„Jeigu tai pasitvirtins, Alytaus miestas mėgina pasiekti dugną kultūriniuose frontuose“, – tokį įrašą feisbuko profilyje ketvirtadienio vakarą išplatino istorikas, mokslų daktaras Žygimantas Buržinskas „Alytaus naujienas” taip pat pasiekė elektroninis alytiškio chemijos mokslų daktaro Donato Žmuidinavičiaus laiškas, kuriame nuogąstaujama, kad galimai Alytaus miesto savivaldybei pateiktas prašymas nugriauti seniausią pastatą šioje Nemuno pusėje, esantį Šilelio g. 16, vadinamąją Alytaus skerdyklą.
Šiai informacijai
išplitus internete, ji sulaukė audringų alytiškių reakcijų,
kurias apibendrina Vilniuje gyvenanti buvusi Alytaus miesto
savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja Gitana
Pinkevičienė: „Čia tikrai? Mieste, kuriame sunku rasti kažką
vertingesnio negu sovietiniai daugiabučiai, norima ir
paskutinius likučius sunaikinti?“
„Alytaus naujienos“ domėjosi, kokia situacija yra iš tikrųjų.
„Alytaus
miesto savivaldybės administracija yra gavusi prašymą
adresu Šilelio g. 16, Alytuje, griauti 7 statinius. Jį
pateikė statinių savininkas. Priežasties nėra privaloma
nurodyti ir savininkas jos nenurodo. Prašymas yra
nagrinėjimo stadijoje“, – tokį komentarą vakar „Alytaus
naujienoms“ pateikė Alytaus miesto savivaldybė.
Redakcijos
žiniomis, pastatų savininkas yra Alytaus bendrovė „Parama“.
Įmonės atstovai telefonu nekomentavo, ar tikrai jie yra
savininkai ir jei taip, kodėl pateikė tokį prašymą, prašė
klausimus suformuluoti raštu. Atsakymo į laišką redakcija,
kol straipsnis buvo rengiamas, nesulaukė, jei toks atsiras –
paviešinsime.
Pastatas kaip paveldas nesaugomas
Kultūros paveldo departamento Alytaus – Marijampolės teritorinio skyriaus vyr. specialistė Dalia Lungevičienė „Alytaus naujienoms“ sakė, kad dr. D.Žmuidinavičiaus kreipimosi pagrindu, kilus grėsmei objektui, įrašytam į Nekilnojamojo kultūros paveldo inventoriaus sąrašą, skyrius ruošia raštą Kultūros paveldo departamentui dėl tikslingumo objektui Šilelio g. 16 rengti Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos akto projektą. Jei bus nuspręsta rengti tokį projektą, Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos posėdyje bus priimamas sprendimas dėl objekto įregistravimo (ar neįregistravimo) Kultūros vertybių registre.
Pastatas Šilelio g. 16 yra įrašytas į Nekilnojamojo kultūros paveldo inventoriaus duomenų suvestinę, bet nėra saugomas kultūros paveldo objektas, o jo apraše teigiama: „Pastatas dabar žinomas, kaip buvusi skerdykla, išorinė siena (sienos) mūryta, tikėtina, XVIII a. II pusėje. Po nubyrėjusiu tinku galima įžvelgti suporintų piliastrų liekanas, buvusių langų ertmes, taip pat žemėmis užpilto pusrūsio angas. Po pastatu rūsyje yra kryžminių skliautų rūsių patalpos. Galima įžvelgti, kad pastatas buvo vėliau perstatomas XIX a., bei XX a. I pusėje. Labai tikėtina, kad tai XVIII a. pab. Alytaus miesto plane pažymėto ūkinio pastato liekanos. Pasirodę šio buvusio pastato XVIII a. pab.–XIX a. pr. planai gali patvirtinti šio statinio liekanų išlikimą.“
„Alytiškiai, nepadarykit sau neatleistinos gėdos!“
„Vasara – atostogų metas, bet jeigu tai pasitvirtins, Alytaus miestas mėgina pasiekti dugną kultūriniuose frontuose. Mane pasiekė informacija, kad galimai šiuo metu savivaldybei yra pateiktas prašymas nugriauti šį seniausią Alytaus pastatą. Galimai suskubta po to, kuomet po mūsų apsilankymo pradėtos procedūros įtraukti vieną iš Alytaus karališkosios ekonomijos XVIII a. II pusės pastatų į Kultūros paveldo vertybių registrą. Nemėgstu prašinėti to viešai, bet dalinkitės šia informacija, kad nebūtų per vėlu. Juk negali taip atsitikti, kad Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės palikimas bus sunaikintas dėl nusikalstamo aplaidumo. Galbūt tai pasieks ir atsakingus savivaldybės asmenis. Alytaus karališkoji ekonomija yra tai, ant ko Alytus galėtų ryškiausiai pastatyti savo praeities pasakojimą, išlipant iš bukų ir pilkų sovietinės industrializacijos naratyvų. Miesto pasakojimas yra miesto tapatybė. Alytiškiai, nepadarykit sau neatleistinos gėdos“, – tokios yra Merkinės muziejaus direktoriaus dr. Ž.Buržinsko mintys.
Fantastiškas pastatas idealioje vietoje
PAPILDYTA
Redakciją pasiekė Vytauto Didžiojo pirmosios lietuvių lietuviškos gimnazijos Vilniuje alumnų bendruomenės laiškas "Dėl LDK Alytaus karališkosios ekonomijos teritorijos ir jos pastatų".
laiškas adresuotas ir Alytaus miesto merui N.Cesiuliui. Mes Gerb. "Alytaus Mere, Pirmosios lietuvių – lietuviškos – Vytauto Didžiojo gimnazijos alumnai kreipiamės į Jus, ar rasite – politinės, dvasinės, moralinės valios, išgelbėti Alytaus LDK laikų paveldą? Ar Alytus taps antruoju Pakruojo dvaro dvyniu, su rūmais bravoru ir parku juk teritorija didelė? Ar Alytus su savo išlikusiu paveldu taps turistų meka?, turėdamas daug LDK laikų, taip pat tarpukario paveldo objektų ir XIV a. bažnyčią? Ar vis tik išliks Alytus tik su Maxima (Santaikos g.) turistais?" – rašome jame.
Žemiau – visas laiškas.
Informuojame, kad Alytuje istorinėje išlikusioje po Antro pasaulinio karo senojoje miesto dalyje, adresu Šilelio g. 16, teritorijoje, norima nugriauti XVIII a. II p. pastatus ir jų likučius. Alytaus senamiestis beveik visas buvo sulygintas su žeme per II pasaulinį karą. Tokia liūdna informacija apie griaunamus Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės pastatus viešai pasirodė spaudoje. Pasak istorikų, čia buvo Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės Alytaus karališkosios ekonomijos teritorija. Reikia pastebėti visai netoli nutolusi nuo istorinių sostinių Kernavės, Trakų ir pagrindinės LDK valdovo rezidencijos Vilniuje. Istorikas Merkinės krašto muziejaus direktorius m. dr. Žygimantas Buržinskas savo „Facebook" paskyroje teigia, kad čia buvo dvaro komplekso pastatas, šalia buvo dvaro komplekso rūmai, išlikusi didžioji pastato dalis 1 aukštas ir fligelių frontonai istoriniai rūsiai. Jis pasidalino Lenkijoje saugomais LDK senųjų aktų archyvuose šio pastato ir teritorijos planais. Sovietmečiu po Antro pasaulinio karo, uždengta konservuota kaip 1 a. aukšto pastatas, šiame pastate buvo įrengta skerdykla. Dabar pagal išlikusius brėžinius yra aišku, kad buvo 2 aukštų pastatas su fligeliais. Verslininkai yra pateikią Alytaus savivaldybei pastatų griovimo leidimą. Pasak Alytaus savivaldybės atstovų, prašymas nagrinėjimo stadijoje. Verslininkai įsigiję šią teritoriją planuoja statyti 3 daugiaaukščius ir įrengti 70 butų su parkingu. Jie teigia nieko apie senąją istorinę Alytaus karališkąją ekonomiją nežino, tačiau stendas šalia esančioje Nemuno gatvėje aiškiai nurodo, kad Alytaus istorinė teritorija.
Pažymime,
kad Alytuje Šilelio gatvė yra istorinio LDK Alytaus karališkosios
ekonomijos dalis, dvarvietės teritorija, čia vykdomi gatvės
rekonstrukcijos darbai ir gretimai archeologiniai tyrinėjimai, kiek
mums žinoma vietoje senojo bruko norima užkloti naują asfaltbetonio
dangą. Mes Lietuvos Vytauto Didžiojo kunigaikščio garbingą vardą
gavusios pirmos lietuvių lietuviškos gimnazijos alumnai, negalime
leisti, kad Lietuvoje būtų sunaikintas Lietuvos Didžiosios
kunigaikštystės paveldas. Prašome žiniasklaidos atstovus neatlyginamai
paviešinti šią informaciją, padėti sustabdyti griovimo darbus ir
išsaugoti atstatyti senojo bruko dangą.