Lenkijoje atliktos „IBRiS“ apklausos metu šalies gyventojų buvo klausiama, ar naujoji Lenkijos vyriausybė, kurią tikriausiai sudarys Piliečių koalicija (KO) ir Trečiojo kelio bei Naujosios kairės partijos, turėtų siekti eurais pakeisti Lenkijos pinigus zlotus. 7,9 proc. respondentų atsakė „tikrai taip“, 13,3 proc. – „taip“. 19,5 proc. apklaustųjų pasirinko atsakymą „greičiau ne“, 43,4 proc. griežtai pasisakė prieš euro įvedimą. Maždaug 15,9 proc. apklaustųjų neturėjo nuomonės šiuo klausimu. „Lenkija turi įsivesti eurus, kaip numatyta 2003 m. stojimo į ES sutartyje. Tačiau vis dar nėra nei politinės valios, nei konkrečių ekonominių sprendimų, kurie priartintų Lenkiją prie bendrų ES pinigų“, – rašoma „Radio ZET“ svetainėje.
Nori uždrausti
Naujoji konservatorių vyriausybė Naujojoje Zelandijoje ketina visose šalies mokyklose uždrausti išmaniuosius telefonus. Šis per rinkimų kampaniją paskelbtas planas bus įgyvendintas per pirmąsias 100 kadencijos dienų, lankydamasis vienoje mokykloje Oklende sakė naujasis ministras pirmininkas Christopheris Luxonas. „Aš pasyviai nestebėsiu, kaip prastėja mokymosi rezultatai, kaip tai buvo pastaraisiais metais“, – teigė premjeras. Jo vadovaujama Nacionalinė partija taip tikisi pagerinti moksleivių koncentraciją ir pasiekimus. Daugelis mokyklų, kitose šalyse jau uždraudusių mobiliuosius telefonus, esą jau pasiekė teigiamų rezultatų. Prancūzija tai padarė jau 2018 metais, jos pavyzdžiu ketina pasekti Nyderlandai ir Didžioji Britanija. Nacionalinės partijos teigimu, pastaraisiais metais prastėjantys mokymosi rezultatai esą kelia grėsmę ne tik vaikų gyvenimo lygiui ateityje, bet ir visos Naujosios Zelandijos gerovei.
Pristatė naujovę
Nyderlandų technologijų bendrovė „Royal Philips“ pristatė pirmąją pasaulyje mobiliąją magnetinio rezonanso tomografijos (MTR) sistemą, kurioje nenaudojamas helis. Bendrovės atstovų teigimu, prietaisas „BlueSeal MR Mobile“ yra lengvesnis ir mobilesnis bei gali būti įrengtas pacientams patogiose vietose, pavyzdžiui, netoli pagrindinių ligoninės durų. Kitaip nei įprastiniai MRT magnetai, kuriems paprastai reikia maždaug 1 500 litrų skysto helio, „Philips“ magnetą „BlueSeal“ tereikia užpildyti vos septyniais, o tai reiškia gerokai ilgesnį darbingos būsenos laiką ir mažesnius kaštus, nurodo bendrovė. Be to, aparatą „BlueSeal MR Mobile“ galima prijungti prie „Philips“ radiologijos operacijų valdymo centro – mišraus virtualios tomografijos sprendimo, padedančio technologams nuotoliu saugiai palaikyti tiesioginį ryšį su tomografijos ekspertais naudojant garso, vaizdo komunikacijų ir tekstinių žinučių priemones.
Padės įveikti nutukimą
Mokslininkai nustatė, kad kūno svorį reguliuoti padedantis geno variantas galėtų padėti kovoti su nutukimu. Pasirodo, kad geno ZFHX3 mutacija, aptinkama vos 4 proc. pasaulio gyventojų, kontroliuoja už apetitą atsakingas smegenų sritis. Notingemo Trento universiteto ir tyrimų centro „MRC Harwell“ mokslininkai atrado mechanizmą, suteikiantį mutavusiam genui galimybę atlikti svarbų vaidmenį reguliuojant pelių apetitą, svorį ir insuliną. Tyrėjų komanda nustatė, kad šis genas, aktyvindamas kitus genus ir pristabdydamas jų veikimą, gali daryti poveikį vienai smegenų sričiai – vadinamajam pogumburiui, kuris kontroliuoja apetitą, vartojamo maisto kiekį, alkį ir troškulį. Pasak mokslininkų, išsiaiškinus, kaip veikia šis procesas, galėtų būti nutiestas kelias kurti naujus tikslingus gydymo būdus svoriui mažinti.
Tyčia pažeidžia sankcijas
Remiantis Suomijos ir Vokietijos žiniasklaidos pranešimais, kai kurios Suomijos įmonės sąmoningai pažeidžia ES sankcijas, įvestas Rusijai dėl jos invazijos į Ukrainą. Suomijos transliuotojo YLE ir Vokietijos laikraščio „Frankfurter Allgemeine Zeitung“ (FAZ) atlikti tyrimai, rodo, kad viena bendrovė pažeidė ES sankcijas, eksportuodama į Rusiją atsarginių sunkvežimiams skirtų dalių už šimtus tūkstančių eurų. Tai leido bendrovei padvigubinti metinį pelną, teigiama ataskaitoje. Bendrovė atmeta kaltinimus, kad ji apėjo sankcijas. Pranešama, kad per bendrą dviejų šalių sieną kontrabanda buvo gabenamos įvairios prekės, kurioms taikomos sankcijos. „Muitinė pradėjo daugiau nei 600 tyrimų dėl sankcijų pažeidimų“, – FAZ sakė Suomijos užsienio reikalų ministrė Elina Valtonen.
Sumažėjo nelegali imigracija
Išplėtus stacionarią pasienio kontrolę, pastaruoju metu gerokai sumažėjo nelegali imigracija į Vokietiją, pranešė laikraštis „Welt am Sonntag“, remdamasis federalinės policijos atlikta analize. Kaip rodo pateikti duomenys, dabar kasdien nustatoma mažiau kaip 300 neteisėto įvažiavimo į Vokietijos teritoriją atvejų. Prieš sugriežtinant pasienio kontrolę su Lenkija, Čekija ir Šveicarija spalio viduryje, šis skaičius siekė apie 700 atvejų per dieną. Per 30 dienų laikotarpį iki spalio 16 d. pasienyje su šiomis trimis šalimis ir Austrija, kur jau kurį laiką buvo atliekami patikrinimai, iš viso buvo užregistruoti 18 492 neteisėto atvykimo į Vokietiją atvejai. Po to jų užfiksuota 11 029, tai yra 40,4 proc. mažiau, skelbia leidinys. Ypač pagerėjo rodikliai pasienyje su Lenkija: nuo 6 411 iki 2 795 atvejų – sumažėjimas siekia 56 proc.
Paragino drauge kovoti
Popiežius Pranciškus paragino pasaulio religijų atstovus sutelkti pastangas kovoje su klimato kaita. „Būdami religijų atstovai, rodykime gerą pavyzdį ir pademonstruokime, kad pokyčiai įmanomi, liudykime pagarbų ir tvarų gyvenimo būdą“, – sakė Katalikų Bažnyčios vadovas Vatikano išplatintame vaizdo įraše. Jis paskelbtas religijų paviljono klimato konferencijoje Dubajuje atidarymo proga. Popiežius dėl ligos buvo priverstas atšaukti planuotą kelionę į Dubajų. Jis ragino keisti gyvenimo būdą aplinkos labui.