metais norėtų išskirtinių sąlygų ir lengvatų. Seimas priėmė demografijos, migracijos ir integracijos politikos programą: konsultacijos emigrantams bus teikiamos vieno langelio principu. Tačiau migracijos ekspertai teigia – grįžtančiųjų daugės, kai šalyje pagerės ekonomika.

Pasižvalgyti po pasaulį pravartu, sako biržiečiai, prekiaujantys vėžiais ir jūrų gėrybėmis. Jie tikisi sėkmės, mat Lietuvoje vėžiai nyksta, o ar juos pirks biržiečiai – neaišku.

Užtat pirkėjų nestokoja verslininkai, prekiaujantys daržovėmis ir vaisiais. Iš Norvegijos grįžę Erikas ir Valda Kleiniai ne taip džiaugiasi, kaip jų pirkėjai. Ketverius metus Biržuose sau dirbanti šeima sako, kad uždarbio vos užtenka mokesčiams.

„Šeimos verslams, bent jau dabar, tai nulis. Jei norim uždirbti, turim dirbti po 16 val. per parą, vaiko nematom, per 3 metus sugebėjom nusisamdyti vieną darbuotoją ir tai vos ją galim išlaikyti“, – pasakojo verslininkas E. Kleinis.

Pustrečių metų kavinėje besisukantis Almantas tikina, kad sunkumai – praeityje, tačiau pirmųjų žingsnių net nenori prisiminti.

„Viską  savom jėgom, niekas nieko nepadėjo, viską radom, ieškojom, domėjomės internete. Priemonių yra, tik sunku surasti“, – sakė kavinės savininkas Almantas Bružas.

Savivaldybė skaičiuoja, kad pernai iš Biržų išvyko beveik 400, o grįžo vos 100 žmonių. Specialios programos emigrantams savivaldybė neturi. Vardija vyriausybės patvirtintas verslo liudijimų, nekilnojamojo turto mokesčių lengvatas.

„Patys jau su savo svajonių pildymo  programa sugrįžo, jiems savivaldybės konsultacijos nereikalingos, o kuriems reikalingos, prašom – kreipkitės bet kada tiesiogiai į  merą arba į kitas tarnybas“, – kalbėjo Biržų rajono meras Valdemaras Valkiūnas.

„Kartais užtektų to paprasto pakonsultavimo, bet sunku prisibelsti, nes tu nežinai net į kurias duris  reikia pasibelsti“, – teigė kavinės savininkas A. Bružas.

Seimas patvirtino specialią programą emigrantams grąžinti – žadama teikti  konsultacijas vieno langelio principu. Premjeras sako, kad programa bus veiksminga tuomet, kai ir vietos valdžia emigrantams rodys išskirtinį dėmesį.

„Bet kokiu atveju gali kreiptis į vyriausybę, jeigu iškyla kokios problemos. Mes visuomet laukiame, gali atvykti ir parašyti, o kas susisiję su mokesčiais, kuriuos nustato savivaldybės, tai jų kompetencija, sakykim, atleisti nuo nekilnojamojo turto mokesčio ar lengvatą teikti“, – sakė Saulius Skvernelis.

Migracijos ekspertai įsitikinę, kad programa neveiks, kol šalyje nepagerės socialinė ir ekonominė padėtis.

Rekomenduojami video