Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaKultūraPatarimaiSveikata Regionai
Atskirk pelus nuo grūdų
Bendruomenės
Konkursai
Kultūra
LKBK – mūsų nepriklausomybės šauklys
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Permainos sodų bendrijose: žmonės moka ir 500 eurų, kad tik vėliau nesigailėtų

Nuo lapkričio įsigalios nauji reikalavimai dėl statinių sodų bendrijose, kurių galima rasti kone prie visų didesnių miestų. Savininkams susirūpinus sodų sklypuose pastatytų ar tebestatomų namų įteisinimu, prašymų šiuos statinius užfiksuoti, šį rudenį ypač dažnai sulaukia antstoliai.

Savininkams susirūpinus sodų sklypuose pastatytų ar tebestatomų namų įteisinimu, prašymų šiuos statinius užfiksuoti, šį rudenį ypač dažnai sulaukia antstoliai. Statybos soduose (Google maps nuotr.) 1 Jie teikia faktinių aplinkybių konstatavimo paslaugas. Tai padeda įforminti pastatų registraciją ir užbaigti statybas, kurios pradėtos anksčiau nei iki 2024 m. lapkričio 1 d., kai įsigalios griežtesni Statybos įstatymo reikalavimai. Minėtų paslaugų vidutinės kainos svyruoja maždaug nuo 200 eurų iki 500 eurų, bet gali būti ir didesnės, ir mažesnės, naujienų portalą tv3.lt informavo Antstolių rūmai.

Jų atstovai nurodo, viskas priklauso nuo to, koks yra atstumas nuo antstolių kontoros iki paslaugos teikimo vietos ir nuo to, kiek laiko tenka skirti paslaugai atlikti:

„Jei konstatavimas turi būti labai detalus ir ilgai užtrunka, tai kaina didėja, o jei reikia tik nufotografuoti tam tikrą objektą, tam pačiam klientui teikiama ne vieną kartą, tada kaina mažėja.“ Pasak antstolio Armino Naujokaičio, soduose tebėra niekaip neįteisintų didesnių nei 50 kv. metrų bendrojo ploto ir aukštesnių nei 5 m. aukščio namų. Nesant statybos pradžią patvirtinančių dokumentų, šie statiniai pagal naująjį reglamentavimą nebebūtų laikomi nesudėtingais statiniais, kurie gali būti statomi be projekto ir registruojami supaprastinta tvarka.

 „Žmonės tiesiog pasistatė pagal tuo metu galiojusią tvarką, dažnai statė savo jėgomis, bet statinių neįregistravo“,– pastebi A. Naujokaitis. Jis pabrėžia, kad be reikiamų dokumentų tokiems savininkams ateityje bus sudėtinga patvirtinti tikrąją statybos pradžią. O tokiais dokumentais gali tapti ir antstolių surašyti faktinių aplinkybių konstatavimo protokolai. Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos aiškinimu, pateikę statybos pradžią įrodančius dokumentus, iki šių metų lapkričio 1 d. pradėtų statinių savininkai turės galimybę įregistruoti pastatus arba užbaigti statybas tokia pačia tvarka, kokia galiojo statybos pradžioje.

Pasak antstolio Sauliaus Užkuraičio, dabar dažnai sulaukiama kvietimų sodų sklypuose užfiksuoti ir seniau pastatytus, ir tebestatomus namus ar jų pamatus ir net šalia naujų pamatų sukrautas statybines medžiagas. 

O antstolis Rimantas Vižainiškis primena, kad esamų ir būsimų statybų aikštelės apskritai išlieka bene populiariausia faktinių aplinkybių konstatavimo vieta, kadangi čia persipina itin daug techninių ir teisinių klausimų. „Daugelis statybų bendrovių prieš darbus prašo užfiksuoti ne tik gretimų namų fasadus, bet ir tuose namuose esančių butų lubas, sienas, grindis, jeigu tik gyventojai sutinka.

 Pasinaudodamos antstolio paslauga, statybų bendrovės įsivertina savo atsakomybės už gretimų pastatų būklę ribas ir geranoriškai siūlo gyventojams atlyginti nuostolius, jeigu jų atsirastų. Toks kelias statybų bendrovėms finansiškai kur kas naudingesnis, negu vėlesnis bylinėjimasis dėl gyventojų turtui galimai padarytos žalos ar netgi statybų sustabdymas iki teisminio ginčo pabaigos“,– sako antstolis R. Vižainiškis.

Rekomenduojami video