Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Pasigedo aiškumo ir pagarbos

Biržų „Aušros" pagrindinės mokyklos būsimų antrokų tėvai norėtų, kad mokykla laikytųsi su jais sudarytos pradinio ugdymo sutarties ir bendradarbiautų sprendžiant jų vaikų ugdymo proceso organizavimo klausimus.

Pedagogikoje, žmogaus ugdymo moksle, nuolat akcentuojama ugdymo procese dalyvaujančių žmonių bendrystė. Itin svarbiu laikomas nuolatinis tėvų ir mokytojų bendradarbiavimas.

Šiuo atveju bus kalbama apie mokyklos vadovų požiūrį į daugiau kaip dvidešimties vaikų tėvus, norinčius nuoširdaus ir atviro bendravimo bei sąžiningumo. Būtent sąžiningumą, nebijojimą kartais pasakyti „aš nežinau" tėvai ypač vertina ir tai gali stiprinti partnerystės tarp šeimos ir mokyklos jausmą.

Aiškios ir sąžiningos informacijos pasigenda Biržų „Aušros" pagrindinės mokyklos būsimosios antros „B" klasės tėvai, tik iš nuogirdų sužinoję, kad jų vaikus gali mokyti kita mokytoja. Taip esą gali būti todėl, kad pirmoje klasėje jų atžalas mokiusią mokytoją ketinama atleisti iš darbo. Priežastis - mokinių per mažai, mokytojų - per daug. Rugsėjui artinantis tėveliai varsto mokyklos ir už švietimo sritį atsakingos savivaldybės skyriaus duris, tačiau jokių žinių apie tai, kas mokys jų vaikus, negali gauti. Praėjusią savaitę juos pasitikusi tuščia „Aušros" mokykla, kurioje, išskyrus sekretorę, nebuvę nė vieno informacijos apie ugdymą suteikti galinčio asmens.

Rugsėjo laukia sunerimę

„Mes negalime džiaugtis vasaros atostogomis, nes nuolat turime galvoti, ką galime padaryti, kad rugsėjį mūsų vaikų neištiktų šokas, išvydus kitą nepažįstamą mokytoją", - tokias mintis išsako viena iš būrio būsimų antrokų tėvų.

Biržų „Aušros" pagrindinėje mokykloje pirmąją klasę baigę vaikai turėjo jiems labai patikusią mokytoją. Tą liudija ir vaikų tėvų pasakojimas apie mokytojos gebėjimą rasti raktą į itin jautrių, pažeidžiamų vaikų širdis. Anot vaikų tėvų, mokytoja klasę suvaldyti mokėjo kažkaip ramiai, be šūkavimo ir „muštro".

„Manome, kad mokytojos pakeitimas gali padaryti didelę įtaką vaikų psichologinei būklei ir mokymosi rezultatams... Ypač norime atkreipti dėmesį tai, kad mokytojos dėka per metus vaikai tapo darniu kolektyvu, jautresni ir uždaresni vaikai įgavo pasitikėjimo, pasiektas aukštas pažangumo lygis (daugiausia pažangių mokinių iš visų pirmų klasių)", - taip birželio 6 dieną rašė klasės mokinių atstovės „Aušros" pagrindinės mokyklos direktorei Saulei Venckūnienei ir savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjui Rimantui Jociui.

Rašte akcentuojama, kad mokinių tėvai, kaip vaikų atstovai, turi teisę išsakyti savo nuomonę. Tėveliai primena, kad tarp jų ir mokyklos sudarytoje pradinio ugdymo sutartyje numatyta bendradarbiauti su tėvais sprendžiant mokyklos valdymo, ugdymo proceso organizavimą. Tačiau jie sako nebuvę informuoti apie vaikų mokytojos pakeitimą ir nežino, kuo remiantis buvo priimtas toks sprendimas.

Tėvai prašė per 5 dienas atsakyti, kokiais kriterijais remiantis keičiama jų vaikų mokytoja.

Birželio 13-ąją moksleivių tėvų atstovai gavo savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjo R. Jociaus, o birželio 14 dieną - mokyklos direktorės S. Venckūnienės atsakymus. Jų esmė - panaši.

Švietimo skyriaus vedėjas R. Jocius informuoja, kad mokyklos komplektuoja klases naujiems mokslo metams. Mokyklos direktorius, priimdamas sprendimą dėl mokytojų atleidimo, vadovaujasi LR Darbo kodekso 57 str., atsižvelgia į mokytojų kvalifikaciją, darbo patirtį, mokinių ugdymo rezultatus, Darbo tarybos, tėvų ir mokytojų pasiūlymus.

Ar vedėjas mano, kad „Aušros" mokykla domėjosi būsimų antrokų tėvelių siūlymais, neaišku.

Mokyklos direktorė S. Venckūnienė mini tą patį Darbo kodekso 57 straipsnį. Pasak direktorės, vadovaujantis šiuo straipsniu („Darbo sutarties nutraukimas darbdavio iniciatyva be darbuotojo kaltės" - aut.) sudaryta komisija kartu su Darbo taryba nustatė perteklinę darbo funkciją atliekančių ir atleidžiamų darbuotojų atrankos kriterijus, kuriais remiantis turėtų būti atleista Jūsų rašte minima mokytoja".

Apie Darbo tarybos posėdį ir jo protokolą tėvams mokykloje informacijos gauti nepavyko.

Mokyklos vadovė tėvams parašė ir tai, kad mokykloje valdymo ir ugdymo organizavimo klausimai sprendžiami tariantis su bendruomene teisės aktų nustatyta tvarka.

Mokinukų tėvai sako nežinantys, pagal kokius teisės aktus mokykla turi su jais ar jų atstovais tartis ir kodėl nesitaria. Tėvai supranta tik viena, kad sumažėjus vaikų mokykloje bus formuojamos tik dvi pirmosios klasės vietoje buvusių trijų. Todėl viena pradinių klasių mokytoja neteksianti darbo. Kodėl atleisti ketinama būtent buvusią pirmokų mokytoją ir kodėl apie tai nekalbama su tėvais, nežinia.

Tėvai ir vaikai - kaip torpedos?

Liepos 27-osios vakare viename miesto skverų susirinkę mokinių tėveliai pasakojo apie savo pastangas su mokyklos ir savivaldybės švietimo specialistais kalbėtis ne raštu, o tiesiogiai. Pokalbiai aiškumo nesuteikę, o palikę tik nuoskaudas. Antrokų tėvai su nuostaba minėjo mokyklos direktorės pasakytas frazes, esą liudijusias tik formalų požiūrį į vaikus. Tėvai supratę, kad skiriant mokytoją vaikai „yra nė prie ko". O tėvams direktorė patarusi eiti į savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyrių prašyti, kad „Aušrai" būtų leista formuoti ne dvi, o tris pirmąsias klases. Tada darbo turėtų visi mokytojai ir nereikėtų atleisti būsimų antrokų mokytojos. Pagal kokius kriterijus anaiptol dar ne pensinio amžiaus pedagogei reikėtų apleisti darbą, nepaaiškinta. Pasak direktorės, šios ir kitų pedagogų asmeninei situacijai galioja asmens duomenų apsauga.

Švietimo skyriaus vedėjas tikino, kad sprendimus dėl darbuotojų atleidimo priima darbdavys, tai yra, mokykla.

„Ir pasakė, kad mokyklos direktorė turi iki liepos 30 dienos pristatyti informaciją apie klasių komplektus.

Tai kodėl direktorė siunčia pas vedėją mus, jeigu pati privalo rūpintis klasių komplektavimu?" - kėlė klausimą prie vaikų žaidimų aikštelės susirinkę žmonės.

Lankantis savivaldybėje jiems tekę išgirsti ir valstybės tarnautojų komentarų. Jų esmė - mokykla su tėvais ir vaikais elgiasi kaip su „torpedomis", turinčiomis „pramušti" mokyklai didesnį skaičių komplektų.

Kodėl tėvams nesakoma tiesa

Mokinukų tėvai pokalbyje su rajono laikraščių korespondentais akcentavo nesantys nusistatę nė prieš vieną mokytoją. Tačiau norintys ir manantys, kad turi teisę žinoti, kodėl keičiama mokytoja. Norėtų išgirsti atsakymą, kodėl apie savo vaikų buvusią ar būsimą ugdytoją jie turi išgirsti iš paskalų, o ne iš atsakingų mokyklos asmenų.

„Juk kai ėjome į pirmą klasę, tai leido rinktis mokytoją. O dabar, kai ją atima, tai jau nei mes, nei mūsų vaikai nieko nebereiškia?" - negalėjo suprasti jaunųjų biržiečių tėveliai. Jie tikino pasigedę pagarbos sau ir jų vaikams. Ypač žmones skaudino iš mokyklos sklindančios kalbos apie tėvų elgesio vertinimą - esą tėvai maištaujantys ar jaučiantys neapykantą kai kuriems mokytojams.

„Tai ne mūsų, o taip kalbančių mokyklos darbuotojų ir šioms kalboms užkirsti kelią turinčių vadovų problema. Tereikia su mumis bendrauti drąsiai, atvirai ir sąžiningai", - tokios yra mokinių tėvų mintys.

Tėvai žino, kad jų vaikų mokytoja jau gavo įspėjimą apie galimą atleidimą iš darbo. Nors prieš kurį laiką mokykloje girdėjo, kad mokytoją atleisti nesirengiama. Penktadienio rytą nuskubėję į mokyklą tėvai sako nieko, išskyrus sekretorę, neradę. Visiems, anot jų, atostogos.

Įstatymai, klasių komplektai ir žmonės

Redakcijos žiniomis, „Aušros" mokykla aiškios nuostatos dėl buvusių pirmokų mokytojos atleidimo iš darbo neturėjusi. Tai turėję priklausyti nuo Seimo priimtų įstatymų ar Švietimo ir mokslo ministerijos nutarimų. Dokumentai, nuo kurių priklauso klasių komplektų formavimas ir mokymui skirtų lėšų skirstymas, esą galėję būtų priimti ir per liepos mėnesį.

Kadangi moksleivių tėvai savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriuje girdėjo, kad rajono mokyklos iki liepos 30 dienos turi pateikti informaciją apie klasių komplektus, pirmadienį „Šiaurės rytai" skambino į Biržų „Aušros" pagrindinę mokyklą. Tačiau apie būsimų pirmokų ir klasių komplektų skaičių bei antrokų tėvelių nerimą nebuvo su kuo kalbėtis. Sekretorė informavo, kad direktorė ir trys pavaduotojos ugdymui atostogauja. Direktoriaus pareigas laikinai atlieka pavaduotojas ūkio reikalams.

Savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas R. Jocius atostogauja. Jo pareigas atliekanti vyriausioji specialistė Gintutė Žagarienė patvirtino, kad mokyklos prašymus dėl klasių komplektų turinčios pateikti iki rugpjūčio 1-osios. Pirmadienis, liepos 29-oji, buvo priešpaskutinė diena, kai mokyklos turėjo kreiptis į savivaldybę ir išsakyti pageidavimus, jeigu jų turi, dėl klasių komplektavimo.

„Šiandien dar neturime jokio „Aušros" pagrindinės mokyklos prašymo. Gal dar pateiks?" - pirmadienį sakė G. Žagarienė. Ji taip pat informavo, kad Lietuvos Respublikos Vyriausybė liepos 11 dieną jau priėmė nutarimą „Mokymo lėšų apskaičiavimo, paskirstymo ir panaudojimo tvarkos aprašas". Jame, be kitų dalykų, nurodyta, kad pradinėje klasėje turėtų būti ne mažiau kaip 24 vaikai.

Savivaldybės dabartinėmis žiniomis, „Aušros" mokykloje pageidauja mokytis 48 pirmokai. Tai būtų dvi pirmosios klasės. Ar pastaruoju metu būsimų pirmokų skaičius nesikeitė, Švietimo, kultūros ir sporto skyrius žinių iš mokyklos neturi.

Situacija gali keistis rugpjūtį

Su atostogaujančia direktore Saule Venckūniene pavyko susisiekti mobiliuoju telefonu.

Pasak direktorės, prašymus dėl atžalų mokymo „Aušroje" yra pateikę 50 būsimų pirmokų tėvų.

„Tai yra du pirmų klasių komplektai. Dėl trijų pirmųjų klasių aš kreiptis į savivaldybę koks kas negaliu. Situacija dar gali keistis per rugpjūčio mėnesį, jei atsirastų daugiau „Aušrą" lankyti norinčių pirmokų", - sakė direktorė S. Venckūnienė.

Direktorė sakė bendravusi su būsimų antrokų tėvais. Jiems sakiusi, jog dar negalinti pasakyti, kad jų vaikų mokytoja tikrai bus atleista iš šių pareigų. Įspėjimą apie galimą atleidimą mokytoja gavo, nes Darbo kodeksas reikalauja išlaikyti terminus, jeigu tektų priimti sprendimą dėl minėtos pedagogės. Pasak direktorės, jai būtų pasiūlytas kitas darbas mokykloje. Kodėl darbą turėtų keisti būtent ši pradinukų mokytoja, direktorė sakė su tėvais tikrai negalėjusi aptarinėti. Visų kolegų situacija ir pirmumo teisė pasilikti tose pačiose pareigose aptarta Darbo tarybos posėdyje, vykusiame gegužės mėnesį.

„Nemanau, kad vaikų tėvai turėtų pagrindo sakyti, kad iš mano pusės pritrūko pagarbos, bendravome ir išsiskyrėme tikrai gražiai. Aš siūliau jiems išreikšti pageidavimą dėl vaikų mokytojos, jeigu dabartinę tektų keisti", - sakė direktorė. Tačiau pasiūlymų iš tėvų neišgirdusi. Kas mokys antrokus, kol kas neaišku. Taip pat dar nėra aiškiai nuspręsta, kas bus ir pirmokų mokytoja.

 

Alfreda Gudienė

Biržų krašto laikraštis "Šiaurės rytai"

Rekomenduojami video