Dzūkijos sostinės Ulonų gatvės vieno medinio daugiabučio gyventojams liko tik savaitė įvykdyti savivaldybės nurodymą nugriauti savavališkai pasistatytus medinius sandėliukus ir garažus. Antraip to imsis pati vietinė valdžia. Gyventojai buvo susitikę su savivaldybės atstovais, teikė pasiūlymus, bet pripažįsta, kad reikalavimas nugriauti šiandien juos varo į neviltį. Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI) „Alytaus naujienas“ informavo, kad neturi duomenų apie tai, jog sandėliukai prie Ulonų gatvės medinių daugiabučių yra pastatyti nelegaliai.
Tyrimas – prieš trejus metus
Alytuje,
Ulonų gatvėje, daugiau nei prieš aštuonis dešimtmečius pastatytų
vienuolikos medinių dviaukščių daugiabučių gyventojai nuo sovietinių
laikų kiemuose turi sandėliukus, garažus ir kitas rakandams susidėti
skirtas patalpas. Ir beveik visi šie statiniai – nelegalios statybos.
Bent jau taip traktuojama miesto savivaldybės administracijoje.
Tik
savaitė liko iki vietinės valdžios reikalavimo nugriauti sandėliukus
prie vieno Ulonų gatvės medinio daugiabučio. Antraip tokių statinių
nugriovimą inicijuos pati savivaldybė. O siekiant sutvarkyti aplinką
šioje, vienoje Dzūkijos sostinės vartų teritorijoje, pradėta nuo
daugiabučio, esančio naujai įrengto kempingo kaimynystėje. Mat čia
apsigyvenantieji stebisi kaimyniniais, prastai atrodančiais ir miesto
nepuošiančiais statiniais.
„Alytaus naujienos“ kreipėsi į VTPSI, prašydamos atsakyti į klausimus dėl sandėliukų pastatymo teisėtumo prie Ulonų gatvės medinių dviaukščių daugiabučių.
Inspekcija informavo,
kad tiksliai negalinti pasakyti, ar prie visų šios gatvės medinių
dviaukščių daugiabučių sandėliukai, garažai ir kiti pagalbiniai pastatai
yra nelegalūs. Statybų informacinėje sistemoje „Infostatyba“ nėra
duomenų, jog jie statyti savavališkai.
VTPSI nurodė, kad pagal prieš
trejus metus gautą Alytaus miesto savivaldybės administracijos pranešimą
inspekcijos pareigūnai atliko tyrimą dėl galimai savavališkai
pastatytų statinių nesuformuotos valstybinės žemės sklype prie dviejų
Ulonų g. 63 ir 65 medinių daugiabučių. Jie abu – prie pat tuomet dar
planuoto statyti kempingo, vieno iš jų gyventojai – dabar raginami
nusigriauti sandėliukus.
Neatmestina, kad savivaldybė dėl šių dviejų medinių daugiabučių kreipėsi į inspekciją, siekdama būti tikra dėl sandėliukų statybos teisėtumo.
Ar yra teisinis pagrindas?
Kodėl prireikė savivaldybei sužinoti sandėliukų teisėtumą būtent prie minėtų Ulonų gatvės daugiabučių? Jau 2005 metais savivaldybė parengė detalųjį planą dėl žemės sklypo suformavimo kempingo įrengimui kaimyninėje teritorijoje ir rūpėjo išsiaiškinti, kokie statiniai aplinkui.
Šio plano antriniame dokumente arba aiškinamajame rašte konstatuota, kad „tarp medžių pastatyta daug savavališkų statinių – garažų, ūkinių pastatų, jais naudojasi gretimų daugiabučių gyventojai, visi teritorijoje esantys savavališkai pastatyti statiniai turi būti nugriauti arba iškelti“.
Tačiau, vadovaujantis statybas reglamentuojančiais teisės aktais, tik VTPSI gali konstatuoti savavališką statybą. Inspekcijos pasiteiravome, ar ji taip yra padariusi dėl prie Ulonų g. 63, 65 medinių daugiabučių pastatytų sandėliukų. Atsakyta, kad inspekcijoje tokių duomenų nėra.
Dabar savivaldybė, prašydama iki gegužės 18-osios nusigriauti sandėliukus prie Ulonų g. 63 namo, nurodė ne sandėliukų statybos savavališkumą, o tai, kad jie nėra registruoti Nekilnojamo turto registre. Kaip žinia, nesudėtingų, laikinų statinių šiame registre registruoti nereikia.
Tad šiuo atveju tiesa gyventojų pusėje, nes lyg ir nėra teisinio pagrindo juos įpareigoti nugriauti ūkinius pastatus.
Pirmas kėsinimasis buvo nesėkmingas
Prieš trejus metus, prieš pat savivaldybės kreipimąsi į VTPSI, Ulonų g. 63 ir 65 namų gyventojai buvo raginami nusigriauti valstybinėje žemėje įsirengtus sandėliukus. Tuomet nebuvo įspėjimo, jei tai nebus padaryta, darbų imsis savivaldybė.
Dabar akivaizdu, kad pirmas kėsinimasis buvo nesėkmingas. Bent jau tuo metu minėtus namus administravo savivaldybei pavaldi bendrovė „Alytaus butų ūkis“ ir ji VTPSI informavo, kad butų savininkai yra įsirengę įvairius pagalbinio ūkio statinius, nes namuose yra krosninis šildymas ir malkoms sandėliuoti reikalingos patalpos.
Padėtis nei dėl krosninio šildymo, nei dėl malkų sandėliavimo nepasikeitė iki šiol. Ulonų gatvės mediniai daugiabučiai neturi sandėliukų pačiuose namuose, tad gyventojams reikia turėti kur pasidėti ir ūkinius rakandus ar dviračius.
Gyventojai jaučiasi neišgirsti
Ulonų gatvės daugiabučio gyventojai, kurie per šią savaitę turi nugriauti sandėliukus ir atliekas sukrauti į savivaldybės iniciatyva atgabentą konteinerį, šiandien jaučiasi savivaldybės neišgirsti ir tai juos varo į neviltį.
Savivaldybės vadovybė buvo išdėsčiusi savo poziciją, kad pirmiausia sandėliukus reikia nusigriauti, po to jiems išnuomos žemę prie namo ir bus galima statytis naujus pagalbinius pastatus. Girdi, dar nėra būta, kad miesto taryba nebūtų sutikusi išnuomoti žemę daugiabučiui.
Čia gyvenanti Diana Račkytė tvirtino, kad susitikus
su savivaldybės atstovais, buvo pateiktas pasiūlymas, jog gyventojai
gali per savivaldybės nurodytą terminą naujai apsikalti ūkinius
statinius, pakeisti stogus, juos padaryti vienodo aukščio. Tai būtų
žmoniškas bėdos sprendimas, o dabar savivaldybė eina prieš gyventojus.