Kėdainių gyventojas Danielius (vardas pakeistas, redakcijai žinomas), suteikęs laikiną apgyvendinimą 11-mečiui berniukui iš Jonavos, kreipiasi į žiniasklaidą, keldamas klausimus dėl, jo nuomone, neteisėtų ir vaiko interesams prieštaraujančių Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos (VTAT) sprendimų. Situacija sudėtinga: vaikas, turintis rimtų sveikatos problemų, po tariamai panaikintų laikinos globos priežasčių grąžintas motinai, kuri jo neatvyko pasiimti, o šiuo metu vaikas vėl laikinai apgyvendintas pas Danielių, tačiau be jokių įgaliojimų jo priežiūrai ir gydymui.
Gegužės 14 dieną Danieliaus namuose buvo apgyvendintas 11-metis berniukas. Anot vyriškio, vaikas buvo paimtas iš motinos dėl smurto ir nepriežiūros. Tačiau gegužės 22 dieną Jonavos VTAT panaikino aktą dėl vaiko paėmimo, motyvuodama, kad priežastys išnyko, ir nurodė grąžinti vaiką mamai. Tai patvirtinantis elektroninis laiškas buvo išsiųstas tiek Danieliui, tiek vaiko motinai.
Motina neatvyko pasiimti vaiko, situacija lieka neaiški
Nepaisant VTAT sprendimo, vaiko motina neatvyko pasiimti vaiko, o berniukas liko gyventi pas Danielių. Gegužės 27 dieną VTAT priėmė naują sprendimą – laikinai apgyvendinti vaiką pas Danielių pagal laikiną apgyvendinimo aktą, kuris galios iki birželio 25 dienos.
Tačiau vyriškiui kelia nerimą tai, kad, nors ir „išnyko“ priežastys, dėl kurių vaikas buvo paimtas, motina juo nesirūpina. Be to, kėdainietis neturi jokių įgaliojimų pasirūpinti vaiku: nei medicinine priežiūra, nei jo atstovavimu mokykloje.
Situacija sudėtinga: vaikas, turintis rimtų sveikatos problemų, po tariamai panaikintų laikinos globos priežasčių grąžintas motinai, kuri jo neatvyko pasiimti, o šiuo metu vaikas vėl laikinai apgyvendintas pas Danielių, tačiau be jokių įgaliojimų jo priežiūrai ir gydymui. Aut. past.
Vaiko sveikatos problemos ir gydymo neaiškumai
Situaciją dar labiau komplikuoja vaiko sveikatos būklė. Berniukas lankosi pas vaikų ir paauglių psichiatrą. Diagnozė – lengvas protinis atsilikimas ir išreikštas elgesio sutrikimas. Vaikui reikalingas nuolatinis dėmesys, gydymas ir medikamentai.
Danielius teigia, kad neturi jokios informacijos apie vaistus, kuriuos vaikas turi vartoti, ir, būdamas tik laikinas globėjas, negali jų nupirkti, nes jie yra receptiniai. Anot kėdainiečio, socialinė darbuotoja, paskirta vaiko motinai, taip pat nepakankamai rūpinasi vaiko poreikiais.
Danielius siekia aiškumo ir įgaliojimų
Danielius, gyvenantis Kėdainiuose, išreiškė norą, kad žiniasklaida kreiptųsi į Jonavos VTAT ir išsiaiškintų, kodėl priimami, jo nuomone, neteisėti sprendimai, kurie prieštarauja vaiko interesams. Jis nori gauti reikiamus įgaliojimus, kad galėtų visavertiškai pasirūpinti vaiku, kuris pas jį gyvena jau nuo gegužės 14 dienos.
Danielius pabrėžia, kad jam trūksta informacijos apie vaiko gydymą ir negali atstovauti jo interesams nei mokykloje, nei pas medikus ar kitose įstaigose. Be to, vaiko pinigai nėra mokami laikiną apgyvendinimą suteikusiam Danieliui, o mokami vaiko mamai, kuri vaiku nesirūpina.
Danielius taip pat atskleidė, kad vaiko motina, gyvenanti Jonavoje, su kuria jis turi tris bendras dukras (mažiausiai treji, vyriausiai devyneri metai), jau anksčiau turėjo problemų su Vaiko teisių tarnyba dėl smurto, nepriežiūros ir narkotinių medžiagų vartojimo.Aut. past.
Praeities problemos su vaiko motina
Danielius taip pat atskleidė, kad vaiko motina, gyvenanti Jonavoje, su kuria jis turi tris bendras dukras (mažiausiai treji, vyriausiai devyneri metai), jau anksčiau turėjo problemų su Vaiko teisių tarnyba dėl smurto, nepriežiūros ir narkotinių medžiagų vartojimo. Visos trys dukros, berniuko seserys, teismo sprendimu gyvena su Danieliumi, nes motina jomis nesirūpina ir nemoka alimentų.
Danielius teigia, kad berniuko prižiūrėti neatsisako, anaiptol, nenori atskirti su seserimis, nes kai gyveno su jo mama, berniukas, nesantis jo sūnus, per kelis metus priprato prie kėdainiečio ir laiko jį ,,savu”, o ne svetimu žmogumi.
Danieliui kelia nerimą, kad nepaisant motinos praeities problemų ir akivaizdžios nepriežiūros, VTAT grąžino vaiką į, jo nuomone, nesaugią aplinką. Jis pabrėžia, kad net pati motina nepasistengė pasiimti vaiko. Danielius tiki, kad specialistai neatlieka savo darbo tinkamai, o tai kenkia vaiko interesams ir saugiai aplinkai.
Vaiko teisių gynėjai: kai saugumas svarbiausia – laikinoji priežiūra nėra globa
VTAT Kauno apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjas Deivydas Aidukas pabrėžia, kad vaiko teisių gynėjai kasdien susiduria su sudėtingomis situacijomis, kai tenka užtikrinti vaikų teisę į saugią ir jų gerovę atliepiančią aplinką.
Gavus informacijos apie galimus vaiko teisių pažeidimus, vaiko teisių gynėjai nedelsdami vyksta į šeimą, aiškinasi aplinkybes ir bendrauja su vaiku, išklausydami jo nuomonę. Jei pažeidimų ar pagalbos poreikio nenustatoma, šeima paliekama ramybėje. Tačiau, kai išaiškėja realus ir tiesioginis pavojus vaiko fiziniam ar psichiniam saugumui, gyvybei ar sveikatai, nustatomas apsaugos vaikui poreikis.
Danielius teigia, kad berniuko prižiūrėti neatsisako, anaiptol, nenori atskirti su seserimis, nes kai gyveno su jo mama, berniukas, nesantis jo sūnus, per kelis metus priprato prie kėdainiečio ir laiko jį ,,savu”, o ne svetimu žmogumi. Aut. past.
Laikinoji priežiūra – pirmoji pagalbos ranka
Tokiais atvejais, anot D. Aiduko, pirmiausia ieškoma galimybių vaikui nustatyti laikinąją priežiūrą. Tai reiškia, kad tėvams sutinkant, vaiką laikinai prižiūri artimas žmogus, kurį nurodo pats vaikas arba jo tėvai. Dažniausiai tai būna giminaičiai, draugai ar kaimynai, kurie geranoriškai sutinka priimti vaiką į savo namus ir juo rūpintis. Jei tokių žmonių neatsiranda, tėvams su vaiku siūloma apsigyventi socialinę pagalbą teikiančioje įstaigoje.
Svarbu pabrėžti, kad laikinoji priežiūra asmens namuose gali trukti iki 30 dienų (su galimybe pratęsti), o socialinių paslaugų įstaigoje – iki 12 mėnesių.
Konkretus atvejis: ilgalaikis bendravimas ir laikinoji priežiūra
Šiuo metu nagrinėjamu atveju vaiko teisių gynėjai su šeima bendravo jau kurį laiką, o socialiniai partneriai teikė visą reikalingą pagalbą. Tačiau pakartotinai gavus informacijos apie galimus vaiko teisių pažeidimus ir įvertinus situaciją, buvo nustatytas apsaugos vaikui poreikis. Priimtas sprendimas taikyti laikinąją priežiūrą pas emociniais ryšiais susijusį žmogų.
Tėvų teisės ir atsakomybės išlieka
D. Aidukas akcentuoja, kad laikinoji priežiūra nėra tapati vaiko laikinajai globai. Net ir nustačius laikinąją priežiūrą, tėvai ir toliau lieka teisėtais vaiko atstovais ir gali visapusiškai atstovauti jo interesus, rūpintis poreikiais, ugdymu ir sveikata.
„Šiuo atveju tik tėvai gali atstovauti vaiko interesams mokykloje, užregistruoti jį vizitams pas gydytojus ar nupirkti reikalingų vaistų“, – paaiškino vedėjas.
Vaiko laikinosios priežiūros metu skiriamų išmokų tvarka ir jų dydis yra savivaldybių kuruojamas klausimas, todėl laikinąją priežiūrą užtikrinantys asmenys dėl informacijos kviečiami kreiptis į savo gyvenamosios vietos savivaldybės darbuotojus.
Pagalbos svarba ir prevencija
Vaiko teisių gynėjų praktika rodo, kad bet kuri šeima gali susidurti su sunkumais, dėl kurių tėvams kurį laiką gali būti sudėtinga tinkamai pasirūpinti savo atžalomis. Svarbiausia, anot D. Aiduko, yra šeimos noras priimti siūlomą pagalbą ir specialistų pastangos teikti kompleksines paslaugas. Tai dažnai leidžia šeimoms įveikti sunkumus ir užtikrinti vaikams saugią aplinką.
Vaiko teisių gynėjai kviečia žmones, susiduriančius su tėvystės iššūkiais ar turinčius klausimų, susijusių su vaiko teisių apsauga, visuomet kreiptis į Vaiko teisių linijoje dirbančius specialistus. Konsultacijos yra nemokamos.
Jonavos žinios