Antradienį išklausę Panemunėlio seniūnės Dalios Dubenčiukienės ataskaitą, gyventojai aptarė seniūnijos reikalus, remontus, kelius, nuošaly neliko ir kultūriniai renginiai.
Siūlė pašalinti paminklą
Seniūnijos gyventojų susitikime diskutuota dėl paminklo, esančio Ažumiškio kaime, likimo, pretekstas tam buvo iš Lietuvos genocido ir rezistencijos centro tyrimo centro gautas raštas dėl viešojo objekto pašalinimo. Rašte teigiama, kad paminklas žuvusiems tarybiniams aktyvistams atminti propaguoja totalitarinį sovietų režimą ir šlovina vykdytojus. Sprendimas pašalinti objektą turi būti įgyvendintas per 3 mėnesius. Seniūnė D. Dubenčiukienė kvietė gyventojus išsakyti savo nuomonę dėl šio sprendimo.
Nutrins užrašą
Susitikime dalyvavęs Rokiškio rajono savivaldybės administracijos direktorius Valerijus Rancevas komentavo, kad režimą šlovinančius paminklus su tarybine simbolika, kurie pastatyti ten, kur nėra palaidoti žmonės, reikia pašalinti, tačiau taip elgtis su paminklu, kuris pastatytas ant žuvusių ar nužudytų žmonių kapo, elgtis nederėtų. „Tegul tai lieka istorija“, – sakė administracijos direktorius ir informavo, kad savivaldybė jau ruošiame raštą Genocido ir rezistencijos centro tyrimo centrui, kad paminklas nebus šalinamas, tačiau bus nutrintas užrašas. Gyventojai palaikė šį siūlymą. .
„Filialo“ nebus
Susirinkusieji domėjosi dėl kaimo pavadinimo keitimo. Seniūnė teigė, kad raštas išsiųstas į Registrų centrą. Naujasis pavadinimas skambėtų taip: Panemunėlio geležinkelio stoties kaimas. Tai būtų ilgiausias Lietuvoje vietovės pavadinimas. Gyventojai juokavo, kad trumpiau būtų vadintis Panemunėlio filialu ar mikrorajonu.
Dėl kryžiaus rekonstrukcijos
Seniūnė kvietė gyventojus apsispręsti ir dėl kaimo kryžiaus aplinkos sutvarkymo. Jam daro žalą aplinkui tankiai sužėlę ir vėjo nepraleidžiantys augalai. Tujų supamas medinis kryžius sunkiai džiūsta, apatinė jo dalis jau apipuvusi. Gyventojai yra surinkę 121 parašą dėl rekonstrukcijos, tačiau buvo vietinių, kurie ragino palikti viską taip, kaip yra. Susitikime gyventojai svarstė, kad vietinių žmonių rankomis pastatyto kryžiaus likimą ir turi spręsti patys, taigi reikėtų atsižvelgti į daugumos nuomonę.
Skirtingi prioritetai
Kalbėta ir apie kelių remontus, gyventojai teiravosi dėl kelio – Kamajų gatvės, dėl kurios rinko parašus. V. Rancevas teigė, kad rajone yra bėdų su sankryžomis ir keliais, kurie priklauso Kelių direkcijai (dabar – Via Lietuva“), tačiau šie esą negirdi savivaldybės, turi susidarę savo prioritetinius sąrašus. Pernai kelių priežiūrai iš kelių programos lėšų Panemunėlio seniūnijai skirta 4082 Eur, už šias lėšas valyti keliai, nupirktas traktoriaus vairas, pakeista sulūžusi sėdynė. Iš Kelių direkcijos lėšų seniūnijos keliams atseikėta 21,5 tūkst. Eur, žvyrkelių remontui – per 18 tūkst. Eur. Pinigai panaudoti įrengiant dvi pralaidas kelyje Baltakarčiai–Viliai, kelių greideriavimui, taip pat papilta žvyro. Kelių su asfalto danga remontui skirta 3410 Eur, už šias lėšas lopytos duobės Panemunėlio glž. st. Gegužės 1-osios ir Panemunėlio mstl. Beržų gatvės.
Gatvių apšvietimas
Vardindama darbus, seniūnė minėjo, kad tęsėsi gatvių apšvietimo modernizacijos darbai. Pakeista dalis neveikiančių ledinių šviestuvų, įrengtos apskaitos dėžutės, tačiau kol kas nepavyko atstatyti apšvietimo, kai vasarą po gausios liūties buvo nuplauta dalis Nemunėlio gatvės ties tiltu. Pavyko atstatyti nušliaužą, bet nukentėjo gatvių apšvietimo kabelis, kuris buvo po tilto konstrukcijomis. Dalis šiems metams skirtų lėšų jau panaudotos perdegusiems šviestuvams pakeisti ir avarijoms likviduoti, yra tikimybė, kad tų lėšų ir pritrūks.
Remontavo pastatą
Pernai suremontuotas seniūnijos pastato 1 aukšto patalpos, savo jėgomis seniūnija pakeitė įlūžusias buvusios bibliotekos salės grindis, nudažė sienas, įrengė sandėliavimo patalpą, seniūnijos archyvą. Pasak seniūnės, vyksta buvusių pašto patalpų pirkimo procedūra, čia bus įrengta poilsio kambarys darbininkams ir salytė.
Gyventojų skaičius
Seniūnijoje kiek daugiau nei 1100 gyventojų, pernai jų skaičius nežymiai padidėjo dėl čia deklaruojančių savo gyvenamąją vietą užsieniečių. Tačiau žvelgiant į kelerių metų tendencijas, gyventojų seniūnijoje mažėja, jaunimas išvyksta mokytis ir nebegrįžta, gimstamumas nedidelis. Praėjusiais metais seniūnijoje gimė 8 vaikai, mirė 21 gyventojas.
Talkinantys bendruomenėms
Aktyvūs seniūnijos gyventojai talkina, kai reikia pagalbos ūkiniuose reikaluose, organizuojant renginius, sprendžiant problemas. Seniūnė dėkojo aktyvioms seniūnaitėms: Vidai Zubienei, (Panemunėlio mstl.), Nijolei Čepukienei (Panemunėlio Glž. st.), Elenai Matulevičienei (Augustinavos) ir Joanai Tunaitienei (Šetekšnos). Taip pat informavo, kad po neseniai vykusio ataskaitinio susirinkimo Panemunėlio bendruomenės pirmininke perrinkta Vaida Ožkinienė.Žiemą, kad seniūnijos keliai būtų pravažiuojami, pasirūpina vietos ūkininkai, už pagalbą tvarkant teritorijas D. Dubenčiukienė dėkojo Mariui Lukšiui, Algirdui Mekui, Tomui Davainiui, Martynui Kurkliečiui, už neatlygintiną pagalbą – Rimvydui Mikuliui, taip pat Valdemarui Bigatai, kuris palikęs savo kasdienius darbus pavadavo susirgusį traktorininką.
Apžvelgė kultūrinę veiklą
Panemunėlio mokyklos-daugiafunkcio centro kultūrinės veiklos organizatorė Audronė Šakalienė. Teatro dienos išvakarėse sveikino nuo 2019 m. vaidinančius vietinius artistus ir kartu su visuomenininkais sūpuojančius lietuvybės lopšį, kvietė prisiminti Panemunėlio UDC organizuojamus kultūrinius renginius.