Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Paauglių nusikaltimai tampa vis brutalesni

Apie siaučiančius nepilnamečius „Akistatoje“ rašyta ne kartą – gatvėse užpuolami praeiviai, mušami ne tik bendraamžiai, bet ir suaugusieji. Buriasi nepilnamečių grupuotės, kurios sukčiauja, vagia iš automobilių ir namų. Kiekvieną kartą po to, kai paaugliai padaro žiaurų nusikaltimą, padejuojama, esą auga nesuvaldoma karta, tačiau tuo viskas ir pasibaigia.

Pažįstamų būrelis

Šį kartą visus sukrėtęs brutalus nusikaltimas, kai du paaugliai akmeniu uždaužė savo gerą pažįstamą, įvykdytas Vilniuje. Smarkiai sumušto trylikamečio kūnas buvo rastas sostinės Vandentiekio gatvėje atokiau nuo gyvenamųjų daugiabučių ir garažų. Ši gatvė veda į brūzgynus – iš abiejų pusių ją dengia medžiai ir krūmai. Čia mėgsta rinktis jaunimas, ypač tie, kurie vartoja narkotikus, mėgsta išgerti.

Pagalbą savo draugui iškvietė keturiolikmetis, tapęs kraupaus nusikaltimo liudininku. Kai policijos pareigūnai atvyko, sumuštas vaikas jau buvo paniręs į komą. Jis buvo išvežtas į ligoninę, tačiau po kelių valandų mirė. Liudytoju tapęs jo draugas iš pradžių bandė suklaidinti pareigūnus ir sakė, jog jo draugą akmeniu uždaužė du nepažįstami vyresni jaunuoliai. Tačiau Vilniaus kriminalinės policijos pareigūnai greitai perkando melą ir sulaikė įtariamuosius – už grotų atsidūrė du nepilnamečiai (16 m. ir 17 m.). Abu po nužudymo slapstėsi pas draugus.

Paaiškėjo, kad ir auka, ir liudininkas, ir abu žudikai buvo gerai pažįstami. Jie dažnai susitikdavo, kartu leisdavo laisvalaikį, kartu girtaudavo, kartu ir plėšikaudavo. „Nužudytas nepilnametis mums buvo žinomas. Jis gyveno tam tikroje aplinkoje, kartu su kitais asmenimis pakliūdavo į policiją, nes būdavo gaunama pranešimų, kad jis miega viešojoje vietoje, keikiasi, girtauja“, – komentuodamas kraupų berniuko nužudymą kalbėjo Vilniaus policijos vadovo pavaduotojas Mindaugas Stravinskas.

Nors netinkamai elgęsis trylikametis policijoje buvo užfiksuotas apie 30 kartų – dėl valkatavimo, girtavimo, nesunkių nusikaltimų – teisėsaugininkai dėl jauno berniuko amžiaus neturėjo teisės nei jo bausti, nei sulaikyti ilgesniam laikui. Įvairiausi nusikaltimai buvo gyvenimo norma ir abiem žudikais tapusiems nepilnamečiams. Nuo 2016 metų abiejų paauglių atžvilgiu policija pradėjo net 9 ikiteisminius tyrimus. Vieni jų buvo nutraukti, kiti vis dar tebevyksta, kai kurie jų pernai pasiekė teismą. Daugiausia nepilnamečiai įkliūdavo dėl vagysčių, tačiau jų sąskaitoje yra ir plėšimas bei sunkus sveikatos sutrikdymas. „Dalis jų nusikaltimų buvo turtinio pobūdžio, todėl nebuvo pakankamo pagrindo juos, kaip nepilnamečius, izoliuoti nuo visuomenės“, – sakė M.  Stravinskas.

Teismas nutarė suimti

Dabar, po nužudymo, abu įtariamieji buvo suimti. Kaip žinia, nei viešinti nepilnamečių pavardžių, nei jų fotografuoti negalima – tai draudžia įstatymai, tad paaugliai į teismą buvo pristatyti slapta. Tačiau po posėdžių įtariamųjų advokatai Zita Malova ir Jevgenijus Bogdanovas sakė, kad jų ginamieji pripažįsta kaltę ir prašė, kol vyks ikiteisminis tyrimas, palikti juos laisvėje. Vienas jų sakė, jog turi šeimą, turi, kur gyventi, planuoja įsidarbinti, pradėti sportuoti. Tačiau prokuroras Mindaugo Jancevičiaus nuomone, palikti laisvėje įtariamieji gali toliau vykdyti nusikalstamas veikas, sunaikinti įkalčius. Į klausimą, kodėl nužudė draugą, įtariamieji atsakymo neturi – jų žodžiais, viskas įvyko spontaniškai.

Vilniaus apylinkės teismas tenkino prokuroro prašymą ir vieną įtariamąjį leido suimti 2 mėnesiams, o kitą – 1 mėnesiui.

Niekas nepadėjo

Pasak M. Stravinsko, tiek žudikų, tiek nužudytojo šeimos buvo gerai žinomos ir Vaiko teisių tarnybai, tačiau pavadinti jų asocialiomis negalima.

Nužudyto berniuko motina ne kartą lankėsi pas vaiko teisių gynėjus, bendravo su specialistais, tarėsi, kaip sūnų išplėšti iš blogą įtaką jam darančio draugų rato, tačiau paaugliui nepadėjo nei gražūs žodžiai, nei barimai. Bandydama apsaugoti sūnų moteris kurį laiką jį buvo išsiuntusi į Diemedžio ugdymo centrą, o po to susitarė su Švedijoje gyvenančiu vaiko tėvu, kad šis sunkaus charakterio sūnų pasiims pas save. Bet išskristi pas tėvą trylikametis nespėjo – buvo žiauriai nužudytas.

Tragiškai pasibaigusios paauglių muštynės eilinį kartą atvėrė vaiko teisių sistemos spragas. Trylikametis policijai buvo žinomas, aplinkiniai gyventojai jį vadino „gatviniu“, vaikas nakvodavo lauke. Tačiau niekam tai nekliuvo – ir nei mokykla, nei kaimynai, nei tuo pasirūpinti privalančios tarnybos paauglio problemų nesprendė. Aplinkiniai gyventojai sako, kad rajone nėra saugu ir jie bijo siautėjančių paauglių gaujų, kurios čia renkasi gan dažnai. Muštynės irgi jokia naujiena. Kumščius, akmenis ar lazdas paaugliai gan dažnai pasitelkia aiškindamiesi santykius.

Vaikų psichiatras Linas Slušnys, kalbėdamas per televiziją, sakė, kad mokyklos, net ir matydamos apleistus vaikus, yra bejėgės jiems padėti, nes su vaiko teisių tarnybomis vyksta biurokratiniai susirašinėjimai, o ne realiai padedama vaikui.

Bandos įstatymai

Kad dalis vaikų tiesiog nesuvaldomi ir auga žiaurūs ir ciniški, jokia paslaptis. Ir visiškai suprantama, kodėl. Jie augo nebaudžiami.

Jau darželyje vaikai žino savo teises, žino, kam paskambinti, jei juos bent pirštu paliečia. Kelią jiems duoda ir mokytojai, o tėvai irgi jau nebežino, kaip auklėti savo vaikus. Diržo, be kurio, ko gero, neužaugo nė vienas penkiasdešimtmetis, dabar nepaimsi, nes nuskriaustas sūnelis kreipsis į policiją ir tėvas gali atsidurti net teisiamųjų suole. Esant tokiai visuomenės nuomonei, kad vaikai yra neliečiami, jų privengia ir policininkai.

Daugelis jaunųjų nusikaltėlių auga nedarniose šeimose, dažno vyresnis brolis ar tėvas yra teisti. Visi paaugliai trokšta nedirbdami turėti pinigų. Retai būna, kad plėštų ar vogtų vienas nepilnametis, paprastai jie buriasi į gaujas ir tuomet jau veikia bandos įstatymai. Prokurorai, teisėjai pastebi, kad nusikaltimai tampa vis brutalesni. Paaugliai plėšia ar vagia vidury dienos per daug nesisaugodami ir nieko nebijodami, nes įstatymai nepilnamečių atžvilgiu vis švelnėja.

Labai panašus nusikaltimas, kai bendraamžiai akmenimis uždaužė keturiolikmetį jau yra buvęs.

Šiurpi tragedija tą liepos 1-ąją įvyko pirmiausia dėl drausmės stokos Vėliučionių vaikų socializacijos centre (Vilniaus r.), nes grupelė auklėtinių tuo metu buvo pabėgę iš šios sustiprintojo režimo įstaigos-bendrojo lavinimo mokyklos, o jų niekas neieškojo. Bėgliai laisvai bastėsi po miestelį, pavėsinėje gurkšnojo alų, po to degtinę, kurios butelį pasivogė iš parduotuvės.

Girtas Jevgenijus su bičiuliais užpuolė ir mušė praeivį – atėmė iš jo 7 cigaretes ir žiebtuvėlį, o daužė taip, kad vyrui lūžo šonkauliai. Po to tie patys smurtautojai įtūžį kažkodėl ėmė lieti ant savo likimo draugo Manto, kuris tuo metu irgi buvo pabėgęs: papurškė jam, klūpančiam ant žemės, į akis dujų, sugriebė už rankų ir kojų ir nusitempė į karjerą.

Teismas nustatė, kad Mantas buvo nužudytas itin žiauriai, prieš mirtį kentėjo didelį skausmą. Mat girti paaugliai į sąmonę praradusį bičiulį pasikeisdami svaidė akmenis, paskui dar gyvą užkasė smėlio duobėje, o galiausiai kūną užvertė dideliais akmenimis.

Vilniaus apygardos teismas Vytautą M. nuteisė kalėti 9 su puse metų, Jevgenijų V. – 8 su puse metų, o jauniausiam egzekutoriui Dmitrijui M., po sulaikymo padėjusiam atskleisti nusikaltimo aplinkybes, teismas paskyrė 7 metų nelaisvės bausmę.

Įstatymai švelnėja

Šiuo metu Lietuvoje nepilnametis nusikaltėlis už nesunkias įvykdytas nusikalstamas veikas gali būti teisiamas nuo 16 metų. Ir tik už sunkiausius nusikaltimus: žmogžudystę, sunkų kūno sužalojimą, išžaginimą, vagystę, plėšimą, šaunamojo ginklo ar narkotikų laikymą, pagrobimą ar terorizmą paauglys atsako nuo 14 metų. Bet kad ir kokio žiaurumo būtų padarytas nusikaltimas, įstatymas neleidžia nepilnamečio nusikaltėlio įkalinti ilgiau negu 10 metų. Šiuo metu paaugliams už nužudymus skiriamų laisvės atėmimo bausmių vidurkis 6 metai ir 9 mėnesiai.

O ką daryti su dar neteistino amžiaus vaikėzais-nusikaltėliais? Įstatymuose numatyta, kad „asmeniui, kuriam iki nusikaltimo padarymo nebuvo suėję keturiolika metų (…), gali būti taikomos auklėjamojo poveikio ar kitos priemonės“.

Pernai Probacijos tarnybos priežiūroje buvo 1305 nepilnamečiai (iš jų 125 merginos). Šių tarnybų, o taip pat ir teismų dėmesio dažniausiai susilaukia įkliuvę už vagystes, plėšimus, viešosios tvarkos pažeidimus.

Vaikų, padariusių nusikalstamas veikas, kasmet daugėja. Štai šiemet per sausio-gegužės mėnesius užregistruotos 575 nusikalstamos veikos, kurias padarė paaugliai. Pernai per tokį patį laiką nepilnamečiai buvo įvykdę 498 veikas. Nužudymų skaičius kasmet skiriasi. Štai 2014 metais už nužudymą buvo nuteista 16, kitais metais – 14, o 2016 metais tik 4 nepilnamečiai.

 

Stasys ŠAULYS

Rekomenduojami video