Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
S. Jakeliūnas: Švedijoje G. Nausėda negalėtų siekti prezidento posto

Jei tai būtų Švedija, vargu ar Gitanas Nausėda galėtų siekti šalies vadovo posto, po Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) posėdžio, kuriame į klausimus atsakinėjo ekonomistas Gitanas Nausėda, sakė komiteto pirmininkas Stasys Jakeliūnas.

Ekonominės krizės priežastis tiriančios komisijos pirmininkas S. Jakeliūnas aiškino, kad asmeninės G. Nausėdos atsakomybės prieš dešimtmetį įvykusioje finansų krizėje jis nematąs. Tačiau, akcentavo S. Jakeliūnas, didieji komerciniai bankai yra dėl jos atsakingi.

„SEB banko, kaip ir kitų didžiųjų bankų, atsakomybė buvo tokia, kad jie, realiai ir de facto spausdindami pinigus, sukėlė ekonomikos bumą, nekilnojamojo turto kainas ir darbo užmokesčio kėlimą ypač statybų sektoriuje. To padariniai buvo sparčiai augančios pajamos į biudžetus“, - kalbėjo S. Jakeliūnas. Pasak jo, tiek komerciniai, tiek Lietuvos bankas yra dėl įvykusios krizės atsakingi.

„Mano manymu, komerciniai bankai techniškai yra atsakingi dėl krizės. Lietuvos bankas atsakingas dėl to, kad neprižiūrėjo komercinių bankų, ir atsakingo skolinimosi gairės turėjo būti įvestos ne 2011 metais, bet 2005“, - aiškino jis. Tačiau, kalbėjo politikas, konkrečiai G. Nausėdos atsakomybės jis nematąs.

„Paties Nausėdos atsakomybės mes tiesiogiai, bent jau aš neišgirdau iš tų atsakymų. Galbūt jis galėjo pateikti rekomendacijas vadovams, kad būtų atsakingiau elgiamasi. Kita vertus, jis gerai pasakė, kad, jei ne SEB bankas, tai kiti bankai būtų darę tą patį“, - teigė S. Jakeliūnas. Tačiau politikas pridūrė, kad G. Nausėdos anksčiau užimtas postas nesiderina su jo siekiu tapti šalies vadovu.

„Mano asmenine nuomone, dėl bankų atsakomybės ir nuolatinių sąsajų bankų poveikio ir įtakos krizei jis, nors ir pakankamai atvirai atsakinėjo, bet, jei būtų išrinktas prezidentu, tikėtina, vargu ar būtų nešališkas ir objektyvus, vertindamas bankų veiklą ir Lietuvos banko veiklą. Nes yra dar neišspręstų istorijų ir negautų atsakymų tiek dėl „Snoro“, tiek dėl Ūkio banko. O komercinių stambiųjų bankų įtaka likusiai finansų sistemos daliai dėl blogų paskolų, nemokumo ir kitų procesų yra šito tyrimo ir galbūt būsimų tyrimų objektas. Todėl, mano manymu, Gitanas Nausėda, jeigu tai būtų Švedija, turbūt būtų sunkiai įsivaizduojama, kad jis kandidatuotų į prezidentus“, - apibendrino S. Jakeliūnas.

Prezidento posto siekiantis G. Nausėda trečiadienį liudijo BFK tyrimo komisijoje, atliekančioje prieš dešimtmetį įvykusios finansų krizės priežasčių tyrimą. Tuo metu ir iki paskelbiant, kad dalyvaus 2019 m. vyksiančiuose Prezidento rinkimuose, G. Nausėda ėjo SEB banko prezidento patarėjo pareigas.

Rekomenduojami video