Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaKultūraPatarimaiSveikata Regionai
Atskirk pelus nuo grūdų
Bendruomenės
Konkursai
Kultūra
LKBK – mūsų nepriklausomybės šauklys
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Pavojinga mada tarp vaikų – naujų psichoaktyviųjų medžiagų vartojimas

Naujos psichoaktyviosios medžiagos – tai iššūkis, su kuriuo tenka susidurti pastaruoju metu. Nerimą kelia tai, kad narkotinių medžiagų vartojimas ir toliau plinta tarp vaikų ir paauglių, o naujų psichoaktyviųjų medžiagų įvairovė rinkoje nuolat auga. Narkotikų tabako ir alkoholio departamento duomenimis, šiuo metu Europoje yra aptikta daugiau nei 950 naujų psichoaktyvių medžiagų, kiekvieną savaitę rinkoje atsiranda vidutiniškai po 1 naują medžiagą. Šios naujos narkotinės medžiagos dažnai būna labai stiprios, jų poveikis nenuspėjamas.

Suaugusieji nepajėgia identifikuoti pavojingų medžiagų

Tarp jaunimo populiarios svaigiosios medžiagos yra neįprastų ir patrauklių paaugliams vartojimo formų, todėl iš pažiūros suaugusieji nepajėgia jų identifikuoti. Rinkoje galima įsigyti ne tik tablečių, kristalų, žolinių mišinių, miltelių, bet ir vaikams patrauklių impregnuotų lapelių, „markučių“,  nosies purškalų, saldainių, guminukų, įvairių skysčių elektroninėms cigaretėms. 

Psichoaktyviosios medžiagos tampa prieinamos ne tik gatvėje, bet ir interneto platybėse, jaunimo pamėgtose programėlėse ir įvairiuose socialiniuose tinkluose.

Tobulino žinias

Siekdami spręsti šią ypač jautrią bei aktualią problemą ir tobulinti savo žinias, Kėdainių rajono socialiniai pedagogai lankėsi Kauno apskrities priklausomybės ligų centre, kur susipažino su naujomis psichoaktyviosiomis medžiagomis ir pagalbos galimybėmis vaikams ir paaugliams, vartojantiems psichoaktyviąsias medžiagas.

Centro direktorės Loretos Stonienės teigimu, nors ugdymo įstaigoje mokiniai gauna nemažai informacijos bei žinių apie psichoaktyviųjų medžiagų poveikį ir vartojimo pasekmes, tačiau svarbiausias išlieka tėvų vaidmuo. Svarbiausia, kad vaikas jaustųsi reikalingas ir laimingas namuose. Kartu tėvai privalo stebėti vaiko socialinį elgesį, žinoti bei domėtis, su kokiais draugais ir kokioje aplinkoje vaikas leidžia laiką.

Svarbu formuoti neigiamą požiūrį į psichoaktyviųjų medžiagų vartojimą bei nustatyti tam tikras taisykles, šeimoje leistinas elgesio normas, numatant ir pasekmes už šių taisyklių nesilaikymą.

Direktorė atkreipė dėmesį, kad šiuo laikmečiu kalbėtis su vaiku apie psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo pavojus reikėtų jau nuo 6 m. amžiaus, kalba turėtų atitikti vaiko raidą. Tėvams išsiaiškinus, kad vaikas vartojo narkotikus, reikėtų ramiai pasikalbėti su vaiku ir bandyti sužinoti, kokias narkotines medžiagas vartojo ir kartu su vaiku tartis, kaip užkirsti kelią svaiginimuisi.

Jei tai buvo vienkartinis pabandymas, gali pakakti geranoriško pokalbio ir vaikas supras, kad jo eksperimentavimas su kvaišalais buvo neteisingas. Jei psichoaktyviųjų medžiagų vartojimas tęsiasi ilgesnį laiką, būtina specialistų konsultacija ar gydymas.  

Kur kreiptis, jei pastebėjote, kad jūsų vaikas vartoja?

Respublikiniame priklausomybės ligų centre nepilnamečiams paslaugos yra nemokamos ir teikiamos neatskleidžiant asmens tapatybės. 

Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės biuras, neatskleidžiant asmens tapatybės, vykdo ankstyvosios intervencijos programą, skirtą eksperimentavimo su psichoaktyviomis medžiagomis ar nereguliaraus jų vartojimo patirtį turintiems 12–18 metų jaunuoliams.

Taip pat tėvai informaciją, kaip padėti psichoaktyviąsias medžiagas vartojančiam savo vaikui, gali rasti interneto portale „Pagalba sau. Mano vaikas vartoja“.

Viktorija Gapšienė, Kėdainių „Ryto“ progimnazijos socialinė pedagogė

Rekomenduojami video