Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Šeštadienį Vilniaus Užupyje - renginys baltarusių kovotojams remti

2022 metų rugsėjo 24 dieną, šeštadienį, nuo 14:00 valandos šv. Baltramiejaus bažnyčios, vienintelės gudiškos katalikiškos parapijos Lietuvoje, šventoriuje, Užupio 17A, Vilniuje, vyks paramos renginys-koncertas, skirtas Ukrainos ginkluotųjų pajėgų (ZSU) Kosto Kalinausko vardo gudų tautinio pulko kariams ir savanoriams paremti.

Rengėjai išplatino šį pranešimą :

UŽ GUDŲ LAISVĖS KOVOTOJUS!

ЗА БЕЛАРУСКIХ ВАЯРОЎ СВАБОДЫ!

2022 metų rugsėjo 24 dieną, šeštadienį, nuo 14:00 valandos šv. Baltramiejaus bažnyčios, vienintelės gudiškos katalikiškos parapijos Lietuvoje, šventoriuje, Užupio 17A, Vilniuje, vyks paramos renginys-koncertas, skirtas Ukrainos ginkluotųjų pajėgų (ZSU) Kosto Kalinausko vardo gudų tautinio pulko kariams ir savanoriams paremti. Paramos renginio organizatoriai yra Užupio bendruomenė, žinoma kaip Užupio Respublika, baltarusių savišalpos organizacija „Dapamoga“  ir rusakalbių emigrantų Vilniuje žiniasklaidos portalas „Pogulianka“.

2022 metų vasario pabaigoje prasidėjo atvira Rusijos karinė agresija suverenios Ukrainos teritorijoje. Daugelis mąstančių ir suvokiančių europiečių tai suvokia kaip agresiją ir tragediją visai laisvojo pasaulio Europai.  Baltarusiams ir lietuviams Putino puolimas suvokiamas ypač jautriai, atsižvelgiant į istoriškai broliškus santykius su ukrainiečiais nuo LDK laikų. Visi stebime su kokia drąsa kovoja Ukrainos kariai ir prie jų prisijungę kitų šalių savanoriai, su kokiu pasiaukojimu siekia mūsų bendros pergalės! Jų pastangos ir aukos priartina mus prie pagrindinės šiandieninės užduoties – išvyti Rusijos karius iš Ukrainos žemės – sprendimo, nes būtent šio karo mūšio laukuose sprendžiamas ne vien Ukrainos, bet gudų tautos ateities ir Baltarusijos valstybingumo likimas.

Renginio vieta - Šv. Baltramiejaus apaštalo vardo bažnyčios šventorius Užupyje - taip pat yra simbolinė vieta. Dėl paramos 1863-1864 metų sukilimui prieš carinę Rusijos imperiją, kurio vienas iš vadų buvo Kostas Kalinauskas, Lietuvos katalikų bažnyčia buvo persekiojama. Po sukilimo pralaimėjimo Rusijos carinė  valdžia šią bažnyčią uždarė. Sovietmečiu vieta buvo išniekinta, jos teritorijoje buvo įrengtos skulptūros dirbtuvės, gaminusios sovietinius stabus. Taip čia buvo iškaltas paminklas diktatoriui V. Leninui, stovėjęs Vilniaus Lukiškių aikštėje, kurį, beje, šio renginio organizatoriams sėkmingai pavyko nugriauti 1991 rugpjūčio 23 dieną. Tačiau 1997 metais šventovė atgijo: bažnyčia atšventinta, bendromis vietos bendruomenės ir Lietuvos Katalikų Bažnyčios pastangomis atvertas naujas puslapis jos istorijoje. Bažnyčia buvo perduota Lietuvos baltarusių katalikų bendruomenei. Pamaldos čia vyksta tik baltarusių kalba.

Vieta, kurią pasirinko organizatoriais – Užupis – visai neatsitiktinė. Sakalas Gorodeckis, Užupio Respublikos premjeras apie sisteminę paramą kovojančiai Ukrainai: „Jau 2013 metų gruodį į Maidaną Kijeve išėję protestuoti ukrainiečiai kreipėsi pagalbos į Užupį. Taip nuo 2014-ųjų sausio Užupis yra pagalbos Ukrainai priešakyje. Pirmieji renginiai skirti atkreipti dėmesį į ukrainiečių bendražygių siekius vyko būtent Užupio Respublikos teritorijoje, kai tuo metu oficiali Lietuvos valdžia vangiai reagavo į vykstančius tenai įvykius. Nuo 2014 metų pavasario esame nepaskelbto karo Ukrainai paramos sukūryje. 2022 metais prasidėjus atvirai Kremliaus Rusijos agresijai, vasario gale buvo suruoštas ir pirmosiomis kovo dienomis pirmasis karavanas pasiekė priešakines kovojančios  Ukrainos pozicijas. Antrasis paramos karavanas jau siekė Kijevą ir aplankė besikuriantį, bet jau kovo krikštą gavusį Kosto Kalinausko vardo gudų batalioną (tuo metu). Šiuo metu neformalus paramos judėjimas #daiktaifrontui tinklas nuolat, be pompastikos, pastoviu dažnumu tyliai aprūpina daugiau nei 20 Ukrainos kariuomenės dalinių. Logistikos paslaugomis draugiškai naudojasi daugelis kitų paramos teikėjų veikiančių Lietuvoje, tame tarpe ir valstybinės institucijos. Logistinė misija taip pat pasipildė lietuvių instruktorių misija dirbančia būtent Kosto Kalinausko vardo gudų pulke, kurią labai vertina Ukrainos kariuomenės specialiųjų pajėgų (ZSU SSO) inspektoriai. Tačiau apie tai daugiau, jau pasiekus pergalę.“

Emilis Chalikovas, Krymo totorių palikuonis, vienas iš žiniasklaidos portalo „Pogulianka“, siekiančio prieškarinių etninių pajėgų solidarumo, įkūrėjas: „Pogulianką sukūrė ir vysto politinių emigrantų iš Baltarusijos ir Rusijos komanda. Daugeliui mūsų draugų tenka likti šalyse agresorėse, kad vietoje priešintųsi propagandos mašinai, kurstančiai Kremliaus karą. Mes, priverstinėje emigracijoje, dedame nuoširdžias pastangas padėti frontui ir kovojančiai Ukrainai, nes puikiai suvokiame, kad Baltijos šalys gali tapti kitu Putino taikiniu.“

Renginio organizavimas būtų neįmanomas be gudų savišalpos  organizacijos „Dapamoga“, kuri veikia Lietuvoje nuo 2020 m. Vienas iš pagrindinių šios organizacijos tikslų, be humanitarinių, yra sudaryti sąlygas tęsti baltarusių, kurie priversti likti už tėvynės ribų, politinį pasipriešinimą. Nuo karo Ukrainoje pradžios „Dapamoga“ dalyvavo daugiau nei 20-yje prieškarinių mitingų. Prie Baltarusijos Respublikos ambasados „Dapamoga“ tęsia ilgiausią politinį protestą. Baltarusiai surengė žuvusių protesto didvyrių ir baltarusių savanorių, žuvusių kovose už Ukrainą, portretų memorialą. „Dapamoga“ įkūrėja ir siela Natalija Kolegova pasakoja: „Prieš metus teko organizuoti prieglaudą, kurioje politiniai pabėgėliai iš Baltarusijos gyvena tol, kol atsistoja ant kojų Lietuvoje. Per tą laikotarpį be jokių fondų pagalbos, mes privačių asmenų pastangų ir paramos dėka, mes padėjome daugiau 1500 žmonių, bėgusių nuo Lukašenkos režimo represijų. Šie žmonės dėkinga Lietuvos valstybei suteikusiai prieglobstį. Jie pilno ryžto kovoti. Labai pergyvename dėl vyrų, kurie nesitenkino ramybe Vlniuje ir buvimu su šeimomis, ir savanoriškai išvyko kariauti į frontą Ukrainoje, papildydami Kosto Kalinausko pulko karių gretas. Šie žmones dabar aukoja tenai, kas jiems brangiausia - savo sveikatą ir gyvybę už mus. Kviečiame visus prisijungti prie lėšų rinkimo Kosto Kalinausko vardo pulko, kurio kariai dabar kovoja ZSU gretose, reikmėms! Jie kovoja, kad kartu eitume mūsų bendrų tikslų link ir priartintų Ukrainos pergalės dieną ir dieną, kai Baltarusijos valstybė vėl įgis suverenitetą, o gudų tauta atgaus laisvę!“

Šis renginys buvo sukurtas siekiant paremti baltarusius karius savanorius. Kaip sakė koncerto vedėja profesionali muzikantė Galina Žilinskaja: „Tai darome vardan mūsų šalies ateities. Baltarusijos ateitį matome kaip nepriklausomą šalį su veikiančiomis viešosiomis institucijomis ir išvystyta ekonomika, kuri palaiko gerus santykius su kaimynais. Šalis, kurioje kiekvienas pilietis turi teisę balsuoti, o įstatymai yra privalomi visiems. Kur baltarusių kalba ir kultūra taps tautinės tapatybės pagrindu. Dėl to mes ir toliau kovojame už laisvę. Ir mes tai darome visur. O patys drąsiausi rizikuojame gyvybe mūšio lauke. Šiandien ir rytoj. Iki visiškos pergalės“.

Apie Ukrainos kariuomenės Kosto Kalinausko vardo gudų pulką:

https://www.facebook.com/belwarriors

https://t.me/belwarriors

Rekomenduojami video