Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Piktybinis pažeidėjas galės siautėti ir toliau

Lietuvos apeliacinis teismas (LApT) pranešė, kad patenkino Mindaugo Mažeikos, turinčio Asilo pravardę, advokato Ričardo Girdziušo skundą ir įtariamąjį nužudymo byloje paleido į laisvę. Tai jau ne pirmas kartas, kai teismai šį įtariamąjį tik palaiko suimtą ir paleidžia.

Šį kartą skundą nagrinėjusi LApT teisėjų Aloyzo Kruopio, Jolantos Čepukėnienės ir Viktoro Kažio kolegija nustatė, kad Kauno apygardos teismas (KAT), skirdamas M. Mažeikai griežčiausią kardomąją priemonę – suėmimą, padarė teisės taikymo klaidą. Baudžiamojo proceso kodekse nenumatyta galimybė tuo pat metu tam pačiam asmeniui taikyti ir griežčiausią kardomąją priemonę, ir švelnesnes kardomąsias priemones. O skiriant M. Mažeikai suėmimą, paliktas ir 20 000 eurų užstatas, už kurį jis buvo paleistas į laisvę dar 2016 metų pabaigoje. Dėl šios priežasties suėmimas M. Mažeikai dabar pakeistas į švelnesnę kardomąją priemonę – stebėjimą elektroniniu prietaisu (apykoje).

Priimant tokį sprendimą buvo atsižvelgta ir į tai, kad M. Mažeika serga sunkia onkologine liga, įtraukta į sunkių ir nepagydomų ligų sąrašą (IV stadija). Ir jos gydymas, kaip rašoma ekspertų išvadoje, laisvės atėmimo vietų ligoninėje negali būti teikiamas, todėl taikant suėmimą jam nebūtų tinkamai užtikrinta sveikatos priežiūra. Be to, anot sprendimą priėmusios teisėjų kolegijos, nors duomenys apie M. Mažeikos padarytus naujus administracinės teisės pažeidimus bei baudžiamąjį nusižengimą ir neigiamai jį charakterizuoja, savo pavojingumu jie neprilygsta nusikaltimams. Ši Lietuvos apeliacinio teismo nutartis yra galutinė ir neskundžiama.

Dingo per Velykas

Mažeikai yra pareikšti kaltinamai dėl to, kad jis 2016 metų kovo 29 dieną, būdamas apsvaigęs nuo psichotropinių, narkotinių medžiagų bei alkoholio, du kartus šaudamas iš tiksliai tyrimo metu nenustatyto savadarbio arba perdirbto šaunamojo ginklo kitam žmogui į galvą, jį nužudė. Taip pat jis kaltinamas svetimo turto sunaikinimu – automobilio padegimu ir bandymu papirkti pareigūnus.

Su nusikalstama Agurkinių grupuote siejamas, jau 3 kartus teistas, Igoris L., buvo rastas negyvas Šatijų kaime (Kauno r.), miškelyje, prie molio karjero, 2016 metų kovo 30-osios popietę. Nužudytojo žmona pareigūnams teigė, kad jos vyras tragedijos išvakarėse, su šeima visiems atšventus Velykas, išvyko su draugu padėti šiam iš Vilniaus parvairuoti automobilį. Išvykdamas Igoris žadėjęs namo grįžti vakare, tačiau negrįžo.

Kitą dieną jo ieškoti puolę artimieji išgirdo kraupią naujieną – Igoris nužudytas. Anot nužudyto vyro žmonos, priešų jiss neturėjo, jokių grasinimų nebuvę. Pastaruoju metu Igoris oficialiai buvo bedarbis. Pagal profesiją jis buvo statybininkas, svarstė galimybę išvykti dirbti į užsienį arba įsidarbinti vairuotoju Lietuvoje.

Tik vienas įtariamasis

Vyro nužudymą pradėję tirti Kauno policijos Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus pareigūnai išsiaiškino, jog M. Mažeika iš Vilniaus grįžo taksi automobiliu. Vėliau jis draugų, tarp kurių buvo ir Igoris, prašė, jog šie iš Vilniaus parvairuotų jo BMW, tačiau šie į Vilnių taip ir neišvažiavo. Užsuko į parduotuvę ir vėliau, jau girtaudami ir ieškodami narkotikų, važinėjo po Kauną. Jau kitą dieną policija sulaikė du įtariamuosius – M. Mažeiką ir Dainių Paldavičių. Vienas įtariamasis buvo sulaikytas paryčiais, kitas – vidurdienį savo draugės bute. Pasipriešinti jie nespėjo. Vėliau dar buvo sulaikytas ir Ramūnas Pakutka, su kuriuo naktį po nužudymo praleido Asilas.

Vyrai neigė nužudę Igorį. Tačiau, klausantis M. Mažeikos pokalbių telefonu, buvo užfiksuota, kaip vyrai, tarp kurių buvo ir Igoris, automobilyje tariasi važiuoti pirkti kokaino. Fone girdisi ir nedraugiškas jų tarpusavio bendravimas. O apie devintą vakaro M. Mažeika jau skambino tėvui ir pranešė turintis problemų. Šio pokalbio fone jau buvo girdėti kažkoks gargaliavimas, panašus į žmogaus agoniją.

Šatijų kaime buvo aptiktas tik nužudyto vyro kūnas. Vėliau pareigūnai, pasitelkę narus, Romaškių kaimo tvenkinyje ieškojo ginklo ar automobilio, kuriuo naudojosi nusikaltėliai, tačiau jų taip ir nerado. Po Igorio L. nužudymo pareigūnai teigė, kad šis nusikaltimas, manoma, nėra nusikalstamų gaujų karo išdava. „Pagal mūsų turimus duomenis, buvo per ilgai švenčiamos Velykos, per ilgai vartotas alkoholis ir psichotropinės medžiagos“, – tuomet teigė Kauno apskrities policijos vadovas Darius Žukauskas.

Tyrėjų teigimu, Asilas iki šiol teistas net 8 kartus, o D. Paldavičius – 3. M. Mažeika yra vienas Vilijampolės nusikalstamo susivienijimo atšakos – vilkikų grobimais išgarsėjusios Kryžkelės gaujos – lyderių. D. Paldavičius irgi siejamas su grupuotėmis. Jis priklauso jaunesniajai nusikaltėlių kartai. Šie įtariamieji ir jų auka buvo gerai pažįstami.

Suimtas D. Paldavičius vėliau buvo išleistas į laisvę pagal rašytinį pasižadėjimą neišvykti paėmus dokumentus. Dar vėliau tiek jo, tiek R. Pakutkos atžvilgiu ikiteisminis tyrimas buvo nutrauktas neįrodžius, kad jie dalyvavo nusikaltime. Po tokio prokuroro sprendimo D. Paldavičius su R. Pakutka dingo iš Lietuvos.

Liudytojų parodymai

Kauno apygardos teisme, nagrinėjant Igorio L. nužudymo bylą, tiek D. Paldavičius, tiek R. Pakutka jau davė parodymus. D. Paldavičius šiuo metu Suomijos kalėjime atlieka penkerių metų laisvės atėmimo bausmę už nusikaltimą, susijusį su narkotikais.

Šis vyras liudijo organizavus vaizdo konferenciją, jo apklausoje dalyvavo ir teisėja iš Suomijos. D. Paldavičius sakė viską jau senai užmiršęs ir prašė vadovautis ikiteisminio tyrimo metu duotais parodymais, kurie, anot liudytojo, yra teisingi.

Teisėjui Gyčiui Večerskui paskelbus ikiteisminio tyrimo metu D. Paldavičiaus duotus parodymus, paaiškėjo, kad M. Mažeiką šis pažįsta nuo tada, kai abu atliko bausmes Kybartų pataisos namuose. O tą dieną, kuri, kaip paaiškėjo vėliau, buvo paskutinė Igorio L. gyvenime, M. Mažeika paprašė D. Paldavičiaus nuvežti jį į Vilnių. Tačiau reikėjo ir antro vairuotojo – parvairuoti ten likusį M. Mažeikos automobilį. Dėl to pastarasis ir paskambino Igoriui L. Į Vilnių jie ketino vykti M. Mažeikos tėvo automobiliu „Honda“. Tačiau, vos įsėdus, M. Mažeika užsimanė išgerti, vėliau – kokaino. Kokainą traukė ir Igoris. Anot D. Paldavičiaus, nuvežęs M. Mažeiką ir Igorį į Raudondvario plento 5-ąjį taką, juodu ten ir palikęs M. Mažeikos tėvo automobilyje.

Matyt, apsvaigęs nuo alkoholio ir narkotikų, M. Mažeika ir nušovė Igorį. Ko gero, dėl savo agresyvaus nevaldomo charakterio, nes jokių kitokių nužudymo motyvų teisėsaugininkai neišsiaiškino.

Paaiškėjo tik tai, kad automobilį „VW Golf“ M. Mažeika pasiskolino iš savo pažįstamo Radikiuose. Sakė, jog neturi kuo grįžti namo. Kitą dieną šis automobilis buvo rastas sudegintas Domeikavoje. Ekspertai jame rado įrodymų, jog šiuo automobiliu iš Kauno buvo vežtas nušauto Igorio L. kūnas.

Liudininkas, M. Mažeikos draugas nuo vaikystės, R. Pakutka, teigė, kad M. Mažeiką į Domeikavą tąnakt jam atvežė kažkoks nepažįstamas asmuo automobiliu „VW Golf“. Svečias buvo labai girtas, tačiau norėjo išgerti dar. O šiam išnaudojus visas jo namų atsargas, teko važiuoti ieškoti daugiau. Anot R. Pakutkos, važinėjo jis tada su M. Mažeika iki paryčių, bergždžiai bandydamas perduoti savo bendrakeleivį šio seseriai, kuri jo neįsileido, ar Kauno centre gyvenančiai pažįstamai, kurios namuose M. Mažeika sukėlė konfliktą. Tuomet dar nepilnametis draugės sūnus irgi paliudijo, jog Asilas veržėsi į butą, mosavo virš jo galvos vyno buteliu.

Galiausiai R. Pakutka išleido M. Mažeiką Raudondvario plento gale – prie tilto, kur jis nusvirduliavo vieno daugiabučio link.

Ir R. Pakutka, ir D. Paldavičius teigė nematę tada pas M. Mažeiką jokio ginklo.

Teismas jau apklausė visus liudytojus ir kitame teismo posėdyje, kuris įvyks rugsėjo 25-ąją, parodymus turėtų duoti ir pats M. Mažeika.

Piktybinis pažeidėjas

Būdamas suimtas iš pradžių M. Mažeika didesnę laiko dalį praleido ne tardymo izoliatoriaus kameroje, o ligoninėje. Todėl 2016 metų lapkričio 23 dienos LApT nutartimi kardomoji priemonė – suėmimas buvo pakeista į užstatą bei dokumentų paėmimą, paskirta teismo psichiatrinė ekspertizė. Šia nutartimi vyras buvo įpareigotas nekliudyti tolimesniam tyrimui, nedaryti naujų nusikalstamų veikų.

Kai tik artimieji įvykdė teismo įpareigojimą ir sumokėjo 20 000 eurų užstatą, M. Mažeika atsidūrė namuose. Būdamas laisvėje vyras ramiai negyveno. Neturėdamas vairuotojo teisių jis įkliuvo už vairo ir, siūlydamas pareigūnams kyšį, bandė išsipirkti. Taip pat buvo nustatyta, jog vyras vairavo ir būdamas apsvaigęs nuo alkoholio bei narkotinių medžiagų, o pernai liepos mėnesį sukėlė eismo įvykį, kurio metu apgadino 4 transporto priemones. Tuoj po to jis buvo sulaikytas.

Kaip tuomet pranešė Kauno apskrities VPK, „kadangi asmuo galimai toliau vykdė neteisėtas veikas, piktybiškai vengė vykti į ekspertinį skyrių ekspertizės atlikimui, taip trukdydamas tolimesniam tyrimui, buvo priimtas sprendimas vyrą sulaikyti“.

Pareigūnai jo prašmatnų juodos spalvos „BMW X5“ užspeitė Draugystės gatvėje. M. Mažeika buvo ištrauktas iš automobilio, paguldytas ant šaligatvio ir kaip mat surakintas antrankiais. Už eismo įvykį teismas jam skyrė 1350 eurų baudą.

2017 metų rugpjūčio 21 dienos nutartimi M. Mažeikai paskirta kardomoji priemonė – suėmimas 20 dienų, kurios terminas vėliau buvo pratęstas 2 mėnesiams, tačiau rugsėjo 27 dieną LApT nutartimi kardomoji priemonė – suėmimas – panaikinta, o lapkričio 3 dienos Kauno apygardos prokuratūros prokuroro nutarimu panaikinta ir kardomoji priemonė – dokumentų paėmimas.

Šiemet liepos 3-ąją M. Mažeika, neturėdamas teisės vairuoti, vėl buvo sulaikytas Kaune už „Mercedes Benz“ vairo. Vyras buvo dar ir lengvai apsvaigęs (0,51 prom.). Jo vairuoto automobilio apžiūros metu rastas ir folijos gabalėlis su galimai narkotinėmis medžiagomis – kanapėmis ir baltos spalvos milteliais.

Prokuroras vėl kreipėsi į teismą prašydamas suimti M. Mažeiką, nes šis „piktybiškai pažeidinėja paleidimo už užstatą sąlygas“. Per pusantrų metų laisvėje jis net 8 kartus buvo sulaikytas vairuojantis automobilį neturėdamas tokios teisės ir neblaivus. Jau nekalbant apie tai, kad, būdamas apsvaigęs, sukėlė masinę avariją, per kurią buvo sudaužyti penki automobiliai.

„Jis tiesiog piktnaudžiauja savo padėtimi“, – argumentavo savo prašymą izoliuoti M. Mažeiką nuo visuomenės prokuroras, akcentavęs ne tik sistemingai jo daromus įstatymų pažeidimus, bet ir tai, kad šis piktybinis pažeidėjas nėra sumokėjęs nė vienos jam skirtos baudos.

Ir nors KAT skyrė teisiamajam suėmimą, LApT vėl paleido M. Mažeiką į laisvę.

Terorizavo draugę

Iš teismuose jau nagrinėtų kriminalinių istorijų matyti, kad ne vieną nusikaltimą įvykdęs Asilas – gana žiaurus, netgi, galima teigti, sadistas.

Kauno apygardos teismas 2008 metų vasarį jam skyrė 2 metų ir 10 mėnesių laisvės atėmimo bausmę jo draugės kankinimo ir senajai Daktarų kartai priskiriamo Remigijaus Vaičiūno, pravarde Limpukas, arba Plūgas, sunkaus sveikatos sutrikdymo byloje.

Tuomet prokuroras siūlė M. Mažeikai skirti 9 metų nelaisvės bausmę, bet teisme pavyko įrodyti tik nedidelę dalį kaltinimų, tad vyras buvo nuteistas kalėti gerokai trumpiau. Jis buvo pripažintas kaltu tik dėl draugės terorizavimo. O dėl išpuolio Limpuko kieme, neteisėto ginklo ir psichotropinių tablečių laikymo – išteisintas. Atsirado liudytojų, žinančių, kad per išpuolį Domeikavoje M. Mažeika esą buvo girtas, užrakintas savo buto balkone.

Vairuotojų siaubas

Mažeika vienu metu garsėjo kaip automobilių vagis. Vilkikų vagystės buvo tikras siaubas ir policijos pareigūnams, ir vairuotojams, ir krovinių savininkams. Autostradoje siautėjo vilkikų plėšikų gauja, kurioje veikė tuo metu labai garsūs nusikaltėliai.

Plėšimų scenarijus buvo klasikinis: pirmiausia tyčia slapta buvo praduriama nusižiūrėto automobilio padanga, o vėliau, kai vairuotojas sustodavo jos pakeisti, išnirdavo plėšikai ir pagrobdavo automobilį ar jo krovinį.

Baudžiamoji byla buvo iškelta po to, kai į pareigūnus kreipėsi Lenkijos įmonės „Comez Tans“ vilkiko su puspriekabe vairuotojas, pranešęs apie vagystę. Vilkiką su puspriekabe, kurioje buvo apie 20 tonų šaldytos mėsos, vairuotojas paliko Kaune, prie degalinės „Regio“. Grįžęs po kelių valandų sunkvežimio neberado. Tirdami įvykį pareigūnai nustatė, kad vilkikas paslėptas Dotnuvos seniūnijoje (Kėdainių r.), Aušros kaime, ūkininko G. N. angare. Automobilį paslėpę asmenys į angarą buvo atvykę ne kartą. Sugedus priekabos šaldytuvui, jie mėsą perkrovė į kitus automobilius ir išgabeno. Vilkikas ūkininko angare stovėjo apie 10 parų, kol jį ir surado pareigūnai. Pasak ūkininko, jo angare anksčiau buvo laikomi dar 2 vilkikai.

Prarijo kabliuką

Beje, Renaldas V., pravarde Kazys, Ernestas B., pravarde Beždžionė, ir Asilas įkliuvo užkibę ant Kauno policijos Autotransporto vagysčių tyrimo skyriaus pareigūnų užmesto kabliuko. Mat pastarieji nepraleido pro ausis pranešimų, gautų iš policijos informatorių, kad miesto organizuoti nusikaltėliai ieško pieno miltelių pirkėjų. Tokiais apsimetę pareigūnai tuoj pradėjo derybas. Pardavėjai sutiko 30 000 JAV dolerių vertės pieno miltelius parduoti už 20 000 dolerių ir net pristatyti krovinį pirkėjui savo transportu. Į sutartą vietą – aikštelę autostrados 125-ajame kilometre, netoli posūkio iš greitkelio į Kėdainius, atvažiavo išnuomotas vienos Kėdainių transporto įmonės sunkvežimis su preke, o jį lydėjo net keli prabangūs automobiliai (juose sėdėjo grupė policijai žinomų nusikalstamo pasaulio atstovų). Kai šie surengė mažytį pasitarimą, operatyvininkai vieną po kito suguldė įtariamuosius ant žemės ir „papuošė“ antrankiais.

Netrukus paaiškėjo, kad nusikaltėlių atgabenti maišuose supakuoti pieno milteliai yra pagrobti kartu su vilkiku Šilalės rajone. Į kabiną įsibrovę užpuolikai rusiškai pareikalavo vairuotoją tylėti, jei šis dar norįs gyventi. Vienas iš plėšikų sėdo prie vairo ir nuvairavo vilkiką 200–300 metrų į miško gilumą. Čia vairuotojas buvo išmestas iš kabinos, o likę jį saugoti keli vyrukai maždaug per 2 valandas sugirdė savo aukai gerą pusbutelį degtinės, neužmiršdami pasivaišinti ir patys. Po to vairuotojui buvo prisakyta dar pusvalandį nejudėti iš vietos. Tada „sargybiniai“ dingo tamsoje.

Sulaikius įtariamuosius, pareigūnams nesunkiai pavyko nustatyti, kad pieno milteliai buvo perkrauti Kėdainių rajone, miško masyve, netoli Keleriškių kaimo buvusioje raketinėje sovietinės armijos bazėje.

Po to, kai siekiant suaktyvinti autovilkikų bei kitų prabangių automobilių vagysčių ir plėšimų tyrimą, Kauno apygardos prokuratūros vadovo įsakymu buvo sudaryta specializuota pareigūnų grupė, kuri sulaikė pagrindinius nusikalstamo pasaulio veikėjus, užsiėmusius vilkikų plėšimais, tokių nusikaltimų skaičius Lietuvoje ženkliai sumažėjo.

 

Petras KURMELIS

 

Rekomenduojami video